dziecdiet

Gluten w diecie niemowląt – poradnik dla mam

by • 29/12/2016 • Dziecko, Styl życiaComments (0)1111

 

Bycie rodzicem to jedna z najbardziej odpowiedzialnych funkcji w życiu. Macierzyństwo, szczególnie w przypadku pierwszej pociechy, to okres, w którym codziennie rodzą się w naszych głowach pytania i wątpliwości, na które usilnie poszukujemy odpowiedzi. Szczególnie ważnym okresem dla naszego dziecka są jego pierwsze trzy lata, w których niejako programujemy go żywieniowo, a od naszych decyzji i wyborów może zależeć jego zdrowy start w przyszłość. Jednym z elementów rozszerzania diety dziecka jest wprowadzenie do jego diety glutenu, o którym tyle się w dzisiejszych czasach mówi. Jak i kiedy go wprowadzić? Czy gluten jest dla mojego dziecka bezpieczny? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat glutenu w diecie niemowląt.

 

GLUTEN – CO TO JEST?

Wielu rodziców zadaje sobie podstawowe pytanie: czym tak naprawdę jest gluten i dlaczego eksperci oraz lekarze sugerują nam, aby wprowadzić go do diety malucha już w pierwszym roku jego życia? Gluten to nic innego jak białko roślinne, które występuje naturalnie w zbożach tj.: pszenica, żyto, owies czy jęczmień. Wchodzi on w skład grupy alergenów pokarmowych. Owszem, niektóre osoby (dorośli i dzieci) – ich organizmy – mogą nie tolerować glutenu i w ich przypadku może wywołać on alergię.

Nie oznacza to jednak, że rodzice powinni o glutenie zapomnieć i zignorować go w diecie malucha. Nie wolno bać się glutenu! Wręcz przeciwnie, powinniśmy go wprowadzić do menu niemowlaka, ale według bardzo ściśle określonych zaleceń w kwestii żywienia dziecka w pierwszym roku jego życia. Reguły i zasady wprowadzenia glutenu w diecie niemowląt został opracowany i zbadany przez zespół Ekspertów Krajowego Konsultanta ds. Pediatrii. Jest naukowo udowodnione, iż wprowadzenie glutenu do diety maluszków zbyt wcześnie lub zbyt późno może powodować zwiększenie ryzyka zachorowania na celiakię.

 

KASZKI – ZBOŻA – DIETA

Produkty bezglutenowe tj. kleik ryżowy czy kleik kukurydziany można wprowadzać bez większych ograniczeń – idealna porcja dla 6-miesięcznego malucha to około 150 ml w formie półpłynnej kaszki.

W przypadku produktów zawierających białko roślinne zwane inaczej glutenem należy wprowadzić je do diety niemowląt nie wcześniej niż w 5 miesiącu życia, ale nie później niż w 7 miesiącu życia. Warto pamiętać, że mają to być niewielkie ilości tak, aby malucha do glutenu przyzwyczajać (wystarczy zacząć od łyżeczki / dwóch łyżeczek w całej porcji).

 

GLUTEN – KIEDY I JAK?

Jeśli wiemy już, w jakim okresie czasu mamy wprowadzić gluten do diety niemowlaka, warto teraz zadać sobie pytanie, w jakiej formie podawać go maluszkowi.

Warto skorzystać z produktów niewymagających gotowania tj. kaszka mleczna manna czy kaszka pszenno-owsiana ze śliwką po 6 miesiącu życia, które pomogą Wam wprowadzić gluten do diety niemowląt. Nie zawierają one cukru, są lekkostrawne, a ich delikatny smak ucieszy podniebienie nawet najbardziej wybrednego maluszka.

Kaszki z łatwością możesz dodać bezpośrednio do mleka lub innych posiłków, będąc spokojną, że zapewniasz swojemu dziecku odpowiednią i zbilansowaną porcję glutenu. Zbożowe śniadanie da Waszemu maluchowi energię na cały dzień, a niektórzy dietetycy na pewno dodadzą, że dzięki temu już od początku kształtujecie w swoim niemowlaku dobre nawyki żywieniowe. To śniadanie powinno być przecież sycące i pełnowartościowe!

Alternatywą dla kaszek mogą być owocowe desery tj. słodkie jabłuszka z biszkoptem czy jabłuszka z kaszką manną. To od Was zależy, którą opcję wybierzecie – pamiętajcie tylko, aby wprowadzenie glutenu do diety niemowląt rozpocząć od mniejszych porcji.

 

GLUTEN JUŻ BEZ TAJEMNIC

Najważniejszą zasadą przy dobieraniu produktów bezglutenowych dla swojego dziecka jest ta, aby dana kaszka/deser była odpowiednia dla wieku Twojego dziecka. Wszystkie produkty mają odpowiednie oznaczenia na opakowaniach, co zdecydowanie powinno Ci pomóc i ułatwić wybór na sklepowej półce.

Pamiętaj, że małe brzuszki mają wielkie potrzeby! Nie bój się wprowadzania glutenu do diety niemowląt. Porządne, sycące pożywienie dla Twojego malucha dostarczy mu nie tylko więcej wartościowych składników odżywczych, ale także rozwinie jego małe, silne mięśnie umożliwiające mu rzucie czy też mówienie.

 

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12