zdrowie intymne

Bakterie a zdrowie intymne

by • 11/10/2014 • ZdrowieComments (4)6859

 

Prawdopodobnie każda drogeria ma w swojej ofercie bezwzględne dla drobnoustrojów mydła i płyny antybakteryjne. Produkty tego typu znajdują wielu nabywców, którzy wierzą, że ograniczenie styczności z bakteriami jest najlepszą metodą na uniknięcie wywoływanych przez nie chorób. W pewnym stopniu mają rację – chorobotwórcze drobnoustroje faktycznie stanowią zagrożenie dla organizmu. Nie wolno jednak zapominać, że nie wszystkie bakterie to szkodliwe patogeny. Niektóre z nich pełnią niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka.

 

Jak bakterie kwasu mlekowego wpływają na zdrowie kobiety?

U zdrowych kobiet, probiotyczne bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus) są obecne w jelitach i pochwie. W przewodzie pokarmowym usprawniają przebieg procesów trawienia, a pochwie nadają pożądany, kwaśny odczyn. Niskie pH okolic intymnych stanowi ochronę przed nadmiernym namnażaniem chorobotwórczych drobnoustrojów, a co za tym idzie – przed rozwojem infekcji intymnych.

 

Zaburzenia równowagi mikrobiologicznej u kobiet

Liczba bakterii Lactobacillus w organizmie kobiety może ulec zmniejszeniu, co wiąże się z podwyższeniem pH pochwy i zwiększeniem liczby bakterii oraz grzybów odpowiedzialnych za wystąpienie niedyspozycji intymnych. Kiedy dochodzi do naruszenia naturalnej flory bakteryjnej organizmu? Spadek liczby dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego może mieć różne przyczyny. W wielu przypadkach dolegliwości intymne (pieczenie i swędzenie pochwy, nieprawidłowa wydzielina z pochwy o przykrym zapachu, ból podczas stosunku) są wynikiem niewłaściwej higieny intymnej – zarówno zaniedbań higienicznych, jak i nadmiernie gorliwej troski o czystość (np. częste irygacje pochwy, które „wypłukują” bakterie Lactobacillus z okolic intymnych).

Zaburzenie równowagi mikrobiologicznej organizmu może być także następstwem błędów żywieniowych (wysoka podaż cukrów prostych), stosowania niektórych leków (antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne) i długotrwałego stresu. U wielu kobiet osłabienie flory bakteryjnej ma miejsce podczas ciąży, po urodzeniu dziecka i w okresie menopauzy, gdy organizm doświadcza przysłowiowej burzy hormonów.

 

Skąd bierze się podatność kobiet na infekcje intymne?

Wysoka częstotliwość niedyspozycji intymnych u pań to nie przypadek – w etiologii zakażeń pochwy istotną rolę odgrywa bowiem budowa anatomiczna kobiety, a mianowicie niewielka odległość pochwy od odbytu, która sprzyja przemieszczaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów z jelit do okolic narządów płciowych.

 

Jak uchronić się przed problemami intymnymi?

Kluczowe znaczenie w leczeniu i profilaktyce infekcji intymnych ma właściwa higiena intymna (stosowanie płynów myjących o niskim pH), zdrowa dieta, dobre nawyki (noszenie bawełnianej bielizny i luźnych spodni zamiast modnych „rurek”) oraz troska o zachowanie równowagi mikrobiologicznej organizmu. Jak zapewnić sobie odpowiednią liczbę bakterii Lactobacillus? Gdy zależy nam na szybkiej odbudowie flory bakteryjnej, na przykład po kuracji antybiotykiem, możemy zastosować probiotyk doustny (np. PrOVag). Preparat probiotyczny pomoże przywrócić równowagę mikrobiologiczną organizmu, ponieważ zawiera szczepy bakterii kwasu mlekowego zdolne do kolonizacji nabłonka pochwy i pozostania na nim. Dobre efekty przyniesie także aplikacja probiotyku ginekologicznego (InVag). który wspomaga leczenie infekcji intymnych i chroni przed ich nawrotami.

 

Pin It

Related Posts

4 Responses to Bakterie a zdrowie intymne

 1. Elżbieta pisze:

  Każda kobieta powinna dbać o higienę intymną,bo to ważne i podstawowe zagadnienie ..,Potem może to się skończyć na jakieś chorobie.Ja bardzo dbam ,żeby się uchronić się przed nieokreślonymi infekcjami.Są różnego rodzaju płyny do codziennej higieny stanowią ochronę przed drobnoustrojami i właśnie je stosuje.

 2. victoria pisze:

  Provag mi ratuje życie jak chodzę na basen, bo wcześniej już parę razy łapałam jakieś syfy, a jak go stosuję to na szczęście nic się złego nie dzieje!

 3. leia pisze:

  Zgadzam się przy basenie, przy antybiotykach, przy solarium – nie wyobrażam sobie nie brać probiotyków bo już miałam niezbyt przyjemne doświadczenia w tej kwestii 🙁

 4. Wanda pisze:

  Takie probiotyki też dobre są przy dolegliwościach związanych z menopauzą, a provag żel to już mistrzostwo świata w nawilżaniu, pani w aptece mi poleciła z autopsji i się nie zawiodłam!

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525