trenchcover

Historia i fenomen trencza Burberry

by • 01/04/2014 • Moda, TrendyComments (1)4701

 

Wiosna to czas, gdy wietrzymy swoje szafy, garderoby, szuflady, kuferki i pudła. Wpadają nam w ręce ubrania i dodatki na widok których zastanawiamy się: Co ja sobie, na litość boską, myślałam, kupując taką tandetę? Jest jednak rzecz, która z pewnością nigdy takich myśli nie wywoła. To klasyczny płaszczyk typu trencz, zwany u nas także prochowcem. Nadaje się w sam raz na wiosenne chłodniejsze dni. Kiedy go wkładasz, wszystko to, co masz pod spodem, przestaje być ważne. Trencz jest szykowny sam w sobie, a dodane do niego modne ciemne okulary sprawiają, że otacza Cię aura tajemniczości i jednocześnie elegancji.

 

Co ciekawe, trencz nie jest młodzieniaszkiem. W tym roku stuknęła mu równa setka. Tak! Tak! To właśnie w 1914 roku Thomas Burberry od brytyjskiego ministerstwa wojny otrzymał zamówienie na dostosowanie oficerskich płaszczy do warunków wojennych. Dlaczego wybór padł akurat na T. Burberry? Zapewne dlatego, iż to on właśnie w 1880 roku wynalazł, a 8 lat później opatentował gabardynę – wyjątkowo trwałą, mocną, wodoodporną, ale przepuszczającą powietrze tkaninę. Burberry podjął wyzwanie i tak powstał nasz staruszek trencz, co po angielsku znaczy po prostu okop.

 

kupnaanswearzalandokup

 

Nic w tym płaszczu nie jest przypadkowe, wszystkie jego elementy były bardzo uzasadnione i spełniały określoną funkcję. Był na tyle długi, aby przysłaniać oficerskie buty tak, by w czasie deszczu nie dostawała się do nich woda, posiadał pikowaną odpinaną podszewkę, dzięki czemu nadawał się na każdą porę roku, a dwurzędowe zapięcie miało za zadanie osłaniać najważniejsze części ciała przed chłodem. Pod pagonami na ramionach można było przypiąć czapkę lub rękawiczki, a rękawy ściągnąć specjalnymi paskami, by ręce nie mokły po łokcie. Kieszenie były na tyle duże i głębokie, żeby żołnierze mogli tam schować mapy czy też zapasową amunicję, a szlufki miały metalowe zaczepy w kształcie litry D, do których przymocowywano granaty.    

 

Słynny czarno-biało-czerwony wzór na beżowym tle, znany jako krata Haymarket lub po prostu kratka Burberry pojawił się na podszewce dopiero w 1924 roku jako gwarant autentyczności płaszcza. W 1967 zaś wyszedł z cienia i zaczął zdobić chusty, szale, parasolki i torebki. O ironio, w latach 90. pojawiło się mnóstwo tandetnych podróbek w kratkę Burberry, ale firma postawiła duży nacisk na walkę z kontrabandą, tym bardziej, że już od 1967 roku kratka ta jest zastrzeżonym znakiem towarowym marki.

 

My dziś spokojnie możemy zadowolić się dużo prostszą, wręcz minimalistyczną wersją prochowca i rzeczywiście jest w czym wybierać. Co sezon zarówno topowi projektanci, jak i znane sieciówki zasypują nas setkami wariacji na temat trencza, zarówno w zakresie kroju, długości, jak i koloru. Jedno jest pewne: taki płaszcz po prostu trzeba mieć! To klasyk klasyków! W tym sezonie być może Twoją uwagę zwrócą tak modne pastelowe kolory lub na przykład gołębia szarość, która z pewnością sprawdzi się również jesienią.

 

trebch2

 

Zwróć też uwagę, w jaki sposób trencz nosi trendsetterka wszech czasów, ikona stylu XXI wieku, Kate Moss, i nigdy, przenigdy nie zapinaj paska w talii na klamerkę, lecz tak jak boska Kate, nonszalancko zawiązuj go na niedbały supeł. A jeśli chcesz choć trochę zbliżyć się do ideału, jakim była Audrey Hepburn w Śniadaniu u Tiffany’ego, zapomnij o sieciówkach i  zainwestuj w oryginał. Nie jest to mały wydatek, ale bądź pewna, że będzie to inwestycja na lata!

 

Monika Korybut

Pin It

Related Posts

One Response to Historia i fenomen trencza Burberry

  1. Margareta pisze:

    Uwielbiam taki klasyczny styl i jestem szczęśliwą posiadaczką takiego płaszcza. Wprawdzie na Burberry jest jeszcze poza moim zasięgiem, ale kiedyś na pewno sobie na niego pozwolę.
    Autorce gratuluję „stylowego” i drobiazgowego podejścia do tematu 🙂

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2