torebka2332

Przegląd preparatów i środków do czyszczenia skóry.

by • 09/07/2018 • Moda, Styl życiaComments (0)468

 

Każdy z kobiet chce zachować piękno skórzanych rzeczy jak najdłużej. Prawidłowo zadbane wytrzymują wiele lat bez utraty blasku. Nie kurczą się i niszczą.

 

Portfel, torebka ze skóry czy rękawiczki wymagają innych zabiegów pielęgnacyjnych i środków.

Mimo wytrzymałości skóry i jej niezwykłej popularności warto poświęcić trochę czasu na jej pielęgnację. Tak jak każdy naturalny materiał skóra podlega wysychaniu, przetarciu, pękaniu czy zabrudzeniu. Czasami czyszcząc nie zdajemy sobie sprawy, że pozornie przeznaczone środki do pielęgnacji i konserwacji wyrobów skórzanych mogą być nieodpowiednie dla konkretnej rzeczy albo materiału. Nie każda skóra jest taka sama. Wystarczy wspomnieć nubuk czy skórę licową.

Pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać to: jak często wykorzystywany jest konkretny przedmiot ze skóry. Portfel towarzyszy nam codziennie. Płacąc gotówką czy kartą jest często wykorzystywany i bardziej podatny na przetarcia i uszkodzenia. To samo tyczy się ubrań. Skórzana kurtka w typie ramoneski nie będzie tak często noszona w ciągu roku. Zwłaszcza w zimowe miesiące. Dlatego też nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Druga sprawa dotyczy efektu, jaki chcemy osiągnąć. Zwykła konserwacja czy nadanie błysku? Niektóre torebki skórzane czy portfele mają w sobie warstwę ochronną i błyszczącą. Trzeba jednak pamiętać, że otarcia czy załamania będą bardziej widoczne na takich modelach.

Tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji. Niektórzy wolą wypolerowaną i błyszczącą torbę czy inne dodatki, podczas gdy inni lubią uwidocznić naturalne oznaki użytkowania jak zadrapania czy otarcia. Taka rzecz jest przykładem solidnego i wytrwałego przedmiotu, który nie jedno już przeszedł.

 

Różne zabiegi pielęgnacyjne

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, prawdziwa skóra jest wytrzymała. Przedmioty z niej zrobione są odporne na wiele mechanicznych uszkodzeń i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Koniecznym zabiegiem w przypadku chociażby skórzanych butów jest czyszczenie szczoteczką i polerowanie. Problem przychodzi wtedy, kiedy stajemy przed wyborem konkretnego preparatu w sklepie. Kremy, pasty, wosk i odżywki są przeznaczone do zupełnie innych zadań.  Warto zatem znać podstawowe zastosowanie środków do pielęgnacji skóry i zabiegi.

 

Polerowanie

Polerowanie jest sprawą dotyczącą bardziej estetyki niż dbania o czystość skórzanych rzeczy. Pastowanie sprawdza się w przypadku butów. W głównej mierze chodzi o uzyskanie połysku na produkcie. Nie oznacza to, że ten zabieg chroni przed deszczem czy słońcem. Wiele past do polerowania posiada środki nawilżające, które odżywiają skórę i chronią przed popękaniami.

Ważne jest, aby stosować odpowiedni kolor pasty. Czarne lub ciemne obuwie pastujemy odpowiednim preparatem w tym samym kolorze lub o jeden odcień jaśniejszym. Jeśli chodzi o brązy, czerwienie czy beże, należy używać bezbarwnej pasty albo dobranej do konkretnej barwy. Przed przystąpieniem do pastowania należy oczyścić rzecz z kurzu czy błota.

 

Odżywka lub krem do skóry

Wspomniane wyżej preparaty mają na celu nawilżyć materiał, dzięki czemu przedmiot nie wysycha i nie pęka. Takie środki należy delikatnie wcierać w wierzchnią powierzchnię skóry i pozostawić do wyschnięcia nawet na cały dzień. Dzięki temu przedmiot będzie wyglądał na wytrzymały i twardy, co zabezpiecza przed zadrapaniami i uszkodzeniami. Taki odżywczy zabieg warto robić co 3 miesiące.

 

Lanolina, jako naturalny wosk

Gdy chcemy zastosować naturalne metody odżywiania skóry, warto zwrócić uwagę na lanolinę, która jest wydzieliną otrzymywaną podczas czyszczenia wełny owczej. Tak jak ludzka skóra wydziela różne oleje, owce wytwarzają lanolinę. Substancja jest dobrze znana i stosowana przez ludzi w różnych dziedzinach życia. W przemyśle kosmetycznym używa się lanoliny do kremów i balsamów nawilżających zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Zdania na temat lanoliny w stosowaniu jej, jako preparatu nawilżającego w przemyśle obuwniczym, jest podzielona. Ten naturalny produkt nawilżający zmiękczy skórę w większym stopniu niż inne produkty. Szczególnie w przypadku kurtek i torebek. Miękka skóra jest przyjemna w dotyku i bardziej elastyczna, dzięki czemu nie krępuje ruchów w przypadku noszenia.

 

Odporność na wodę

Wodoodporne spraye lub wosk zapewniają dodatkową warstwę ochronną, która zapobiega wchłanianiu wody przez skórę. Ten zabieg zwykle powinien być stosowany raz do roku, w zależności od użytkowaniu produktu. Preparaty w aerozolu mają małą wydatność. Dlatego lepszy efekt zostanie uzyskany dopiero po kilkukrotnym użyciu.Za pomocą sprayu można pokrywać sznurowadła, zamki itp. Wosk jest znacznie trwalszy i można go stosować z większą precyzją i kontrolą.

 

Wilgotna ściereczka

Używanie wilgotnej szmatki jest popularne i niezawodne, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Skóra jest naturalnie trwała, a jej przetarcie wyłącznie mokrą ściereczką raz w tygodniu, pomaga pozbyć się brudu i kurzu.

 

Szczotka do zamszu i nubuku

W przypadku zamszu, czyli spodniej warstwy skóry, nie powinno się używać żadnych z powyższych środków. Zmoczenie zamszowych butów czy rękawiczek może mieć negatywny skutki dla struktury skóry. Jak wiadomo zamsz jest delikatny w dotyku i ma meszek. Przetarcie suchą ścierką też nie wchodzi w grę. W ten sposób powierzchnia skóry ulega zadrapaniom. W takich wypadkach lepiej użyć specjalnej szczotki do zamszu z miękkiego plastiku czy silikonu. Dobrze sprawdzają się spraye, które nie dotykają bezpośrednio wierzchniej struktury zamszu.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525