chorobawat

Jak rozpoznać chorobę wątroby?

by • 21/10/2017 • ZdrowieComments (0)1250

 

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów, znajdujących się w ludzkim organizmie. Z tego powodu należy odpowiednio o nią dbać, a w razie problemów, rozpocząć leczenie. Jak jednak rozpoznać objawy choroby wątroby i kto najczęściej jest na nie narażony? Warto wiedzieć o tym zawczasu, by w razie potrzeby móc zacząć działać i podjąć leczenie.

 

Problemy z wątrobą – jak je rozpoznać?

Jednym z objawów, który pojawia się najczęściej przy chorobach wątroby jest ból pod żebrami z prawej strony. Na choroby wątroby najczęściej narażone są osoby, które długotrwale stosują niektóre leki, czy nadużywają alkoholu.

Chorobom wątroby sprzyja ponadto zła dieta, bogata w tłuszcze. Choroba wątroby może także rozwinąć się na skutek zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C.

Wśród objawów, które mogą sygnalizować problemy z wątrobą należy wskazać problemy trawienne. Do dolegliwości, związanych z przewodem pokarmowym należą bóle brzucha, brak apetytu, nudności, wymioty oraz uczucie obrzydzenia, pojawiające się przy jedzeniu.

Tym objawom może ponadto towarzyszyć żółtaczka. Jest ona często powiązana z dolegliwościami wątroby i chorobami dróg żółciowych. Można ją rozpoznać po żółtym zabarwieniu skóry i twardówek.

Oczywiście, jedną z najważniejszych oznak chorej wątroby jest ból w okolicach nadbrzusza. Przy poszczególnych schorzeniach mogą również pojawiać się inne objawy, wskazujące na konkretną chorobę.

 

Inne objawy, które mogą świadczyć o chorej wątrobie

O problemach z wątrobą mogą świadczyć zmiany, widoczne na ciele. Wśród nich warto wymienić pajęczaki naczyniowe, pojawiające się na twarzy oraz kończynach. Ich występowanie ma często miejsce przy alkoholowej marskości wątroby. Kolejnym sygnałem choroby wątroby mogą być ponadto brązowe lub żółte plamki, pojawiające się na ciele.

Wśród innych, mniej typowych objawów chorej wątroby, można ponadto wymienić zanik mięśni, zaburzenie cyklu miesiączkowego, zaburzenia krzepnięcia, spadek libido, wzdęcia brzucha, przerost piersi u mężczyzn czy też obrzęki, które pojawiają się na podudziach. Niektórzy pacjenci z chorą wątrobą borykają się także z uporczywym świądem, pojawiającym się w okolicach dłoni, nóg oraz przedramion.

 

Pamiętaj o tym, by dobrze dbać o swoją wątrobę

W trosce o dobro wątroby warto pamiętać o kilku sprawach, dzięki którym ten ważny narząd będzie długo spełniać jak najlepiej swoje funkcje. Dobra dieta, aktywny tryb życia i unikanie alkoholu z pewnością pomogą lepiej dbać o wątrobę.

Trzeba też pamiętać, że szkodliwy wpływ na wątrobę może mieć długotrwałe przyjmowanie niektórych leków. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat rozmaitych chorób wątroby, zerknij na: http://www.essentiale.pl/najczestrze-choroby-watroby.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2