kolanoo

Co trzeba wiedzieć o chorobach zwyrodnieniowych stawów?

by • 11/03/2016 • ZdrowieComments (0)919

 

Dolegliwości dotyczące niszczenia stawów to jedne z najczęściej spotykanych chorób układu ruchowego. Dochodzi do nich w wyniku nieprawidłowości kondycji chrząstki stawowej odpowiedzialnej za amortyzowanie i przemieszczanie się stawów, dlatego już dziś warto poznać sposoby na zapobieganie przypadłościom tego typu.

 

Chociaż w przypadku zwyrodnień początkowo mogą pojawić się ledwie zauważalne objawy, wraz z upływem czasu dochodzi do większych uszkodzeń pozostałych struktur, np. kości pod chrząstką stawową, więzadła, torebki stawowej, ścięgna oraz mięśni. Skutkiem tych zmian będą przede wszystkim odczuwalny ból oraz sztywność stawu, co może prowadzić z kolei do zniekształcenia jego obrysu i – tym samym – niesprawności. Mimo że choroba ta może dotyczyć każdego ze znajdujących się w organizmie stawu, nierzadko atakuje ona kończyny dolne, przeradzając się na przykład w zwyrodnienie kolana.

 

Oznaki uszkodzenia stawu kolanowego

Zanim jednak dojdzie do wizyty u specjalisty, warto dokonać obserwacji organizmu, by dostrzec objawy wspomnianej przypadłości. W zależności od stadium choroby może to być ból mechaniczny, który pojawia się podczas wykonywania ruchów stawem i ustępuje w chwili spoczynku. Często zdarza się, że nasila się pod koniec dnia lub jest szczególnie odczuwalny w początkowych fazach wykonywanych czynności, na przykład przy rozpoczynaniu chodu czy wstawaniu z krzesła. Dobrze pamiętać również o tym, że ból pojawia się zazwyczaj tam, gdzie doszło do zmian zwyrodnieniowych, rzadziej natomiast przemieszcza się do pozostałych stawów. Jednocześnie nie bez przyczyny słusznie jest odróżniać ból mechaniczny od bólu zapalnego, pojawiającego się podczas zaostrzania się choroby. Drugi z rodzajów dyskomfortu występuje nie tylko w pozycji spoczynku, lecz także w nocy i nad ranem. Niezbędne wówczas okaże się jego prawidłowe zdiagnozowanie i oszczędzanie stawu sprawiającego ból.

 

Niepokojąca może okazać się również tak zwana sztywność poranna, która ustępuje po upływie kilku minut. Dodatkowo ma ona tendencję do powtarzania się w ciągu dnia, zwłaszcza po okresie bezruchu. W końcu o zwyrodnieniu stawów świadczy także ograniczenie ich ruchomości, objawiające się na przykład problemami ze zgięciem lub wyprostowaniem kolana. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę z faktu, że ruch stawu mogą blokować fragmenty oderwanej chrząstki lub narośl kostna. Spadek kondycji dotkniętego chorobą stawu prowadzi w konsekwencji do zaniku znajdujących się w jego pobliżu mięśni, co przyczynia się do niesprawności organizmu.

 

Jak wyleczyć zwyrodnienie stawów?

Decydując się na leczenie, powinno dążyć się do złagodzenia objawów schorzenia przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniego poziomu zalecanej aktywności fizycznej. Odpowiednia terapia pozwoli nie tylko na ustrzeżenie się przed niesprawnością, lecz także na zadbanie o dobrą kondycję. Poza rehabilitacją warto zainteresować się również przyjmowaniem dostępnych na rynku środków farmakologicznych, które pomogą zahamować dalsze rozprzestrzenianie się zmian zwyrodnieniowych po organizmie.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525