tabs

e-Book czy tradycyjna książka? Jak lepiej zadebiutować?

by • 15/01/2016 • Książki, Rozrywka, TechnologiaComments (0)1053

 

Każdy, kto decyduje się na samodzielne wydanie książki, na pewno wie, że rozsyłanie swojej prozy do wydawnictw nie przynosi rezultatów. Self-publishing rozpoczął się w sieci, od debiutujących autorów, którzy wyjęli swoją twórczość z szuflad i zaczęli pokazywać ją szerszemu gronu odbiorców.

 

Zwróciło to uwagę firm wydawniczych na niezależnych autorów zaczęły oferować możliwość wydawania w formie tradycyjnej każdemu chętnemu. Jak wszystkie początki, także i te były trudne, głównie z powodu braku kompetencji wydawców, którzy nie przykładali właściwej uwagi do redakcji, korekty oraz promocji sygnowanych swoim logo pozycji. Szybko okazało się, że jest ogromna różnica między publikowaniem własnych utworów na stronach internetowych a zaistnieniem na rynku książki. O ile zamieszczone w sieci teksty mogły być korygowane i edytowane, o tyle w wydanej powieści nie dało się już wprowadzić żadnych zmian. Jednak wydawcy wyciągnęli wnioski ze swoich porażek i usługi dla niezależnych autorów były na coraz wyższym poziomie, a obecnie nie odbiegają standardami od dużych, profesjonalnych wydawnictw. Ich usługi edytorskie są nie do przecenienia, gdyż dobry redaktor potrafi wyłapać błędy, jakie umknęły zarówno samemu twórcy, jak też i wstępnej redakcji.

 

O tym, jak będzie wyglądać ostateczna wersja książki, decyduje autor w porozumieniu z wydawcą. Dzięki temu może on wybrać takie rzeczy, jak projekt okładki, oprawa graficzna, a nawet rodzaj papieru, na jakim opublikowany zostanie tekst. Te elementy na równi z treścią decydują o jakości książki i warto, aby zajęli się nimi fachowcy.

 

Jakie zalety ma e-Book?

Ponieważ e-book jest elektroniczną wersją tekstu, praca redakcyjna i opracowanie graficzne musi być wykonane tak samo, jak przy wydaniu tradycyjnym. Czasem zdarza się też, że książka wychodzi w obydwu wersjach równocześnie. W przypadku debiutującego pisarza ludzie nie są skłonni płacić dużo, a ponieważ wydanie e-booka jest znacznie tańsze niż druk książki, również cena za niego jest mniejsza, a co za tym idzie – czytelnik chętniej za niego zapłaci. Ponadto tego typu wydanie ma praktycznie niewyczerpany nakład i nie zachodzi potrzeba wykonywania dodruków, jak ma to miejsce w przypadku wyprzedaży wydania papierowego. Jeśli zatem autor dopiero debiutuje i nie wie, jak zostanie przyjęty przez czytelników, powinien pomyśleć raczej o książce w wersji elektronicznej. Dodatkową zaletą jest także pokazanie, że idzie on z duchem czasu. Mimo wymienionych plusów, istnieją także wady wydania elektronicznego.

 

Wydania elektroniczne – czy dla każdego?

Przede wszystkim wersja elektroniczna książki nie będzie nigdy sprzedawać się tak dobrze jak tradycyjna. Choć coraz więcej osób używa czytników, to jednak wciąż jest to mała grupa ludzi, a nawet osoby mające czytnik preferują posiadanie książek w wersji fizycznej, które można postawić na półce. Warto też dodać, że nabycie takiego urządzenia to wydatek, na który nie każdego stać. Oczywiście można czytać na tablecie czy komputerze, jednak nie dla wszystkich jest to wygodne, a dla wielu osób wręcz zniechęcające. Sam autor musi mieć także świadomość, że dystrybucja książki wydanej w formie e-booka nie będzie duża i z pewnością przyniesie mu mniejsze dochody niż tradycyjne wydanie. Przyczyną jest nie tylko niższa cena za e-wydanie, ale również i piractwo.

 

Książka bez kosztów – można, ale czy warto?

Wiele firm proponuje debiutantom wydanie książki bez ponoszenia kosztów. Nie zawsze są to jednak uczciwe oferty. Na przykład wydawca taki w umowie zastrzega sobie prawo do wypuszczenia na rynek jej papierowej i elektronicznej formy, ze sprzedaży której czerpie następnie korzyści. Często także wydawca taki nie oferuje redakcji, co ma fatalne skutki, ponieważ pełna błędów książka może mocno zniechęcić czytelnika nie do wydawnictwa, ale do autora. Dlatego też marzący o debiucie początkujący pisarze powinni korzystać z ofert publikacji od firm, które zajmują się profesjonalnie całością, jak np. www.rozpisani.pl, gdzie książka przechodzi solidną korektę oraz redakcję.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525