kawakubek

Planujesz kupić ekspres do kawy – sprawdź, na co zwrócić uwagę

by • 16/11/2018 • DomComments (0)307

 

Filiżanka kawy to zarówno świetny sposób na rozpoczęcie dnia, jak i na chwilę wytchnienia w trakcie pracy. Coraz większą uwagę zwracamy na jakość czarnego napoju oraz metodę jego przyrządzania, dlatego wielu z nas marzy o posiadaniu ekspresu do kawy w domu – po to, by móc przygotować dokładnie taką kawę, na jaką mamy ochotę. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

 

Idealny ekspres do kawy powinien być dopasowany do naszych gustów – miłośnik aksamitnego cappuccino będzie oczekiwał od sprzętu czegoś innego niż osoba, która nie wyobraża sobie poranka bez prawdziwego espresso. Przed wyborem konkretnego modelu warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką kawę lubisz najbardziej? Należy również wziąć pod uwagę parametry techniczne sprzętu, takie jak moc, ciśnienie i rozmiar oraz obecność dodatkowych funkcji (na przykład płyty podgrzewającej) i łatwość użytkowania. W zależności od modelu ekspresy do kawy mogą znacznie się od siebie różnić. Aby pomóc ci ocenić, który z nich najlepiej zaspokoi twoje potrzeby, poniżej omówimy cechy dostępnych na rynku urządzeń.

 

Ekspres przelewowy

Ekspresy przelewowe nie cieszą się już tak dużą popularnością jak dawniej. Być może niesłusznie. Jeśli czarna kawa jest waszym ulubionym napojem i pijecie ją często oraz w dużych ilościach, ekspres przelewowy może być – ze względu na swoje zalety – strzałem w dziesiątkę. Głównymi zaletami tego sprzętu są prostota obsługi i stosunkowo niska cena. Ekspres przelewowy daje też możliwość przygotowania kilku filiżanek „małej czarnej” za jednym razem. Wadą większości modeli jest brak młynka. Jednak sporo ekspresów przelewowych ma inne udogodnienie – płytę grzewczą utrzymującą temperaturę kawy. Zaparzenie sporej ilości czarnego naparu dla gości będzie bardzo proste.

 

Ekspres ciśnieniowy

Jak sama nazwa wskazuje, w ekspresach ciśnieniowych kawa parzona jest przy wykorzystaniu wysokiego ciśnienia. Jest ono jednym z czynników wpływających na jakość uzyskanego napoju. Najlepiej, by ekspres ciśnieniowy wytwarzał ciśnienie wysokości 13–15 bar. Warto też zwrócić uwagę na moc sprzętu – im większa, tym krótszy będzie proces parzenia – oraz wielkość zbiornika na wodę (optymalne będą pojemniki mieszczące 1 litr wody). Wśród urządzeń ciśnieniowych można wyróżnić inne rodzaje ekspresów, o których informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Ekspres kapsułkowy

Ekspres kapsułkowy, zamiast tradycyjnej kawy ziarnistej, wykorzystuje gotowe kapsułki ze zmieloną kawą. Kapsułki do ekspresu wytwarzane są w różnych wariantach smakowych – gama wyboru jest odmienna u różnych producentów. Przykładowo w ofercie NESCAFÉ Dolce Gusto znajdują się m.in. latte macchiato, kawa z czekoladą i cappuccino. Jedną z zalet ekspresu na kapsułki jest jego kompaktowość – bez problemu wygospodarujesz dla niego miejsce nawet w niewielkiej kuchni.

 

Ekspres automatyczny

Ekspresy automatyczne działają na podobnej zasadzie jak ciśnieniowe, z tą różnicą, że do ich obsługi wystarczy wciśnięcie odpowiedniego guzika. Dzięki temu przygotowanie kawy jest proste nawet dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu sprzętem. Ekspres automatyczny pozwoli ci przygotować na przykład doskonałe espresso i większe czarne kawy. Na bazie tego pierwszego możesz przygotować np. cappuccino, o ile posiadasz model wyposażony w dyszę do spieniania mleka.

 

Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy (inaczej zwany ręcznym lub manualnym), podobnie jak ciśnieniowy ekspres automatyczny, będzie doskonałym wyborem dla wszystkich, którym zależy na smacznym espresso i napojach na jego bazie. Nazwa tego urządzenia pochodzi od kolby, w której umieszczamy zmieloną wcześniej (najlepiej tuż przed parzeniem) kawę. Używanie ekspresu manualnego wymaga od kawosza nieco większej wprawy – przygotowanie napoju dla gości zajmie z pewnością więcej czasu niż w przypadku ekspresu przelewowego. Poza tym smak „małej czarnej” będzie różnił się między innymi w zależności od tego, jak mocno ubijesz zmielone ziarna w kolbie. Do zalet tego urządzenia należą na przykład stosunkowo niska cena i niewielkie rozmiary.

 

Dobrej jakości ekspres do kawy pomoże nam codziennie cieszyć się aromatycznym czarnym napojem. Wybrany sprzęt pozwoli też poznać nowe rodzaje kawy i sposoby jej parzenia. Przy odrobinie wprawy będziemy mogli przygotować „małą czarną” niczym dobry barista.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525