tie

Jak odpowiednio dobrać krawat? Krótki poradnik krok po kroku

by • 30/06/2016 • Moda, Styl życiaComments (0)855

 

Krawat to element męskiej stylizacji, który dodaje elegancji i szyku, nie tylko na co dzień, ale podczas oficjalnych, biznesowych spotkań i eleganckich przyjęć. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów krawatów, które różnią się nie tylko kolorem i deseniem, ale nawet szerokością. Warto mieć podstawową wiedzę na temat doboru krawata do stroju, żeby wyglądać odpowiednio do okazji i jak najlepiej się prezentować.

 

Dobór krawata do koszuli

Podstawową zasadą, którą należy się kierować podczas wybierania krawata, jest dopasowanie go do koszuli. Między tymi dwoma elementami garderoby musi być wyraźny kontrast kolorystyczny. Im jaśniejsza koszula, tym ciemniejszy krawat. Najbardziej klasyczny jest zestaw, na który składa się granatowy krawat i biała koszula. Jednak dla wielu osób może wydać się zbyt poważny, a przez to –  przewidywalny. Szyk i elegancja to również odważniejsze kolory – muszą tylko odpowiednio współgrać.

Jeśli koszula jest w prążki, to krawat również może je mieć. Istotne w tym przypadku jest tylko zachowanie odpowiednich proporcji – jeśli na koszuli paski są drobne, to na krawacie powinny być zdecydowanie bardziej wyraziste.

Ważna jest również faktura, obecnie bardzo modna. Jeśli koszula ją posiada, ale jest w jednym kolorze, to bez przeszkód można dobrać dowolny krawat, również fakturowany.

Kolorystyka deseni, które zdobią krawat, może być jak najbardziej podobna do koloru koszuli. Stylizacja z tak dobranymi dodatkami będzie prezentować się na najwyższym poziomie.

Jeżeli mężczyzna obawia się oryginalnych wzorów i ekstrawaganckich połączeń, to może wybierać dodatki, które są „bezpieczne” i zawsze będą pasować. Takie są krawaty w jednym, stonowanym kolorze, np. czarne, granatowe, ciemnobordowe i szare.

 

Szlachetność materiałów

Luksus i elegancja nie bez powodu kojarzą się z bardziej szlachetnymi tkaninami, które nie tylko doskonale wyglądają, ale są mniej podatne na gniecenie i cały czas zachowują niezmienioną formę. Najbardziej szykowny jest krawat jedwabny z podszewką. Na co dzień nosi się zwykle krawaty wełniane, bawełniane, lniane oraz tzw. knity, czyli krawaty tkane. Mimo tego, knity doskonale sprawdzą się w casualowych stylizacjach, np. z samą koszulą bez marynarki lub z lnianymi, letnimi garniturami.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że im szlachetniejszy materiał, tym cena krawata jest wyższa. Warto jednak zainwestować i posiadać choć jeden elegancki krawat, który jest bardzo ważnym elementem męskich stylizacji. Uniwersalny wzór pozwoli choć częściowo zrekompensować wysoką cenę.

Do jesienno – zimowych strojów, uszytych z grubych materiałów, pasują wełniane krawaty typu border tartan. Są odpowiednie do każdego typu kołnierzyka, do flanelowych garniturów, a nawet do swetrów z dekoltem V-neck.

 

Rozmiar ma znaczenie

Szerokość krawata powinna pasować do rozmiarów klap marynarki. Najbardziej uniwersalne są krawaty szerokie na 7 – 7,5 cm. Jednocześnie są one eleganckie i szykowne. Od kilku sezonów modne są również bardzo wąskie, tzw. „śledzie”. Ich szerokość nie przekracza 5,5 cm. Są szczególnie popularne wśród chłopców i młodych mężczyzn. Natomiast krawaty uważane za passe, to te o szerokości aż 10,5 cm.

Istotna jest również długość krawata po zawiązaniu go na szyi. Zasady savoir vivre jasno określają, że koniuszek krawata powinien sięgać do sprzączki paska u spodni i nie może wystawać spod zapiętej marynarki. W związku z tym, każdy mężczyzna, w zależności od swojego wzrostu, musi mieć zawiązany krawat na innej długości.

 

Szeroki wybór najmodniejszych krawatów znajduje się na stronie: www.lancerto.com/akcesoria/krawaty.html

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525