kwiatcov

Hiacynt w doniczce – co zrobić, by kwitł jak najdłużej?

by • 31/10/2017 • DomComments (0)1181

 

Hiacynty to jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych, które można uprawiać w domu. Poza wyglądem, zachwycają również eleganckim zapachem, dzięki czemu świetnie nadają się do dekoracji mieszkania. Co zrobić, że hiacynt kwitł jak najdłużej? Jak sadzić tę roślinę i przechowywać cebulki? Odpowiadamy poniżej.

 

Cebulki hiacynta – jakie wybrać, przechowywać i sadzić?

Hiacynt pochodzi z terenów śródziemnomorskich i południowo-wschodniej Azji. Naturalnie może kwitnąć tylko na niebiesko, jednak dziś dostępne są odmiany hiacyntów o różnych barwach: białych, różowych, żółtych, fioletowych czy czerwonych.

 

hyacinth-1230667_960_720

 

Rośliny te kwitną w ogrodzie na wiosnę. Hiacynty prawidłowo posadzone i uprawiane w domu zakwitną już w okolicach Bożego Narodzenia, dzięki różnym zabiegom, mającym przyspieszyć kwitnienie (np. pędzenie). Jednak wszystko zależy od tego jakie cebulki wybierzemy do sadzenia. Np. do pędzenia nie nadadzą się te wykopane z ogrodu – wtedy hiacynt nie zakwitnie. Najlepiej kupić cebule, które są specjalnie przygotowane do tego zabiegu.

 

Pędzenie cebulek hiacyntów – instrukcja

Po zakupie cebulek hiacyntów, musimy je przygotować do pędzenia. Umieszczamy je w tym celu na 2-3 miesiące w chłodnym pomieszczenia (7-9 stopni C). Kiedy zauważymy, że pokazały się zawiązki korzeni, oznacza to, że możemy zacząć pędzenie, czyli sadzenie hiacyntów do doniczek z ziemią. Można też umieścić je w pojemniku z wodą.

 

3827573065_018653c49b_b

 

Jak pędzić cebulki hiacyntów w ziemi?

Doniczki do pędzenia powinny mieć otwór odpływowy. Korzystnie wpływa dodanie małej ilości węgla drzewnego, który zapobiegnie zakwaszeniu gleby oraz ją użyźni. Najlepsza dla hiacyntów jest ziemia przepuszczalna i próchnicza. Roślinę sadzimy w taki sposób, aby jej wierzchołki wystawały ponad powierzchnię ziemi.

 

Doniczkę należy umieścić w chłodnym (4 st. C) i ciemnym miejscu. W momencie, gdy pojawią się pędy, możemy przenieść roślinę do pomieszczenia trochę bardziej jasnego i cieplejszego (lecz stopniowo). Gdy hiacynty zakwitną, musimy ustawić je już w domu, ale w możliwie chłodnym miejscu, tak, aby temperatura nie była wyższa niż 20 st. C. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy, by hiacynt kwitł jak najdłużej.

 

Jak pędzić cebulki hiacyntów w szklanym naczyniu?

Przygotowanie do pędzenia wygląda tak samo, jak w przypadku pędzenia cebulek w ziemi. Na dnie szklanego naczynia możemy umieścić elementy dekoracyjne, takie jak żwirek czy kamyczki. Naczynie wypełniamy wodą, która jest przegotowana i nie zawiera chloru. Cebulkę rośliny umieszczamy w taki sposób, aby znajdowała się nad powierzchnią wody. Jeżeli cebulka będzie dotykać wody lub się w niej zanurzy, szybko zgnije. Wazon z hiacyntem przenosimy do chłodnego i ciemnego pomieszczenia, czekając, aż rozwiną się liście (uzupełniając w tym czasie poziom wody na bieżąco). Gdy liście wybiją, możemy przenieść hiacynty do mieszkania, dbając o to, by temperatura nie przekroczyła 23 st. C. Gdy roślina zakwitnie, temperatura nie powinna przekroczyć 20 st. C.

 

hyacinth-747157_960_720

 

Jak pielęgnować hiacynty w domu?

Nie jest to roślina długiego kwitnienia. W warunkach domowych, jeżeli hiacynt jest prawidłowo pielęgnowany, może kwitnąć około dwóch tygodni. W tym celu musimy wprowadzić w życie kilka zasad:

– temperatura uprawy nieprzekraczająca 20 st. C,

– nie ustawiamy hiacyntów przy kaloryferach – najlepiej wybrać dla nich miejsce na parapecie, gdzie nie ma pod nim grzejnika,

– utrzymywanie lekko wilgotnej gleby,

– podlewanie około raz na tydzień,

– uważanie na to, by nie przemoczyć cebul hiacyntów,

– w przypadku hiacyntów uprawiany w naczyniu szklanym, wymieniamy wodę raz na dwa dni.

 

Co zrobić, gdy hiacynt przekwitnie?

Gdy hiacynt przekwitnie, usuwamy jego kwiaty i przenosimy roślinę w chłodne miejsce, rzadko podlewając. Czekamy aż uschną liście i je również usuwamy. Cebulę następnie musimy wyjąć z pojemnika i przesuszyć, aby przechować ją do jesieni (np. w kartonowym pudełku). We wrześniu lub październiku cebulę możemy posadzić do gruntu w ogrodzie. Tym sposobem roślina ponownie zakwitnie na wiosnę. Pamiętajmy, aby wybrać dla hiacyntów słonecznie stanowisko oraz osłonięte od wiatrów. Cebulki możemy również przezimować w doniczkach na balkonie.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525