rowersy

Akcesoria rowerowe, które warto zabrać w trasę

by • 22/12/2017 • Styl życiaComments (0)644

 

Turystyka rowerowa, zarówno ta dalsza, jak i ta bliższa to naprawdę fantastyczna forma aktywnego spędzania wolnego czasu w dodatku połączona ze zwiedzaniem nowych miejsc. Jeżeli nie chcecie mi wierzyć na słowo, przekonajcie się o tym sami. Wyruszcie w podróż za miasto, przekonajcie się, ile ciekawych detali umyka Wam każdego dnia, nawet jeżeli tę samą trasę pokonywaliście już wielokrotnie samochodem, autobusem, czy pociągiem.

 

A rower daje nam jeszcze więcej możliwości, jeżeli zobaczymy jakąś tajemniczą ścieżkę biegnącą gdzieś w poprzek drogi, to tylko od nas zależy, czy zechcemy zbadać, dokąd ona prowadzi i będziecie zdumieni, jak wiele przed Wami kryje nawet Wasza najbliższa okolica.

 

Od czego należy zacząć?

Zanim wyruszymy w pierwszą trasę, warto odpowiedzieć sobie gdzie ? I jak daleko zamierzamy pojechać ? Bo aby w pełni cieszyć się jazdą, należy wybrać do tego celu właściwy rower lub jeżeli rower już posiadamy, dopasować trasę do jego możliwości oraz wyposażyć go w niezbędne akcesoria rowerowe. Po pierwsze, jeżeli chcemy przejechać Puszczę Kampinoską, a posiadamy rower szosowy, to musimy albo zmienić plan podróży, albo rower.

Gdy natomiast planujemy pokonać trasę dookoła Europy po publicznych drogach, to raczej nie wybierajmy do tego przedsięwzięcia roweru górskiego. Bardzo istotną kwestią jest tutaj również ilość kilometrów, jaką zamierzamy przejechać. Inaczej przygotujemy się na 80 km, a inaczej na 600. Jeżeli planujemy daleką, kilkutygodniową wyprawę, najlepiej sprawdzi się rower trekingowy, który możemy obładować sakwami i zabrać ze sobą dużo bagażu. Ma to również wpływ na to, jakie akcesoria rowerowe nasz rower musi posiadać.

 

W co wyposażyć rower?

Teraz kiedy mamy już plan podróży, wiemy, ile czeka nas dni, czy tygodni jazdy oraz ile kilometrów przed nami i wybraliśmy odpowiedni do tych warunków rower, należy zadbać o to, aby posiadał on wszystkie, często wymagane przepisami akcesoria rowerowe. Być może nie będziemy jeździć po zmroku, ale warto pamiętać, że korzystając z dróg publicznych, nasz rower musi posiadać działające oświetlenie. Jeżeli planujemy przejechać dziennie jakiś konkretny dystans, nie zważając na pogodę, to błotniki okażą się konieczne.

Aby nie zatrzymywać się, by sięgnąć do plecaka, kiedy poczujemy pragnienie, przyda nam się bidon i uchwyt do niego. Gdy planujemy nocować na polach namiotowych, warto pamiętać, że roweru do namiotu raczej nie wstawimy, w tej sytuacji bardzo przydatny może okazać się pokrowiec na naszą maszynę. W każdą trasę warto zabrać ze sobą zestaw naprawczy do łatania dętek lub dętki zapasowe, no i oczywiście pompkę. Są to na pozór banalne rzeczy, ale przed wyjazdem warto zrobić listę, jakie akcesoria rowerowe będą nam potrzebne, bo ich brak może okazać się bardzo uciążliwy podczas podróży.

 

Co zabrać ze sobą?

No dobrze, nasz rower jest już gotowy do drogi, teraz pora pomyśleć o sobie. My również potrzebujemy właściwej ochrony przed deszczem, jakaś cienka nieprzemakalna kurtka jest absolutnie niezbędna. Okulary chroniące nasze oczy zarówno przed słońcem, deszczem, jak i owadami zdecydowanie poprawią nam komfort podróżowania. To, o czym początkujący rowerowi wędrowcy często zapominają to odpowiednia ilość energii, a zatem woda lub napoje izotoniczne oraz coś do przegryzienia.

Bardzo często wydaje nam się, że jesteśmy już bardzo zmęczeni, mimo że nasze mięśnie mają jeszcze siłę, jesteśmy wówczas zwyczajnie głodni. Świetnym rozwiązaniem w takich sytuacjach mogą okazać się batony energetyczne. Są małe i zawierają wszystkie substancje, jakich w tym momencie musimy dostarczyć naszemu organizmowi, aby odzyskał dobrą kondycję. Przyzwyczajamy się, że podróżując samochodem, dość często mijamy stacje benzynowe albo jakieś sklepy. Na rowerze te odległości oznaczają jednak znacznie więcej czasu bez możliwości uzupełnienia zapasów, czy zjedzenia jakiegoś posiłku.

 

Podsumowanie

Jak wspomniałem we wstępie, turystyka rowerowa jest świetną formą rekreacji. Również, a może przede wszystkim dla tych, którzy na co dzień mają mało ruchu. Pamiętajcie o najważniejszych zasadach, które opisałem. Zaplanujcie trasę, dobierzcie odpowiedni sprzęt, wyposażcie w niezbędne akcesoria rowerowe, spakujcie wszystko, co może być Wam potrzebne. Wtedy macie pewność, że żadna nieoczekiwana sytuacja Was nie zaskoczy i będziecie przygotowani na każdą ewentualność. Dzięki temu pokochacie turystykę rowerową i mam nadzieję, wejdzie Wam ona w krew jako zdrowy i przyjemny nawyk.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525