nanili

Jak chronić skórę przed zimnem?

by • 03/12/2018 • Pielęgnacja ciała, UrodaComments (0)207

 

Choć babie lato długo nas rozpieszczało, nieuchronnie zbliża się prawdziwa jesień wraz z chłodem, wiatrem i niskimi temperaturami. Ciepłe ubrania z powodzeniem ochronią nas przed przenikliwym zimnem, jednak twarz jest nieustannie narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jakie zagrożenia czyhają na cerę jesienią i zimą oraz w jaki sposób można pomóc skórze chronić się przed nimi?

 

Pielęgnacja skóry powinna zmieniać się w zależności od aktualnej pory roku. Potrzeby cery są inne, gdy panują upały, a inne, gdy zaczyna robić się chłodno. Dlatego ważne jest, by dobierać kosmetyki w zależności od warunków atmosferycznych i temperatury powietrza. Stosowanie przez cały rok tego samego kremu nawilżającego nie przyniesie najlepszych rezultatów – zbyt lekki stosowany zimą łatwo doprowadzi do podrażnień, a zbyt tłusty na lato obciąży cerę i może sprawić, że pojawią się na niej niedoskonałości.

 

Jakie problemy najczęściej dotykają naszą skórę w okresie jesienno-zimowym?

Jesienią pogoda zaczyna być kapryśna. Cera reaguje na zmienne warunki atmosferyczne wzmożoną wrażliwością, objawiającą się częstym zaczerwienieniem. W tym okresie możemy również zaobserwować tendencję do wysuszenia i niekiedy wręcz do łuszczenia skóry lub z drugiej strony – nadmierne przetłuszczanie się. Często pojawiają się również ropne wypryski, a skóra staje się ziemista i poszarzała. Bywa, że sami pogarszamy stan naszej cery, podejmując nieodpowiednie działania, które zamiast pomagać – szkodzą.

 

Ciepło, zimno, za ciepło, za zimno…

Choć jesienią i zimą największe zagrożenie czeka na nas na zewnątrz, równie często szkodzimy sobie będąc w własnym domu. Jednym z najczęstszych błędów jest przegrzewanie organizmu poprzez zbyt ciepłe kąpiele czy dogrzewanie się farelką. Choć jest to zrozumiałe – nie lubimy przecież marznąć – w ten sposób szkodzimy swojej skórze, która traci naturalną wilgoć i ulega przesuszeniu. Nadmierna suchość to jednak nie jedyny problem, ponieważ przegrzewając skórę można łatwo doprowadzić do wzmożonego wydzielania sebum, a stąd już prosta droga do wyprysków i zmian trądzikowych. Lepiej zatem okryć się kocem zamiast włączać dodatkowe źródło ciepła.

Równie szkodliwe, choć nieuniknione, są częste zmiany temperatury z niskiej na wysoką i odwrotnie. Wychodzenie z ciepłego pomieszczenia na mróz naraża naczynia włosowate na szok termiczny i w konsekwencji prowadzi do pękania naczynek i powstania na twarzy widocznych „pajączków”.

 

Ochrona przed słońcem nawet zimą?

Wciąż częste jest przekonanie, że filtrów przeciwsłonecznych należy używać jedynie latem, bo wtedy promieniowanie jest najmocniejsze. To powszechny błąd – nie myślimy o tym, że słońce może oparzyć również jesienią i zimą, szczególnie gdy odbija się od śniegu. Warto więc pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok.

 

Zabezpieczanie skóry przed zimnem i wiatrem

Kolejnym błędem, który często popełniamy, jest długotrwałe przebywanie na zimnie bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Niska temperatura powoduje obkurczanie naczyń włosowatych i spowolnienia przepływu krwi, co z kolei prowadzi do tego, że cera staje się ziemista i wygląda niezdrowo. Często brak ochrony przed zimnem skutkuje również rumieniem, początkowo ustępującym, jednak z czasem może stać się przewlekły.

 

Jak dbać o skórę w okresie jesienno-zimowym?

Aby odpowiednio zadbać o skórę i zapewnić jej zdrowy wygląd, trzeba pamiętać o kilku krokach. Po pierwsze, ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry. Doskonale sprawdzą się w tym zadaniu łagodne produkty, mleczka, płyny i żele micelarne – żel micelarny w zestawie z Ili-tonikiem od Nanili Professional zapewnią skórze świeżość bez podrażniania jej.

Jesienią i zimą nie wolno zapominać również o kremie. To, czy będzie to specyfik lżejszy czy bardziej tłusty zależy przede wszystkim od rodzaju cery, jednak pamiętaj, by nie wychodzić z domu bez ochronnej warstwy kosmetyku nałożone na twarz.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525