Nie wiesz co to jest Pinterest? Pozwól mu się zainspirować.

Ilu znajomych powinniśmy mieć na Fejsie?

by • 02/06/2014 • Styl życiaComments (0)1110

 

W dobie Internetu coraz popularniejsze staje się korzystanie z serwisów społecznościowych. Pewnie wszyscy pamiętamy erę Naszej Klasy. Z założenia chodziło o odnajdowanie znajomych z lat szkolnych. Jednak bardzo szybko, portal zamienił się w miejsce spotkań wszelakich społeczności – nie tylko tych szkolnych. Można tam było znaleźć drużyny harcerskie, kółka zainteresowań czy kluby sportowe.

 

Nasza Klasa już jednak trochę przebrzmiała. Oczywiście pojawiały się też portale zrzeszające pewne grupy ludzi. Dla profesjonalistów stworzono GoldenLine czy LinkedIn a dla studentów Grono. Jak grzyby po deszczu powstają też przeróżne fora internetowe dla fanów motoryzacji, przyszłych i obecnych mam czy fanek makijażu. Jednak bezsprzecznym zwycięzcą pod względem popularności jest Facebook. Nikogo już dziś nie dziwią określenia typu „otagowany” czy „napisał mi na tablicy” i bynajmniej nie chodzi tu o tablicę szkolną.

 

Popularność takich serwisów bierze się pewnie z naturalnej potrzeby człowieka do przynależności do jakiejś grupy społecznej. Zresztą o tym mówi Maslow w swojej teorii piramidy potrzeb człowieka. Nie ważne czy należymy do klubu motocyklowego czy do stowarzyszenia przyjaciół książki, ważne, aby mieć grupę, z którą się identyfikujemy. To daje nam poczucie wspólnoty i nie jesteśmy już jednostką, a częścią większego organizmu. Wtedy czujemy się potrzebni i poniekąd towarzysko spełnieni.

 

Swego czasu było też modne, aby mieć jak najwięcej znajomych dodanych do swojego konta. Jeśli ktoś miał powyżej 500, to znaczyło, że jest wyjątkowo popularny. Odbywało się to na zasadzie, że wysyłaliśmy zaproszenia wszystkim, których znaliśmy choćby tylko z widzenia. Często „znajomą” okazywała się pani z pobliskiego kiosku czy sąsiad z klatki obok. Najbardziej zapaleni w swoich łowach znajomych dodawali również znajomych swoich znajomych.  I właśnie w ten sposób liczba znajomych lawinowo rosła.

 

Jednak okazało się, że to nie ma większego sensu. Według profesora antropologii Robina Dunbara z uniwersytetu w Oxfordzie, ludzi mózg jest w stanie zapamiętać jedynie 150 znaczących związków. Wszelkie relacje przekraczające tę liczbę, po prostu nie mają dla nas żadnego znaczenia i tak naprawdę bardzo szybko o nich zapominamy. Co ciekawe, okazuje się, że ta liczba odnosi się do społeczeństw różnorodnych kulturowo i pomimo rozwoju technologii i większych możliwości kontaktu ze znajomymi, nie zmieniła się od wielu lat. Jak często ktoś pytał cię „A pamiętasz Kaśkę?” i choć ta przysłowiowa Kaśka widnieje na liście twoich znajomych od dobrych kilku miesięcy, nie potrafisz skojarzyć osoby ani jej wyglądu. Nie masz pojęcia skąd się znacie i tak właściwie kim jest.

 

Może więc warto zalogować się do swojego konta i zweryfikować liczbę znajomych? Kolejną ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie czy lepiej mieć kilku znajomych, ale takich sprawdzonych, na których zawsze można polegać czy tuziny ludzi dookoła, którzy zostali naszymi „znajomymi” przez przypadkowe kliknięcie. Na pewno lepiej jest pielęgnować wartościowe relacje z ludźmi niż wchodzić w kolejne, które nie mają dla nas większego znaczenia. Dlatego zastanówmy się zanim następnym razem wyślemy komuś zaproszenie albo zaakceptujemy to nam wysłane.

 

Martyna Kamińska

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3