pies

Czego nie podawać psu do jedzenia?

by • 07/01/2014 • ZwierzętaComments (0)1825

 

Choć często uważamy psy za członków naszych rodzin, nie powinniśmy ich tak traktować podczas spożywania posiłków. Dzielenie z nimi własnej kolacji może być fatalne w skutkach. Zwierzęta mają inne wymagania żywieniowe i metaboliczne od ludzkich dlatego należy odpowiednio dobierać im dietę. Oto kilka najbardziej niebezpiecznych produktów spożywczych, które zjedzone przez naszego pupila mogą go nawet zabić. Warto wiedzieć jaki przysmak zachować wyłącznie dla siebie.

 

Czekolada

W przeciwieństwie do swoich kocich przyjaciół, większość psów nie potrafi sobie odmówić znalezionej zdobyczy. Jeśli będzie to czekolada życie naszego pupila może być w niebezpieczeństwie. Wszystko to przez zawartą w niej substancję o nazwie teobromina. Objawami zatrucia często są wymioty, biegunka, drgawki, a w najgorszym wypadku nawet atak serca. Im ciemniejszą czekoladę przechwyci nasz pupil, tym jego zatrucie może być poważniejsze. Istotna jest również wielkość psa i ilość spożytej czekolady. Wystarczy jedynie 25 gram słodkiego przysmaku by wyrządzić szkody w organizmie zwierzaka. To jak szybka będzie nasza reakcja na pierwsze objawy zatrucia ma tu ogromne znaczenie i może uratować życie naszego psiaka.

 

Winogrona

Zarówno winogrona jak i rodzynki mogą wyrządzić ogromne szkody w organizmie naszych pupili. By uniknąć kłopotu należy trzymać je całkiem z dala i poza zasięgiem psich pyszczków. Dla nas to pyszna przekąska dla nich duże zagrożenie. Spożycie tych owoców może spowodować zwiększone oddawanie moczu, niewydolność nerek oraz wymioty.

 

Cebula i Czosnek

Spożywane przez psa w dużych ilościach mogą spowodować zniszczenie czerwonych krwinek i prowadzić do niedokrwistości. Objawami zatrucia czosnkiem i cebulą może być zmniejszenie apetytu i ospałość. Więc jeśli twój pupil zjadł którąś z tych roślin i zachowuje się dziwnie nie wahaj się skontaktować z weterynarzem by ten szybko zdiagnozował zatrucie i zaczął leczenie.

 

DSC_0158

 

Ksylitol

Ten sztuczny słodzik często jest składnikiem gum bez cukru, słodyczy i różnego rodzaju wypieków. Dla człowieka produkt ten jest nieszkodliwy, jednak u psa może powodować uszkodzenia wątroby i zagrażający życiu spadek cukru we krwi. Jeden kawałek gumy bez cukru stanowi toksyczną dawkę dla 10 kilogramowego psa. Niski poziom cukru może się rozwijać w ciągu 10-15 minut po spożyciu, a objawia się on wymiotami i utratą koordynacji.

 

Alkohol

Wystarczy niewielka ilość alkoholu by wyrządzić duże szkody w organizmie naszego pupila. Groźne dla psów są nie tylko zwykłe napoje alkoholowe, ale również ciasta i desery nasączone tym trunkiem. Efektami ubocznymi spożycia alkoholu przez naszego zwierzaka może być hipotermia, niewydolność oddechowa, niedociśnienie, drgawki, a nawet śmierć. Jeśli w porę zareagujemy i weterynarz rozpocznie odpowiednie leczenie jest szansa, że nasz psiak z tego wyjdzie, a my będziemy mieli nauczkę by nie dzielić się z nim wszystkim co jemy i pijemy.

 

RH

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3