dokor22

Balneolog – lekarz z uzdrowiska. Kiedy możesz skorzystać z jego pomocy?

by • 01/02/2019 • ZdrowieComments (0)710

 

Balneolog jest specjalistą z zakresu balneologii – jednej z dziedzin medycyny uzdrowiskowej. Z jego pomocy korzystają w głównej mierze kuracjusze z ośrodków sanatoryjnych. Lekarz ten wykwalifikowany jest w przeprowadzaniu zabiegów o zróżnicowanych właściwościach. Balneologia bazuje na dobrodziejstwach natury w tym m.in. gazach leczniczych, wodach mineralnych i borowinie. Dużym zainteresowaniem pacjentów cieszy się również klimatoterapia, w której bardzo ważną rolę odgrywają warunki klimatyczne. Zabiegi balneologiczne znajdują zastosowanie w leczeniu chorób przewlekłych w tym: chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych, stanach zapalnych kości i problemach ginekologicznych.

 

Lekarz balneolog – czym się zajmuje?

Balneolog jest specjalistą balneologii, która jest jedną z podstawowych dziedzin medycyny uzdrowiskowej. Zajmuje się on leczeniem, rehabilitacją i profilaktyką przeciwchorobową. Lekarz balneolog przeprowadza różnego rodzaju zabiegi z zastosowaniem naturalnych surowców mineralnych. Z pomocy tego lekarza można skorzystać w: sanatoriach balneologicznych, szpitalach uzdrowiskowych, poradniach zdrowia, zakładach przyrodoleczniczych i sanatoriach rehabilitacyjnych. W kompetencjach balneologa leży dobranie odpowiednio ukierunkowanego leczenia, przeprowadzanie badań i informowanie pacjenta o wskazaniach i przeciwwskazaniach zaleconych zabiegów.

 

Zabiegi przeprowadzane przez balneologa

Z pomocy lekarza balneologa większość kuracjuszy korzysta przy różnego rodzaju zabiegach z wykorzystaniem surowców naturalnych. Wśród wszystkich zabiegów balneologicznych największym zainteresowaniem cieszą się:

 1. Okłady i kąpiele borowinowe, które są szczególnie polecane przy chorobach zwyrodnieniowych i problemach ginekologicznych. Borowina jest rodzajem torfu, wykazującym właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze.
 2. Inhalacje, do których wykorzystuje się wody lecznicze, odznaczające się wysoką zawartością substancji mineralnych.
 3. Krenoterapia (kuracja pitna), która uznawana jest za jedną z najstarszych metod leczenia uzdrowiskowego. Polega ona na spożywaniu wody o leczniczej zgodnie z zaleceniami balneologa (w odpowiedniej temperaturze i ilości).
 4. Kąpiele siarczane, w których wykorzystuje się naturalną solankę siarczkową. Jest ona bogata w jod, brom, bor i fluor. Tego typu kąpiel trwa ok. 15 minut.
 5. Kąpiele solankowe, które przygotowane są z wody chlorkowo-sodowej i trwają ok. 10-12 minut.
 6. Kąpiele kwasowęglowe, w których wykorzystuje się wody kwasowęglowe lub szczawy. Tego typu kąpiele zazwyczaj trwają 5-12 minut i wykonuje się je średnio 4 razy w tygodniu.

 

Zabiegi balneologiczne – kiedy warto je wykonać?

Przed wykonaniem zabiegów z zakresu balneologii lekarz ma obowiązek informowania pacjentów o  podstawowych wskazaniach i przeciwwskazaniach.

Podstawowe wskazania do stosowania zabiegów przeprowadzanych przez balneologa to:

 1. Choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe.
 2. Stan zapalny kości, mięśni i stawów.
 3. Choroby ginekologiczne: nadżerki i stany zapalne pochwy.
 4. Problemy z bezpłodnością.
 5. Otyłość.
 6. Zaburzenia krążenia (tylko niektóre zabiegi).
 7. Zapalenia nerwów i nerwice.
 8. Depresja.
 9. Bezsenność.
 10. Rekonwalescencja pourazowa.
 11. Choroby skórne – łuszczyca, grzybica, bielactwo (tylko niektóre zabiegi).
 12. Stwardnienie rozsiane.
 13. Rwa kulszowa.
 14. Choroba Parkinsona.
 15. Dna moczanowa.
 16. Wady postawy.
 17. Choroby układu oddechowego: astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegów balneologicznych

Zabiegi z zakresu medycyny uzdrowiskowej polecane są w wielu różnych chorobach i dolegliwościach. Jednakże w pewnych przypadkach nie należy ich wykonywać, ponieważ grozi to utratą zdrowia, a nawet życia.

Podstawowe przeciwwskazania do wykonania zabiegów balneologicznych to:

 1. Choroby nowotworowe.
 2. Padaczka.
 3. Choroby zakaźne (m.in. odra, świnka, tężec, różyczka, gruźlica).
 4. Uzależnienie od alkoholizmu i narkotyków.
 5. Zaburzenia rytmu serca.
 6. Ciąża i menstruacja.
 7. Nadciśnienie tętnicze III-stopnia.
 8. Nietrzymanie moczu w zaawansowanym stadium.

 

Bibliografia:

 1. Ponikowska I., Ferson D., Nowoczesna medycyna uzdrowiskowa. Warszawa 2009.
 2. Drobnik J., Malcewicz M., Józefowski P., Medycyna uzdrowiskowa – współczesne lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce. Family Medicine & Primary Care Review. 2011; 13: 103-108.

 

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3