34a4b92b388fe2ee901c3ec972b53f6a

Gatunki i odmiany hortensji

by • 06/04/2021 • DomComments (0)87

 

Hortensje są to cudownie kwitnące krzewy liściaste, które stanowią efektowną ozdobę każdego ogrodu. Rośliny te z roku na rok zyskują coraz większą popularność, ze względu na swoje doskonałe walory wizualne i duży wybór odmian. Odznaczają się okazałymi kwiatostanami o stożkowym kształcie, których kwitnieniem można cieszyć się od lata, aż do późnej jesieni. Kwitną bardzo obficie, a barwy kwiatów przybierają różne odcienie różu, czerwonego, liliowego, niebieskiego, a także kolor biały. Zazwyczaj krzewy te kojarzone są z hortensjami grodowymi, aczkolwiek znanych jest jeszcze kilka interesujących gatunków.

 

Hortensja ogrodowa

Najbardziej znanym i często wybieranym gatunkiem jest hortensja ogrodowa. Jej cechą charakterystyczną są kuliste i niezwykle okazałe kwiatostany. Roślina ta nosi nazwę wielkolistna, ze względu na wygląd liści. Klasyczne odmiany hortensji przybierają kolor niebieski i biały. Hortensja biała dorasta do około 90 centymetrów wysokości, a jej średnica wynosi 100-110 cm. To bardzo gęsty i efektowny krzew, o przepięknych kwiatach. Warto jednak podkreślić, iż nie jest ona zbytnio odporna na przesychanie, ponadto czasem przemarza, gdyż jej pęki kwiatowe tworzą się w okresie jesiennym. Kilka odmian hortensji ogrodowej ma białe kwiaty, w tym ‚Vanila Sky‚, kwitnąca obficie i długo, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Pewne odmiany hortensji określane są jedynie jako hortensja biała i nie mają dokładnych nazw.

 

Hortensja bukietowa

To duży i zachwycający krzew, który jeśli mu się zapewni optymalne warunki, potrafi osiągnąć nawet do 3-5 m wysokości. Roślina posiada jajowate, duże i szerokie zielone liście, które są delikatnie ząbkowane na brzegach. Ponadto, ma stożkowate kwiatostany, bardzo efektowne i złożone z dużych kwiatów płonnych oraz drobnych kwiatów płodnych. Przybierają one najczęściej barwę kremową lub biała, niekiedy zieloną i różową. Hortensja bukietowa rozwija kwiaty pod koniec lata na pędach tegorocznych. Charakteryzuje się wyższą wytrzymałością na niskie temperatury, do jej przemarznięcia dochodzi jedynie w surowe zimy. Przepiękną propozycją jest hortensja bukietowa na pniu, która stanowi ciekawe urozmaicenie ogrodu. Wygląda bardzo dekoracyjnie i ma ciekawy pokrój. Hortensję na pniu uzyskuje się poprzez szczepienie, aczkolwiek można również samodzielnie uformować taki kształt. Wśród odmian hortensji bukietowej można wymienić między innymi: ‚Diamant Rouge’, ‚Grandiflora‚, ‚Magical Flame‚, ‚Early Sensation‚, ‚Sweet Summer‚, ‚Polar Bear‚, ‚Magical Candle‚.

 

Hortensja drzewiasta

Ten gatunek hortensji to wysoki krzew o pięknych białych kwiatostanach. Stanowią stanowi doskonałą ozdobę ogrodu, aczkolwiek potrzebuje sporo miejsca. Roślina ta przybiera również kulistą postać o okrągłych i regularnych kwiatostanach. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na odmianę ‚Annabelle‚ o cudownych liściach i okazałych kwiatostanach.

 

Hortensja pnąca

Mniej popularny gatunek, który nie należy już do krzewów, a stanowi rodzaj pnącza. Pędy dorastają do 15-25 metrów. Jej ozdobą są przez długi czas błyszczące i zielone liście, a na początku lata można cieszyć się z podziwiania wielu białych kwiatostanów. Kwiaty hortensji pnącej są duże i płaskie, składają się ze sporych kwiatów płonnych i obecnych w środku niewielkich kwiatów płodnych. Gatunek ten dobrze znosi zacienienie i jest dosyć odporny na niskie temperatury.

 

Hortensja dębolistna

Rzadziej spotykana odmiata dorastająca do jedynie 1,5- 2 metrów wysokości, jednakże dosyć intensywnie rozrasta się na boki. Ma piękne duże kwiaty, od spodu miękko owłosione liście, które podobne są do liści dębu. W okresie letnim są zielone, natomiast jesienią przybierają barwę czerwono-fioletową. Latem ukazują się również duże białe kwiatostany.

 

Hortensja piłkowana

Mało spotykana w ogrodach. To niewysoki krzew osiągający do 1,5- 2 metrów wysokości. Jego zaletą dekoracyjną są małe, lekko omszone na spodzie oraz mocno piłkowane na brzegach zielone liście, a także wiele dużych kwiatostanów. Kwitnienie hortensji piłkowanej przypada na miesiące od czerwca do września.

 

Hortensja- wymagania, uprawa, sadzenie

 

Hortensja nie toleruje nadmiernego wiatru, z tego względu stanowisko dla niej powinno zostać osłonięte. Roślina preferuje miejsca nasłonecznione, aczkolwiek w umiarze. Narażenie jej na zbyt dużą ilość promieni słonecznych może powadzić do wysuszania krzewu. Należy pamiętać, iż jest to kwiat wodny, a więc wymaga stałej wilgotności podłoża. Warto posadzić hortensję w półcieniu i zapewnić jej dobre nawodnienie. Krzew należy podlewać regularnie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Zbyt mała ilość dostarczonej roślinie wody może doprowadzić do jej wyschnięcia i zniekształcenia kwiatów. Hortensje mają spore wymagania co do jakości gleby. Najlepsza jest dla nich ziemia żyzna, próchnicza, dobrze przepuszczalna o kwaśnym albo lekko kwaśnym odczynie. Co ciekawe, roślina ta może zmienić kolor w zależności od odczynu gleby. Chcąc zasadzić hortensję, trzeba wykopać dosyć duży dół, po czym zaprawić go kwaśną próchnicą wraz z odkwaszoną ziemią ogrodową. Dopiero w tak przygotowane miejsce, można wsadzić krzew, a następnie przykryć go obornikiem bydlęcym i zasypać roślinę ziemią ogrodową. Kolejnym krokiem jest ugniecenie ziemi, w ten sposób, aby powstało zagłębienie, pozwalające na zatrzymanie wody potrzebnej roślinie do wzrostu. Krzew warto na końcu wyściółkować korą i dobrze nawodnić. Wiele odmian tych cudownych i niepowtarzalnych roślin można zakupić w sklepie internetowym https://www.podkarpackiesady.pl/67-hortensje.

Źródło: https://ogrodniczki.com.pl/piekny-ogrod-przez-wszystkie-sezony.html

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525