szpinak

Dlaczego warto jeść szpinak?

by • 11/01/2021 • Dieta, KuchniaComments (0)719

 

Niektórym z nas szpinak kojarzy się z przykrym doświadczeniem z dzieciństwa. Zielona papka była postrachem naszych mam lub babć. Czas pokonać negatywne myślenie! Szpinak jest niezwykle bogaty w żelazo, kwas foliowy czy antyoksydanty. Nic dziwnego, że cieszy się obecnie taką popularnością. Jeśli nie jesteście wystarczająco przekonane do tego, że warto jeść szpinak, postanowiliśmy spróbować zmienić Wasze nastawienie. Oby z jak najlepszym skutkiem!

 

Szpinak przybył do nas ze środkowo-zachodniej Azji. W Europie pojawił się w XIV wieku. Pochodzące ze starożytnej Persji warzywo istnieje od XII w. Od tego czasu mocno rozprzestrzenił się po całym świecie. To zielone warzywo cieszy się dobrą reputacją po  dziś dzień. Brat botwinki i buraków – należy do rodziny tzw. potęg odżywczych.

 

Szpinak jest bogaty w potężną ilość witamin i składników mineralnych. Potas, żelazo, foliany, witaminy C, E, K, beta karoten czy witamy z grupy B – to wszystko mieści się w tym cennym liściastym warzywie. Osoby z nadciśnieniem, zmagające się z problemem anemii powinny pamiętać o nim i dodać go do swojej diety. Kobiety w ciąży nie powinny go ignorować z uwagi na dużą zawartość kwasu foliowego. Witaminy z grupy B pomagają skutecznie obniżać cholesterol we krwi, co również powinniśmy mieć na uwadze.

 

Szpinak ma to do siebie, że jest bardzo towarzyski. W jego liściach występuje tzw. kwas szczawiowy, którego nadmiar może utrudniać wykorzystanie wapnia. W połączeniu z nim tworzy trudno rozpuszczalne sole. Warto mieć więc na uwadze, że ochrona cennych składników odżywczych zielonego warzywa jest możliwa, ale tylko w przypadku odpowiedniego połączenia ze sobą składników. Użycie liści szpinaku z jogurtem naturalnym, serem typu feta czy jajkami pozytywnie wpłynie na nasz organizm, dostarczając mu odpowiednich witamin i składników odżywczych.

 

nastepna

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz