slubcover

Idealne miejsce na sesję ślubną

by • 31/01/2014 • Ślub, Styl życiaComments (1)2004

 

Biznes weselny w Polsce mimo wszechpanującego kryzysu ma się całkiem nieźle, bo  Polacy, jak to przed wiekami nadal hołdują sarmackiej idei: ,,Zastaw się, a postaw się!”. Zasobność portfela na szczęście wcale nie jest gwarancją wspaniałej zabawy, która raczej zależy od kreatywności i temperamentu Młodych.  Podobnie ma się sprawa z plenerowymi sesjami ślubnymi. Czasy robienia zdjęć ślubnych w atelier fotografa chyba odeszły bezpowrotnie… Teraz panuje moda na szalone sesje w różnej stylizacji, zależnej oczywiście od wyobraźni i preferencji nowożeńców oraz kreatywności  i umiejętności  mistrza  obiektywu.   

Kluczem do zadowolenia nowożeńców, prócz wysokich kompetencji wynajętej ekipy fotograficznej czy filmowej, jest miejsce, w którym osadzona będzie akcja sesji ślubnej. Dzisiaj podpowiadam, gdzie możecie zrealizować swój pomysł na zmysłową bądź zwariowaną sesję, by była oryginalna a  zarazem zaskakująca.

 

Plener w stylu ROYAL

Zamki, pałace, dworki od niepamiętnych czasów cieszą się ogromnym zainteresowaniem nowożeńców. W końcu chyba niejedna Panna Młoda, jako mała dziewczynka marzyła, by kiedyś zmienić się w piękną księżniczkę, której serce zdobędzie najwspanialszy rycerz… Marzenie to wbrew pozorom nie jest takie trudne do realizacji. Oczywiście pod warunkiem, że się wcześniej znajdzie owego rycerza…

W Polsce mamy sporo dobrze zachowanych zabytków architektonicznych najwyższej klasy, które mogą stać się idealną scenerią bajkowych zdjęć. Prócz Wawelu w Krakowie, zamku krzyżackiego w Malborku czy twierdzy w Lublinie, proponujemy modny ostatnio zamek w Mosznej.

 

zamekmosznej

 

Ta ogromna budowla, dzięki hojności i fantazji swojego właściciela- Franza Huberta von Tiele-Wincklera, ma 365 pomieszczeń i 99 wież! Niespotykana, eklektyczna architektura zamku oraz bajeczny ogród przyciągają rokrocznie wielu turystów i mogą stać się idealnym tłem baśniowej wręcz sesji ślubnej. Ekskluzywne wnętrza i wszechobecny przepych są wizytówką tego miejsca. Obecnie na jego terenie znajduje się piękny hotel, gdzie w luksusowych warunkach można spędzić romantyczny weekend lub zorganizować całe wesele. Miłośnicy teatru mogliby pokusić się o sesję ślubną na deskach tutejszego Teatru Muzycznego Castello wśród scenografii jednego z przedstawień: ,,Księżniczki Czardasza”, „Bal wiedeński”, „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” itd. Jeśli Panna Młoda chciałaby się poczuć jak prawdziwa hrabina, za dodatkową opłatą może zorganizować sesję fotograficzną w wybranych komnatach zamkowych. W tym celu udostępniane są: stylowy hol, jadalnia i oranżeria, kawiarnia, Sala Pod Pawiem, Galeria i Biblioteka. Zatem możliwości jest wiele…Wszystko zależy od pomysłowości Młodych.

Można również  zaaranżować  sesję w XIX wiecznym dworku w Kąśnej Dolnej k/ Tarnowa. Zwolennicy eleganckiej prostoty i klasycznego piękna znajdą tutaj oprócz pięknych, klimatycznych wnętrz z przełomu wieków XIX i XX, wspaniały park w stylu angielskim z przepiękną aleją lipową i jeziorem. Jest to osobliwe miejsce, gdyż jego historia wiąże się z postacią wspaniałego kompozytora i męża stanu- Ignacego Jana Paderewskiego. Jeżeli Młoda Para pasjonuje się muzyką lub historią, sesja w stylowym salonie z fortepianem mistrza będzie strzałem w dziesiątkę. Odrestaurowane, oświetlone latarniami molo z przycumowaną łódką oraz pływające po tafli wody łabędzie, stanowią romantyczną scenerię dla fotografii imitującej początki minionego stulecia. Okalające wodę  kilkusetletnie dęby dodają temu zakątkowi niezwykłego uroku… Zakochani z pewnością odnajdą wśród nich swe miejsce, dzięki temu ich zdjęcia będą niesamowite. Centrum Paderewskiego- gościnne jak w czasach ,,króla pianistów”, oferuje również organizację przyjęć weselnych wraz z  obsługą hotelową dla przyjezdnych gości. Bogata oferta atrakcji w tej okolicy na pewno nie pozwoli  się nikomu nudzić.

 

padercov

 

W pobliżu tego obiektu znajduje się również słynne Skamieniałe Miasteczko w Ciężkowicach, w którym Młoda Para może zrobić atrakcyjne zdjęcia.  Smak przygody i szaleństwo poszukiwaczy skarbów już niejeden odnalazł w skalnych wyłomach, pieczarach i na szczytach okazałych głazów. Mają one fantazyjne kształty: czarownicy, borsuka, gołębia, piramidy itd.  Bardziej uparci nowożeńcy mogą trafić z Grunwaldu wprost do wnętrza Piekła. Różne kolory skał piaskowo-wapiennych porośniętych borowinami i mchem oraz bujna roślinność Pogórza Ciężkowickiego sprawiają, że zdjęcia w tej okolicy są niepowtarzalne i zaskakujące, szczególnie jesienią. Miejsce to jest również wyjątkowe ze względu na związana z nim legendę. Podobno dawni włodarze miasta postanowili zorganizować w okresie Wielkiego Postu zabawę. Wtedy rozgniewany Bóg postanowił ich ukarać, zamieniając w kamienie. Stąd miejskie nazwy tych skarbów natury: Ratusz, Ambona, Warownie itp. Podobno ich cierpienia mają się skończyć, kiedy rzeka Biała wypłynie ze swojego koryta i zaleje miasto. Tymczasem ze skały w kształcie ,,Czarownicy” można oglądać okoliczną panoramę z rewelacyjnym widokiem na rzekę i Pogórze.

Z pewnością nowożeńcy, którzy chcieliby zrobić sobie zdjęcia podczas romantycznego spaceru, pikniku na łonie natury, czy wspinaczki po skalnych ścianach na pewno nie będą rozczarowani…

 

Sesja rustykalna

Tradycjonalistom marzącym o przygodzie fotograficznej w drewnianych, swojsko-wiejskich klimatach naprzeciw wychodzi Karpacka Troja w Trzcinicy k/ Jasła, nazywana miastem zatopionych bogów. Organizatorzy licznych wystaw na terenie tego Skansenu Archeologicznego gwarantują niezwykłą podróż w czasie każdemu, kto przekroczy jego progi. W tym historycznym miejscu zgromadzono 160 tys. zabytków z początków epoki brązu, kiedy ziemię tę zamieszkiwały plemiona Otomańskie. Wśród nich znajdują się: naczynia. narzędzia, broń, meble, stroje, ozdoby itp. Na terenie 3 hektarów, z detalami zrekonstruowano gród warowny otoczony Wałami Królewskimi, wioskę otomańską sprzed 4000 lat i część słowiańską z czasów wczesnego średniowiecza. Na przenoszących się w czasie nowożeńców, jak i wszystkich zwiedzających, którzy postanowili  pójść śladami swych przodków, czekają tu różne atrakcje np. punkt widokowy, gastronomia rodem ze średniowiecza (potrawy wykonywane i serwowane są w tradycyjny sposób), rycerskie pokazy sztuk walki i rzemieślnictwo. Dodatkowo pary, które zdecydowałyby się na plener ślubny podczas sierpniowego Karpackiego Festiwalu Archeologicznego Dwa Oblicza, mogłyby liczyć na dodatkowe atrakcje w postaci:

– fachowej prezentacji:  krzemieniarstwa, odlewnictwa brązu, plecionkarstwa, zdobienia ciał, wyrobu naczyń, bursztyniarstwa, snycerstwa,

– inscenizacji bitwy o Wały Królewskie,

– zawodów łucznictwa, rzutu oszczepem,

– koncertów muzyki średniowiecznej itd.

Wtedy Muzeum staje się żywą osadą średniowieczną, w której życie i realia Młodzi mogliby się wtopić.  W końcu Pan Młody miałby okazję zawalczyć o wybrankę swego serca w turnieju rycerskim, a Panna Młoda jak na damę dworu przystało ,,odratować” go z opresji, zarzucając welon na głowę z okrzykiem: ,,Mój Ci on!!!”. Myślę, że wena twórcza w tak inspirującym miejscu, jakim jest  Karpacka Troja ani fotografów, ani Państwa Młodych nie opuści…

Kolejnym wartym uwagi miejscem, wręcz stworzonym m.in. na potrzeby sesji ślubnych jest Miasteczko Galicyjskie, usytuowane na obrzeżach Nowego Sącza.

 

nowysacz

 

XIX wieczna sceneria rynku z pięknym ratuszem, karczmą, kapliczką św. Jana Nepomucena i klimatycznymi zabudowaniami użytkowymi (apteką, atelier fotograficznym, zakładem krawieckim i szewskim, strażą pożarną itp.) oraz ukwieconymi uliczkami, zachęca przybyłe pary do romantycznych spacerów w sercu Beskidów.

Neoklasycystyczny dwór podmiejski rodziny szlacheckiej Pieniążków, Galeria Paszyńska z licznymi wystawami malarstwa na szkle i rzeźby ludowej czy Cukiernia Lwowska w stylu fin de siècle,  serwująca cukiernicze delicje minionych epok to tylko część bogatych zasobów zrekonstruowanego miasteczka. Młode Pary, które zdecydują się na sesję ślubną w tym miejscu mogą liczyć na szczególne traktowanie. Organizatorzy zwiedzania, plenerów fotograficznych, a w razie zainteresowania również ślubów cywilnych i wesel, na terenie tej placówki oferują nowożeńcom m.in. regionalną bryczkę lub stylowy samochód, które będą pomysłowymi dodatkami przy realizacji scenariusza charyzmatycznych zdjęć ślubnych. Do tego wszystkiego unikalne krajobrazy Beskidu Sądeckiego… Na pewno warto tutaj przyjechać…

Nie ma wątpliwości, że wspomniane powyżej miejsca są niezwykłe, idealne na sesję ślubną. Ich urok nie polega tylko na oryginalności zabudowań, odznaczają się również niepowtarzalnym klimatem, który udziela się każdemu podczas realizowanej sesji, bez znaczenia czy będzie klasyczna, romantyczna czy zupełnie zwariowana. Jeśli się martwicie brzydką pogodą, bądź  zadręczacie małą fotogenicznością, nie ma obaw. Stylowe wnętrza zrobią swoje. Wyeksponują piękno waszej miłości. I tego Wam życzę.

 

J. Kantor

 

Pin It

Related Posts

One Response to Idealne miejsce na sesję ślubną

  1. Anita Barbara pisze:

    Zamek w Mosznej jest piękny, bajkowy po prostu. Podoba mi się trend odnawiania zabytków przez prywatnych właścicieli. Niechby więcej takich perełek cieszyło oczy.

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525