nabogatocover

FOMO – co to jest?!

by • 27/04/2014 • Styl życiaComments (0)2541

 

Podejrzewam, że przeciętnemu Kowalskiemu mało mówi to określenie. Nie ma w tym nic dziwnego, jest stosunkowe młode i nie zdążyło się jeszcze trwale zakorzenić w naszym codziennym języku. Warto jednak dowiedzieć się co to takiego. ponieważ problem jest jak nabardziej aktualny i może dotyczyć wielu osób. Co to FOMO?

 

Bycie na bieżąco ze wszystkimi pojawiającymi się informacjami stało się tak elementarną potrzebą jak jedzenie, picie czy korzystanie z toalety. Co do tych ostatnich jest to uwarunkowane naturalnie, w przypadku nadmiernej konsumpcji informacji staje sie uzależnieniem tzw. FOMO. FOMO (z ang. fear of missing out) czyli po prostu lęk przed tym, że coś nas pominie, nie zostanie przez nas zauważone, dotyczy zarówno prywatnej jak i zawodowej sfery naszego życia. Popadamy w panikę jeśli ominą nas jakieś ważne wydarzenie, informacje czy zmiany.

 

Zastanówcie się jak często odświeżacie swoje konto na profilach społecznościowych, sprawdzacie e-maile czy przeglądacie te same strony internetowe w nadziei, że pojawiło się na nich coś nowego? FOMO objawia się poddenerwowaniem, brakiem koncentracji oraz zaniedbaniami we własnym życiu. Uczestnicząc bowiem w wielu imprezach w obawie przed tym, że coś istotnego nas ominie, zapominamy o tym, co mamy do zrobienia w szkole czy w pracy. Co chwilę wchodzimy na Fb i przeglądamy tablicę czy przypadkiem nasi znajomi nie dodali nowych zdjęć z wakacji. Kiedy nie mamy dostępu do sieci przez kilka godzin zastanawiamy sie co takiego mogło się przez ten czas wydarzyć. Panikujemy i stajemy się nerwowi, w wielu sytuacjach nie jesteśmy w stanie sobie poradzić nie mając możliwości skorzystania z internetu. Jesteśmy „online” 24 godziny na dobę. 

 

Do głowy od razu przychodzi mi pewna historia, kiedy pewnego pięknego, słonecznego popołudnia siedząc ze znajomymi w jednej z popularniejszych kawiarni na krakowskim Rynku obserowałam zachowanie ludzi. Większość z nich miała wzrok wlepiony w swojego smartphona, a nie w osobę z którą przyszli celebrować tą wyjatkową chwilę, a w małe elektroniczne urządzenie. Po zakupie kawy, nastąpiło nieodłączne upamiętnienie tego co zostało przeznaczone do skonsumowania i podzielenie się efektem ze wszystkimi sieciowymi, czas na Instagram. Dodatkowo, każdy ze znajomych musiał się dowiedzieć gdzie spędzamy owe popołudnie, Twitter i Fouraquare poszły w ruch.

 

Trudno sobie w tym przypadku wyobrazić sytuację kiedy nasze urządzenia odmówiły by posłuszeństwa i nie bylibyśmy w stanie zweryfikować- Kto? Gdzie? Kiedy i z kim?

 

nastepna

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3