oldtv

Dekoracje w stylu vintage, retro i reprodukcje obrazów – czym się różnią?

by • 21/12/2018 • DomComments (0)436

 

Określenia vintage i retro często funkcjonują jako synonimy, bo, choć źródłowo są to różne rodzaje dekoracji, współcześnie, granice między nimi się zacierają. Reprodukcje obrazów mogą z kolei, ale wcale nie muszą, być akcentem retro/vintage.

 

Ogólna różnica pomiędzy dekoracjami vintage i retro

Nawiązania do przeszłości w wystroju wnętrz już od dawna są w modzie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Przeciwnie, dekoracje w stylu vintage i retro zyskują coraz to nowych zwolenników, dobrze wkomponowując się w bardzo różne stylistycznie wnętrza, i – można wręcz powiedzieć, że samo pojęcie stały się modne. Określeń retro i vintage bardzo często używa się zamiennie. Choć granica między tym, co jest vintage, a co retro, faktycznie jest dość płynna i nieostra, źródłowo nie są to synonimy. Pochodzące z łaciny słowo retro oznacza spojrzenie wstecz, nawiązanie do przeszłości i jest pojęciem szerszym niż vintage, które pierwotnie odnosiło się do dobrego wina, wyprodukowanego w jednym sezonie. W tym drugim przypadku, chodziło więc o konkretny, wysokiej jakości produkt z przeszłości, który z czasem dodatkowo zyskuje na wartości. W najwęższym sensie, vintage są więc oryginalne, stare meble czy dekoracje (najczęściej przyjmuje się, że muszą mieć co najmniej 20-25 lat), które ciągle bardzo dobrze nadają się do użytku, wytrzymują próbę czasu, a widoczne efekty starzenia jedynie dodają im szlachetności. Tak jak w przypadku wina, gdzie ważne jest zachowanie pewnej spójności i jednoznacznego pochodzenia winogron najlepszych szczepów, w urządzaniu i dekorowaniu wnętrz, vintage odnosi się do szczególnie udanych lub z różnych względów docenianych i wspominanych dziś z sentymentem przedmiotów z przeszłości, które czasem zyskują „kultowy” status. Dekoracje retro będą z kolei ogólnie nawiązywać, czy inspirować się designem z różnych, minionych epok (od XVI wiecznego baroku, po wiele stylistycznych akcentów charakterystycznych dla konkretnych dekad XX wieku). Będą to jednak nowe elementy dekoracyjne, które często stylistycznie łączą wątki z przeszłości i te współczesne w jedną całość.

 

Dekoracje w stylu retro i vintage do zawieszenia na ścianę

W szerszym znaczeniu, dekoracje vintage także mogą być nowe, o ile w miarę wiernie naśladują oryginalne przedmioty lub wykorzystują motywy i wzory jednoznacznie kojarzące się z przeszłością. Wyznaczenie granicy pomiędzy retro a vintage będzie wówczas jeszcze trudniejsze, szczególnie w przypadku dekoracji na ścianę, takich jak fototapety (flizelinowe, winylowe lub samoprzylepne), plakaty czy obrazy na płótnie (w ramie lub bez). Naścienne dekoracje w stylu vintage (sprawdź na przykład: https://www.decormint.com/pl/wszystkie-kategorie/vintage) to między innymi przedmioty, częściej pojawiające się na kiedyś na ścianach z przyczyn praktycznych, takie jak mapy i plany, a dziś projektowane w nawiązujący do nich sposób, ale z naciskiem na wartości estetyczne. Innym przykładem mogą być klasyczne, stare wzory i motywy pojawiające się kiedyś w innych kontekstach (na przykład na koszulkach), przedstawienia „kultowych” przedmiotów, choćby samochodów, albo kolory sprawiające wrażenie nieco wyblakłych ze starości. Z kolei dekoracje w stylu retro (sprawdź na przykład: https://www.decormint.com/pl/wszystkie-kategorie/retro) częściej będą nawiązywać do mającego długą tradycję ozdabiania ścian zdjęciami i krajobrazami, jednak kompozycja i kolorystyka może być na wskroś nowoczesna, a tematyka najczęściej miejska. Ogólnie, dekoracje retro będą nieco bardziej eklektyczne stylistycznie, a nawiązania do przeszłości swobodniejsze, niż w przypadku vintage. W bardzo wielu przypadkach jednak daną tapetę, plakat czy obraz można uznać tak za element retro, jak i vintage.

 

Czy reprodukcje obrazów są retro/vintage?

Reprodukcje obrazów – szczególnie w klasycznych ramach – chyba najsilniej kojarzą się z mieszkaniami urządzonymi w stylu klasycznym, ale w odpowiednich proporcjach i prostej ramie (lub bez ramy) sprawdzą się jako dekoracje pomieszczeń niemal w każdym stylu. Niektóre obrazy będą bardziej uniwersalne, czyli łatwiejsze do wkomponowania na ścianach mieszkań w wielu różnych stylach, inne z kolei, będą dobrze pasować do wybranych wnętrz, ale nieco gryźć się z wieloma innymi. Wszystko zależy od stylistyki, w jakiej utrzymany jest obraz oraz kolorów i motywów, jakie wykorzystuje. Ogromne stylistyczne zróżnicowanie malarstwa – szczególnie z drugiej połowy XIX wieku i XX-wiecznego – sprawia, że be trudu można znaleźć dzieła, które będą pasować do wnętrz klasycznych i nowoczesnych, skandynawskich i prowansalskich, a nawet loftowych (industrialnych). Reprodukcje klasycznych obrazów znanych malarzy, niekoniecznie będą też akcentem retro czy vintage. Przykładowo, wiele znanych dzieł Vincenta Van Gogha czy Gustava Klimta, dobrze współgra z innymi dodatkami vintage/retro i można je tak zaklasyfikować, ale większość najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych obrazów z historii malarstwa – już niekoniecznie.

 

Artykuł sponsorowany

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525