aranzacja

Aranżacja wnętrz: jaki był rok 2018?

by • 21/12/2018 • DomComments (0)425

 

Bieżący rok kalendarzowy powoli dobiega końca. Ostatnie dni grudnia skłaniają do refleksji i podsumowań – w tym czasie pochylamy się nad swoim życiem osobistym, zaś eksperci z różnych branż analizują trendy, które zdominowały ostatnie dwanaście miesięcy. Co było modne w aranżacji wnętrz w 2018 roku?

 

Trendy wnętrzarskie lubią się szybko zmieniać. Obecnie coraz ciężej za nimi nadążyć; to, co jeszcze wczoraj było niesamowicie popularne, dziś uchodzi już za obciach. Jakie rozwiązania aranżacyjne cieszyły się największym zainteresowaniem w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy? O to zapytaliśmy eksperta. Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space omawia trendy, które rządziły aranżacją wnętrz w 2018 roku.

 

aranzacjawnetrzasypialniwstyluskandynawskimdominujacabielzszarymiakcentami

 

Skandynawski minimalizm

Polacy na dobre zakochali się w stylu skandynawskim. W 2018 roku w naszych mieszkaniach dalej królowały rozwiązania aranżacyjne rodem z dalekiej północy – proste formy, naturalne materiały oraz jasna kolorystyka z dominacją bieli. Zmęczeni technologią i wieczną pogonią za tym, co modne, zaczęliśmy coraz bardziej doceniać spokój i uniwersalną prostotę wnętrz w stylu skandynawskim. Zakochaliśmy się w praktycznych, funkcjonalnych meblach oraz naturalnych tkaninach: bawełnie, lnie czy jucie.

– Wielką zaletą estetyki skandynawskiej jest to, że sprawdza się ona niemal w każdym wnętrzu. Styl ten doskonale pasuje zarówno do wielkich domów na wsi, jak i małych mieszkań w centrum miasta. Na skandynawskich patentach zyskują szczególnie mieszkania o niewielkim metrażu, bo jasne barwy sprawiają, że wnętrze wydaje się zdecydowanie przestronniejsze – zauważa Maciej Balcerek.

 

aranzacjawnetrzakuchniwstyluskandynawskibialefrontyszafekdrewnianyblatkuchenny

 

Rezygnacja z dywanów

Przez lata niemal w każdym salonie można było znaleźć dywan. Obecnie ta dekoracja podłogowa powoli odchodzi do lamusa. Coraz częściej rezygnujemy ze „zbieraczy kurzu”, odsłaniając naturalne posadzki. Ogromne dywany na całą powierzchnię podłogi to raczej rzadkość – jeżeli już decydujemy się na tego typu dekorację, to raczej w postaci niewielkiego dywanika, stanowiącego przyjemny akcent i uzupełnienie aranżacji.

– Dywany są sporym problemem dla alergików, bo gromadzą się w nich roztocza. Niemniej posiadają też zalety: skutecznie tłumią dźwięki kroków, chronią podłogę przed zniszczeniem oraz sprawiają, że pokoje wydają się bardziej przytulne – zaznacza Maciej Balcerek. – Generalnie jeżeli decydujemy się na dywan, to najlepszym rozwiązaniem są modele wełniane. Wełna grzeje, gdy jest zimno i chłodzi w upały. Poza tym dywany wełniane są naturalnym stabilizatorem wilgotności powietrza – chłoną nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddają ją z powrotem, gdy robi się za sucho.

 

aranzacjawnetrzasalonuzjadalniawstyluskandynawskimnauwagezaslugujedeskiwkolorzeniebieskimnadkominkiem

 

Jaki będzie 2019 rok w aranżacji wnętrz?

Czy nadchodzący rok przyniesie ze sobą nowe trendy aranżacyjne? Czas pokaże. Zdaniem ekspertów z IKEA rok 2019 zostanie zdominowany przez żywe kolory, wzory retro oraz monochromatyczne, naturalne odcienie. Szwedzi prognozują powolny odwrót od oszczędnych, chłodnych i minimalistycznych wnętrz. Ich przewidywania, oparte o analizę zdjęć z Instragrama, wskazują na to, że w najbliższym czasie zaczniemy rezygnować ze skandynawskiego minimalizmu na rzecz maksymalistycznej wersji tego trendu – do naszych mieszkań zawita odważniejsza paleta kolorystyczna.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525