Balneolog jest specjalistą z zakresu balneologii – jednej z dziedzin medycyny uzdrowiskowej. Z jego pomocy korzystają w głównej mierze kuracjusze z ośrodków sanatoryjnych. Lekarz ten wykwalifikowany jest w przeprowadzaniu zabiegów o zróżnicowanych właściwościach. Balneologia bazuje na dobrodziejstwach natury w tym m.in. gazach leczniczych, wodach mineralnych i borowinie. Dużym zainteresowaniem pacjentów cieszy się również klimatoterapia, w której bardzo ważną rolę odgrywają warunki klimatyczne. Zabiegi balneologiczne znajdują zastosowanie w leczeniu chorób przewlekłych w tym: chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych, stanach zapalnych kości i problemach ginekologicznych.
Lekarz balneolog – czym się zajmuje?
Balneolog jest specjalistą balneologii, która jest jedną z podstawowych dziedzin medycyny uzdrowiskowej. Zajmuje się on leczeniem, rehabilitacją i profilaktyką przeciwchorobową. Lekarz balneolog przeprowadza różnego rodzaju zabiegi z zastosowaniem naturalnych surowców mineralnych. Z pomocy tego lekarza można skorzystać w: sanatoriach balneologicznych, szpitalach uzdrowiskowych, poradniach zdrowia, zakładach przyrodoleczniczych i sanatoriach rehabilitacyjnych. W kompetencjach balneologa leży dobranie odpowiednio ukierunkowanego leczenia, przeprowadzanie badań i informowanie pacjenta o wskazaniach i przeciwwskazaniach zaleconych zabiegów.
Zabiegi przeprowadzane przez balneologa
Z pomocy lekarza balneologa większość kuracjuszy korzysta przy różnego rodzaju zabiegach z wykorzystaniem surowców naturalnych. Wśród wszystkich zabiegów balneologicznych największym zainteresowaniem cieszą się:
- Okłady i kąpiele borowinowe, które są szczególnie polecane przy chorobach zwyrodnieniowych i problemach ginekologicznych. Borowina jest rodzajem torfu, wykazującym właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze.
- Inhalacje, do których wykorzystuje się wody lecznicze, odznaczające się wysoką zawartością substancji mineralnych.
- Krenoterapia (kuracja pitna), która uznawana jest za jedną z najstarszych metod leczenia uzdrowiskowego. Polega ona na spożywaniu wody o leczniczej zgodnie z zaleceniami balneologa (w odpowiedniej temperaturze i ilości).
- Kąpiele siarczane, w których wykorzystuje się naturalną solankę siarczkową. Jest ona bogata w jod, brom, bor i fluor. Tego typu kąpiel trwa ok. 15 minut.
- Kąpiele solankowe, które przygotowane są z wody chlorkowo-sodowej i trwają ok. 10-12 minut.
- Kąpiele kwasowęglowe, w których wykorzystuje się wody kwasowęglowe lub szczawy. Tego typu kąpiele zazwyczaj trwają 5-12 minut i wykonuje się je średnio 4 razy w tygodniu.
Zabiegi balneologiczne – kiedy warto je wykonać?
Przed wykonaniem zabiegów z zakresu balneologii lekarz ma obowiązek informowania pacjentów o podstawowych wskazaniach i przeciwwskazaniach.
Podstawowe wskazania do stosowania zabiegów przeprowadzanych przez balneologa to:
- Choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe.
- Stan zapalny kości, mięśni i stawów.
- Choroby ginekologiczne: nadżerki i stany zapalne pochwy.
- Problemy z bezpłodnością.
- Otyłość.
- Zaburzenia krążenia (tylko niektóre zabiegi).
- Zapalenia nerwów i nerwice.
- Depresja.
- Bezsenność.
- Rekonwalescencja pourazowa.
- Choroby skórne – łuszczyca, grzybica, bielactwo (tylko niektóre zabiegi).
- Stwardnienie rozsiane.
- Rwa kulszowa.
- Choroba Parkinsona.
- Dna moczanowa.
- Wady postawy.
- Choroby układu oddechowego: astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegów balneologicznych
Zabiegi z zakresu medycyny uzdrowiskowej polecane są w wielu różnych chorobach i dolegliwościach. Jednakże w pewnych przypadkach nie należy ich wykonywać, ponieważ grozi to utratą zdrowia, a nawet życia.
Podstawowe przeciwwskazania do wykonania zabiegów balneologicznych to:
- Choroby nowotworowe.
- Padaczka.
- Choroby zakaźne (m.in. odra, świnka, tężec, różyczka, gruźlica).
- Uzależnienie od alkoholizmu i narkotyków.
- Zaburzenia rytmu serca.
- Ciąża i menstruacja.
- Nadciśnienie tętnicze III-stopnia.
- Nietrzymanie moczu w zaawansowanym stadium.
Bibliografia:
- Ponikowska I., Ferson D., Nowoczesna medycyna uzdrowiskowa. Warszawa 2009.
- Drobnik J., Malcewicz M., Józefowski P., Medycyna uzdrowiskowa – współczesne lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce. Family Medicine & Primary Care Review. 2011; 13: 103-108.
Sprzęt w gabinecie kosmetycznym – czy to rzeczywiście takie ważne? Next Post:
Coraz większa popularność diet pudełkowych