books

Jak czytać więcej?

by • 10/04/2014 • Książki, Rozrywka, Styl życiaComments (0)2249

 

Kiedy czytamy o osobach, które przeczytały w ciągu roku 52 książki najczęściej przecieramy oczy ze zdziwienia i im zazdrościmy. A gdy się chwilę zastanowić nie jest to niewykonalne. To zaledwie jedna książka na tydzień. Pewnie większość z nas popuka się w głowę i zapyta, jak to zrobić gdy na co dzień się pracuje, studiuje, wychowuje dzieci i jeszcze prowadzi życie towarzyskie? Tak naprawdę dla chcącego nic trudnego. Wystarczy dobra organizacja dnia i poznanie kilku sprawdzonych sposobów, które przedstawione są poniżej.

 

Czytnik e-booków

Każdy z lubiących czytać zgodzi się z tym, że nic nie zastąpi papierowej książki. Ma swój specyficzny zapach, przerzucanie stron to frajda i ładnie wyglądają stojąc na domowy regale. Czytnik też ma swoje zalety. Jest lekki, pozwala zmieścić dowolną ilość książek, ładuje się go raz na kilka tygodni, od długiego czytania nie bolą oczy i nie zajmuje dużo miejsca, a co za tym idzie można go zabrać wszędzie. Dla nieprzekonanych proste porównanie.

Jeden tom trylogii Larssona to około 640 stron, czyli potężna książka, która swoje waży, a do tego jest dość nieporęczna i najlepiej czytać ją siedząc w wygodnym fotelu. Dzięki czytnikowi możemy zabrać ją ze sobą wszędzie i czytać w dowolnym miejscu.

 

Czytanie w komunikacji miejskiej i/lub samochodzie

Każdy z nas codziennie gdzieś dojeżdża: do pracy, do szkoły, na uczelnię, na siłownię, na spotkanie ze znajomymi. Zamiast bezmyślnie patrzeć w okno podczas podróży autobusem lub tramwajem lepiej zabrać ze sobą książkę i oddać się lekturze. Nie będziemy się niepotrzebnie denerwować stojąc w korkach, czas szybciej zleci, a do tego pobudzimy naszą wyobraźnię dając jej bodźce w postaci czytanej książki.

Dla jeżdżących na co dzień samochodem też jest wyjście. Zamiast książki – audiobook. Obecnie praktycznie każda nowa książka jest wydawana w formie papierowej, jako e-book, a także jako książka do słuchania (audiobook). Nie ma żadnego problemu, by zaopatrzyć się w nowości. Ze starszymi pozycjami też nie ma kłopotu, w dobrej księgarni czy sklepie internetowym znajdziemy wszystko. O wiele milej będzie przemierzać miasto słuchając dobrej książki, niż nerwowo zmieniając stacje radiowe w poszukiwaniu muzyki, a nie reklam.

 

Godzina dla siebie

Znajdźmy w ciągu dnia godzinę tylko dla siebie. Może to być wieczorem, tuż przed pójściem spać lub po południu, po zjedzeniu obiadu. Wyciszmy telefon, wyłączmy komputer, zaparzmy ulubioną herbatę lub kawę, usiądźmy w wygodnym miejscu i czytajmy. To jest czas tylko dla nas i nikt nie powinno nam wtedy przeszkadzać.

Dobrym pomysłem jest też czytanie w wannie. Każda z kobiet ma jeden dzień w tygodniu, który poświęca na pielęgnację. Długa i gorąca kąpiel, świeczki zapachowe i leżenie dopóki woda nie wystygnie. Zamiast patrzeć w sufit lub rozpamiętywać zdarzenia z całego dnia lepiej wziąć książkę w rękę i dać się ponieść wyobraźni. Zimna woda zasygnalizuje nam, kiedy powinnyśmy zacząć dbać o siebie i odłożyć lekturę na bok.

 

Książka lub czytnik zawsze pod ręką

Chcesz czytać więcej – zawsze miej ze sobą książkę lub czytnik. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz mieć chwilę wolnego czasu. Może na poczcie będzie kolejka, może dziecko dłużej zabawi na zajęciach dodatkowych, a może na uczelni wypadną zajęcia w środku dnia? Wtedy można albo narzekać i zepsuć sobie humor na resztę dnia, albo wyciągnąć książkę i umilić sobie czas oczekiwania, którego nie możemy skrócić.

 

Sprzątanie i czytanie

Może brzmi to jak wariactwo, ale da się te dwie czynności połączyć. Potrzebny nam do tego będzie audiobook, słuchawki i telefon lub odtwarzacz mp3. Wkładamy słuchawki w uszy, włączamy książkę, wkładamy telefon do kieszeni i zabieramy się za porządki.

 

Odpowiedni dobór literatury

Ważną kwestią podczas czytania jest też dobór literatury. Jeśli jesteśmy fanami kryminałów i książek sensacyjnych nie powinniśmy się katować dziełami laureatów Nobla czy lekturami szkolnymi. Jeżeli lubimy romanse z epoki wiktoriańskiej, to sięgajmy po nie. Jeśli chcemy przeczytać książkę z listy ‘100 książek według BBC’ zróbmy to w weekend, kiedy mamy więcej czasu dla siebie.

Można też robić listę książek, które chcemy przeczytać w danym miesiącu. Nie tracimy wtedy czasu na wybieranie kolejnej lektury, błądzenie po zakamarkach biblioteki. Sięgamy po listę i wybieramy kolejną pozycję, którą sami zaplanowaliśmy.

 

I na koniec… Nie zapominajmy, że czytanie ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli książka jest nudna, akcja rozwija się wolno i mamy wrażenie, że nic się nie dzieje – odłóżmy ją. Nie ma sensu męczyć się tylko po to, by przeczytać kolejną pozycję od deski do deski. I nie wstydźmy się czytanych przez nas książek. Nie zasłaniajmy na siłę okładki, nie siadajmy tak, by nie było widać tytułu. Dla niektóry osób możemy być inspiracją i zechcą sięgnąć po tą lekturę, a innych zachęcić do czytania w miejscach publicznych.

 

Ewelina Wachowska
Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz