8e36bb4c5d68982f3d7d2dbca3c7fd0d

Eko sposoby na ciepły dom

by • 15/12/2020 • DomComments (0)56

 

Ogrzewanie domu potrafi być wyzwaniem, które spędza sen z powiek wielu osób, będących na etapie planowania swojej nowej siedziby do życia. Jeszcze więcej zachodu pojawia się wtedy, gdy chcemy dodatkowo stworzyć ciepły dom, przyjazny środowisku naturalnemu. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Istnieje bowiem wiele rozwiązań, które pomagają wznieść solidny i niezmiernie ciepły dom, o optymalnym komforcie cieplnym. Jak to zrobić dobrze i skutecznie? O tym opowiemy poniżej.

 

Podstawa to dobre planowanie

Bazą do stworzenia ciepłego domu jest oczywiście odpowiednie planowanie. Wszystko zaczyna się już na etapie projektowania. To właśnie w tym momencie warto uwzględnić najważniejsze rozwiązania, które później wpłyną na komfort codziennego funkcjonowania oraz na warunki cieplne w każdym, domowy pomieszczeniu.

Na tym etapie trzeba zatem podjąć decyzję o ociepleniu budynku, wyborze instalacji i zaplanowaniu jej poszczególnych elementów. Można także zdecydować, w jaki sposób będziemy zasilać ogrzewanie. Dokładne przemyślenie wszystkich elementów już na starcie pozwala znacząco obniżyć koszty budowy, ograniczyć wykorzystanie surowców oraz ewentualne straty ciepła, które niepotrzebnie mnożą zużycie energii, bez poprawy dla komfortu cieplnego.

 

Termoizolacja domu – walka ze stratami ciepła

Warto już na samym początku planowania pomyśleć o zapewnieniu odpowiedniej termoizolacji budynku. Można ją wykonać ze styropianu lub wełny mineralnej. Ociepla się zarówno ściany, jak i podłogi, a nawet dachy, co pozwala ograniczyć straty ciepła na poziomie do 60-70%.

Łatwo zatem wyobrazić sobie, jak korzystnie wpływa to na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do zasilania domowego systemu grzewczego.

Odpowiednie ogrzewanie – zasilanie pieców na paliwa stałe

Drugim krokiem do ciepłego i przyjaznego środowisku domu jest wybór właściwego typu ogrzewania. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rodzaj paliwa do zasilania instalacji grzewczej.

Obecnie coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć kotły na paliwa stałe ekologiczne. Zalicza się do nich przede wszystkim pellety.

Co to takiego? Pellety to odpady drzewne, sprasowane w kształt walców lub sprzedawane w formie granulek. Kotły na pellet wyróżnia automatyzacja, która zwiększa komfort użytkowania takiego rozwiązania. Urządzenie jest bowiem wyposażone w specjalny podajnik, a potrzebna ilość paliwa jest z niego pobierana bez udziału człowieka.

Oprócz pelletu za ekologiczne ogrzewanie uznaje się także kotły na biomasę. Opala się je słomą lub odpadami zielarskimi w formie kostek, balotów lub brykietów.

Dlaczego warto stosować kotły na ekologiczne paliwa stałe? Materiały tego typu pozwalają znacząco obniżyć koszty eksploatacji. Emisja szkodliwych pyłów i gazów w ich przypadku jest niższa niż przy spalaniu węgla. Dodatkowo pozostałości procesu palenia można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie.

Ogrzewanie elektryczne – niska emisyjność i wygoda

Innym rozwiązaniem grzewczym, jeszcze bardziej przyjaznym środowisku, jest ogrzewanie elektryczne – w formie grzejników, promienników lub folii do ogrzewania powierzchniowego. Różnego rodzaju systemy grzewcze elektryczne oferuje sklep Econovli.pl.

W ich przypadku możemy mówić o maksymalnej redukcji emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Dzięki temu tworzy się prawdziwie przyjazne dla środowiska naturalnego ogrzewanie domu.

Co więcej, jeszcze lepsze efekty uzyskuje się, jeśli połączymy domową instalację grzewczą z panelami fotowoltaicznymi, które umożliwiają produkcję prądu z promieniowania słonecznego. W ten sposób zmniejsza się zapotrzebowanie na energię od zewnętrznych dostawców, a przy tym zwiększa się udział odnawialnych źródeł energii w zasilaniu innych urządzeń, jak na przykład do systemów klimatyzacyjnych lub niewielkich podgrzewaczy wody dla domu.

Dom prawdziwie przyjazny dla środowiska i mieszkańców

Dom, w którym straty ciepła zostały jak najbardziej zredukowane, a przy tym wprowadzono w nim możliwość korzystania z rozmaitych, odnawialnych źródeł energii (w tym na przykład poprzez panele fotowoltaiczne), bywa nazywany domem pasywnym.

W takiej przestrzeni łatwo utrzymać komfort cieplny, przy znaczącym obniżeniu wydatków na prąd oraz zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Taki dom jest bliżej natury i mieszkańców. Warto zatem połączyć oba rozwiązania, żeby zbudować idealne miejsce do codziennego funkcjonowania dla mieszkańców, żeby żyło im się zdecydowanie lepiej, wygodniej i cieplej.

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2