drzwi-lazienkowe-ktore-pokochasz

Drzwi łazienkowe, które pokochasz

by • 29/07/2016 • DomComments (0)940

 

W każdym domu i mieszkaniu znajduje się łazienka. Jest to miejsce, które odwiedza się codziennie, a przebywając w nim, chcemy mieć poczucie spokoju oraz intymności. Aby skutecznie odgrodzić się od świata, potrzebujemy solidnych drzwi. Drzwi łazienkowe mogą być przeszklone w różnym stopniu lub pozbawione takich elementów. Jak wybrać najlepsze? Co warto o nich wiedzieć?

 

Drzwi do łazienki – jak dobrać właściwe?

O tym, jak powinny być zamontowane drzwi łazienkowe, mówi prawo budowlane. Powinny otwierać się na zewnątrz i mieć przynajmniej 80 cm szerokości oraz 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Dlaczego właśnie tak? Odpowiedź jest prosta: z powodów bezpieczeństwa – w sytuacji awaryjnej łatwo otworzyć je od zewnątrz. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której w drzwiach łazienki znajduje się zamek na kluczyk, jak i gdy wstępuje zamek z blokadą. Przy wyborze rodzaju zamknięcia koniecznie należy uwzględnić sytuacje awaryjne – tak, by w razie potrzeby można było drzwi otworzyć również od zewnątrz.

Następnie trzeba dobrać drzwi lewe lub prawe. Jaka jest między nimi różnica? Prawe to takie, które otwierając, łapiemy prawą ręką, a zawiasy znajdują się również po prawej stronie. Tutaj użytkownicy wielkiego wyboru nie mają – zależy on od układu pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, że należy uwzględnić wolną przestrzeń tak, aby otwierane na całą szerokość drzwi nie uderzały o meble, ściany czy też inne sprzęty domowe.

 

Wentylacja – rzecz ważna

Ze względu na to, że w pomieszczeniu zbiera się wilgoć oraz używa się piecyków gazowych, należy zadbać o drzwi posiadające wentylację. Może być to zarówno kratka wentylacyjna, jak i otwory wentylacyjne, a także pozostawienie szczeliny pomiędzy dolną częścią drzwi a progiem pomieszczenia. Gwarantuje to redukcję zbierającej się wilgoci na ścianach i meblach łazienkowych, a także odprowadzanie trujących i szkodliwych substancji z powietrza. Całkowita powierzchnia wentylacji nie powinna być mniejsza niż 200 cm2. Wentylacja ma również wpływ na same drzwi – są mniej podatne na działanie wilgoci, a więc znacznie zwiększa się ich żywotność, zaś powłoka nie traci swego blasku w czasie długotrwałego, czasami liczonego w dziesiątkach lat, używania.

 

Czy przeszklenia są potrzebne?

Przeszklenia drzwi łazienkowych pełnią dwojaką funkcję: ozdobną i praktyczną. O ile ozdobnej nikomu wyjaśniać nie trzeba, o tyle praktyczna to doświetlenie pomieszczenia. Im bardziej ciemne, tym większe należy zastosować. Stosuje się je nie tylko do łazienek, ale również do oddzielnych toalet. O tym, jak będzie wyglądać przeszklenie, decyduje inwencja producenta drzwi – np. PORTA DRZWI oferuje zarówno proste formy przeszkleń, jak również bardziej ozdobne kształty. Dzięki temu przeszklenie będzie nie tylko praktyczne, ale miłe dla oka. Obojętnie od jego formy, powinno być ono nieprzezroczyste, aby użytkownik łazienki miał całkowite poczucie prywatności.

 

Jak wybrać odpowiednie drzwi do montażu?

Gdy wybiera się w sklepie drzwi do łazienki lub też zamawia ich wykonanie, należy zmierzyć otwory w murze, uwzględniając położenie włączników i kontaktów. Jeśli na ścianie znajdują się płytki, a ich wysokość jest mniejsza niż wysokość drzwi z listwami, wówczas ściana musi być wyrównana, do czego można użyć płyt gipsowo-kartonowych. Ościeżnica musi być dopasowana do modelu skrzydła, a jeśli ktoś ceni elegancję, powinien zdecydować się na metalową. Polecana rama skrzydła zrobiona jest z drewna klejonego lub MDF-u z wypełnieniem.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525