alergiee

Czy alergię można wyleczyć?

by • 07/12/2015 • ZdrowieComments (0)706

 

Mimo że nadwrażliwość trwa najczęściej długie lata, warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane leczenie pozwala skutecznie złagodzić jej objawy, zapewniając normalne życie. Zrezygnowanie z terapii może natomiast przyczynić się do poważnych konsekwencji, na przykład w postaci napadów astmy czy pogłębienia się alergii.

 

Przede wszystkim, zanim dojdzie do wizyty lekarskiej, która potwierdzi lub wykluczy obecność uczulenia na dany czynnik, zaleca się rezygnację z przyjmowania środków farmakologicznych mogących wywołać niepożądane reakcje. Chociaż niektóre leki na alergie są dostępne bez recepty, należy sięgać po nie po konsultacji z alergologiem lub uważnym przeczytaniu informacji zamieszczonych na ulotce.

 

Sposoby przyjmowania leków

Na ogół przyjmuje się, że długość leczenia przeciwalergicznego zależy od rodzaju nadwrażliwości oraz częstotliwości pojawiania się jej objawów. I tak, w przypadku pokrzywki najczęściej sprawdza się doraźne zażywanie środków farmakologicznych, podczas gdy astma wymaga od pacjenta stałego brania leków. Zazwyczaj po ustaniu pierwszych skutków alergii dąży się do zmniejszenia dawki podawanych medykamentów.

 

W leczeniu dolegliwości związanych z reakcjami alergicznymi coraz częściej spotyka się również miejscową aplikację leków, na przykład do nosa, worka spojówkowego lub bezpośrednio na skórę. W przypadku tej metody uzyskuje się duże stężenie na określonym obszarze oraz zapobiega się powstawaniu działań niepożądanych o charakterze ogólnoustrojowym.

 

Dodatkowo leki o właściwościach obkurczających naczynia krwionośne działają zdecydowanie szybciej niż te, które podaje się doustnie. Jednocześnie dobrze zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieją choroby alergiczne, takie jak astma i nieżyt nosa, które muszą być leczone przy pomocy doustnych środków farmakologicznych. To samo dotyczy również reakcji alergicznych zagrażających życiu chorego – wówczas leki podaje się dożylnie.

 

Immunoterapia

Terapia odczuleniowa, która może prowadzić do całkowitego wyleczenia się z alergii, przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy tradycyjne metody leczenia okazują się mało skuteczne lub gdy pacjent ma problemy z tolerowaniem przyjmowanych w tym wypadku leków. Należy jednak pamiętać, że nie każdy alergik może sobie pozwolić na immunoterapię. Przeciwwskazaniem do odczulenia mogą być niedobory immunologiczne, nowotwory, choroby tkanki łącznej oraz różnego rodzaju infekcje.

 

Pozostałe metody

Dobrze wspomnieć także o innych sposobach na łagodzenie objawów alergii. To przede wszystkim płukanie jamy nosowej lub oczu, przy wykorzystaniu do tego celu soli fizjologicznej lub tak zwanej bazy – przydatnej zwłaszcza w przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry.

 

Przeciwalergiczna alternatywa

Wreszcie istnieją także metody zaczerpnięte z medycyny alternatywnej, które mają na celu pozbycie się z organizmu alergii. To w głównej mierze homeopatia, biorezonans czy akupunktura, zanim jednak przystąpi się do korzystania z tego typu rozwiązań, trzeba wiedzieć, że uważane są one za kontrowersyjne, a ich skuteczność nie została potwierdzona.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525