fenomen 50 twarzy greya

Cykl książek o Greyu: od świata Anastasii po spojrzenie Christiana

by • 02/10/2015 • Książki, RozrywkaComments (0)1267

 

We wrześniu swoją premierę miała kolejna część sagi o słynnym, uwielbianym przez kobiety, tajemniczym Christianie Greyu. Tym razem autorka uchyla nam rąbka tajemnicy i zdradza to, co każda czytelniczka chciałaby wiedzieć – co myślał sam Grey! Zanim jednak poznamy historię jego oczami, przypomnijmy sobie, jak parę lat temu to wszystko się zaczęło.

 

Najpierw był zmierzch…

Autorką „Pięćdziesięciu twarzy Greya” jest E. L. James – Brytyjka (z chilijskimi korzeniami), historyk, pracownik szkoły filmowej, mężatka i matka dwójki dzieci. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się właśnie od filmowej fascynacji. Twórczym olśnieniem okazał się… „Zmierzch”. Kobieta polubiła książki oraz ekranizacje powieści Stephenie Meyer i na ich podstawie zaczęła pisać. Publikowała najpierw w Internecie opowiadania z cyklu fan fiction (fanfic – historie tworzone przez miłośników danego gatunku, skupiające fabułę wokół znanych już postaci literackich). W ten sposób James zyskała spore grono czytelników i dało to jej motywację, by napisać coś całkiem własnego. Tak, w 2011 roku, wydała pierwszą książkę o mrocznym uwodzicielu – „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Była to jedna z najgłośniejszych powieści erotycznych z ostatnich lata, która podbijała listy bestsellerów na całym świecie. Powstała więc cała trylogia – „Ciemniejsza strona Greya” i „Nowe oblicze Greya”. W każdej z części główną bohaterką i jednocześnie narratorką była Anastasia Steele – skromna, nieśmiała studentka literatury. Dziewczyna przypadkiem poznaje tajemniczego i przystojnego biznesmana, który zabiera ją w podróż do swojego niebezpiecznego świata pełnego namiętności i odważnych fantazji…

 

Trylogia to za mało!

Czytelniczki z niecierpliwością czekały na każdy kolejny tom. Kiedy trzecia część była zwieńczeniem wyjątkowej i nietypowej historii miłosnej – fanki nie mogły się pożegnać z ulubionymi bohaterami. Kobiety pokochały Greya! Nic więc dziwnego, że autorka postanowiła odświeżyć ten romans i pokazać go z innej strony – oczami ekscentrycznego milionera. To był strzał w dziesiątkę! „Grey. Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana” już w przedsprzedaży stało się światowym hitem. James otworzyła przed nami drzwi do świata, który dotychczas był zagadką. Ujawnia sekretne myśli, odczucia najbardziej znanego popkulturowego uwodziciela. W ten sposób dowiadujemy się wielu nowych rzeczy, które pozwolą nam zrozumieć postępowanie Greya. Każda fanka powinna sięgnąć po najnowszą część i choć historia początku znajomości Anastasii i Christiana jest już znana – spojrzeć na nią z innej, męskiej perspektywy. To nie tylko nowy, ciekawy zabieg literacki, to naprawdę wyjątkowe zwierzenia!

 

Grey – inspiracją

Fenomen powieści o Greyu odsłonił dotychczasową lukę w dziedzinie erotycznej literatury kobiecej. Okazało się, że panie – zarówno młode dziewczyny, jak dojrzałe żony czy matki stały się fankami Greya, bo dawno nie było takiej powieści o kobietach, dla kobiet, skupiającej się ich na fantazjach, seksualności i sensualności. Opowieść o Anastasii jest historią o współczesnym Kopciuszku, która spotyka swojego księcia, a żeby nie było nudno – ma on perwersyjne zamiłowania. Takie tematy były zwykle pomijane. W książkach James jest i romantyzm i pikanteria, a także spełnianie marzeń, przełamywanie barier, tematów tabu oraz dążenie do miłości. Nic dziwnego, że spodobało się paniom, bo każda znajdzie tam coś dla siebie. Dlatego też szybko powstała hollywoodzka ekranizacja powieści – „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (z Dacotą Johnson i Jamie Dornanem w rolach głównych). Rozpoczęła się też moda na powieści erotyczne. Na rynku pojawiło się wiele nowych i ciekawych tytułów, które już podbiły kobiece serca np. „Driven. Namiętność silniejsza niż ból” K. Bromgerg, „Kusiciel” A. Gabryel, czy „Dotyk Crossa” (i cała saga o nim) Sylvii Day.

Zwolenniczkom mniej erotycznej, a bardziej romantycznej literatury polecamy np. „Dla Ciebie wszystko” N. Sparksa, „Zostań, jeśli kochasz” G. Formana, „Malownicze. Tajemnica bzów” M. Kordel, itd.

A czy Ty czytałaś już najnowszego „Greya”? Książkę można zamówić w promocyjnej cenie na www.gandalf.com.pl lub wybrać tam spośród wielu wyjątkowych kobiecych powieści.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525