psyzima

Jak dbać o psa zimą?

by • 26/01/2014 • ZwierzętaComments (0)1197

 

Dbanie i zajmowanie się swoim zwierzakiem w zimę to nie fizyka jądrowa. Kiedy na dworze robi się zimno zmieniamy nasze nawyki i dopasowujemy je do pogody. To samo dotyczy naszych małych pupili. Najważniejsze jest to by pamiętać o kilku ważnych czynnościach, które należy wykonywać, aby zapewnić komfort zwierzakowi. Oto kilka najistotniejszych rzeczy, które warto mieć na uwadze:

 

Zapewnij swojemu psu miejsce, w którym może osuszyć się po spacerze

Po zimowym spacerze nasze psy często są przemarznięte, a ich sierść lub włosy całkowicie mokre. Zadbaj o to by po powrocie do domu twój pupil miał zawsze to samo miejsce, w którym się ogrzeje i wysuszy. Najlepszym rozwiązaniem jest rozłożenie starego koca lub dużego ręcznika w przedpokoju tak, by twój pies nie roznosił brudu po całym mieszkaniu i nie wskakiwał całkiem przemoczony na kanapę lub do łóżka. Zwierzaki wyjątkowo lubią się osuszać w nieprzeznaczonych do tego miejscach, dlatego po powrocie ze spaceru dokładnie powycieraj swojego pupila i upewnij się, że jest on całkowicie suchy zanim zacznie biegać po wszystkich pokojach.

 

Roztocza, kleszcze i różnego rodzaju choroby nie znikają w zimę

Wszystkie psie dolegliwości występują zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Należy zawsze pamiętać, by regularnie szczepić swojego pupila. Dzięki temu unikniemy różnych nieprzyjemności związanych z nadprogramowymi wizytami u weterynarza, a własnemu zwierzakowi zaoszczędzimy stresu i cierpienia.

 

Odpowiednia dieta

W zależności od pory roku podaje się zróżnicowane posiłki. Zimą wszystkie zwierzęta potrzebują pokarmów dużo bogatszych w tłuszcze i minerały. Przy panujących minusowych temperaturach warto poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie odpowiedniego jedzenia dla swojego pupila. Należy zadbać o to, żeby by był on ciepły i pożywny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz pies będzie zdrowy i zadowolony.

 

Zamarznięta woda zabija zwierzęta

Problem ten w szczególności dotyczy zwierząt, które żyją na zewnątrz. Mając psa, który na co dzień biega dookoła domu musimy być pewni, że pije wodę w temperaturze pokojowej. Zadbaj o niego i nie wystawiaj miski z wodą przed dom. Pozostaw je wewnątrz pomieszczenia i pilnuj by spożywane przez twojego pupila posiłki były ciepłe, a woda czysta i niezmrożona.

 

Psy też potrzebują ubrań

Dla niektórych pies paradujący na spacerze w swetrze, albo w kurtce może wydawać się czymś śmiesznym i absurdalnym. Są jednak rasy, które bardzo źle znoszą minusowe temperatury i żeby ułatwić im wyjście z domu, na krótką toaletę warto zainwestować w jakieś odzianie. Dodatkowo, w niektórych krajach na świecie, gdy panuje zima zabrania się właścicielom podcinania włosów u swoich psów. Jeśli ktoś się tego dopuści jest to postrzegane jako okrucieństwo w stosunku do zwierząt.

 

Trzymaj swojego psa w domu

Jeżeli twój pies na co dzień pomieszkuje w budzie przed domem, na zimę zabierz go do domu. Może to stanowić pewną niedogodność jeżeli twój pupil jest pokaźnych rozmiarów, jednak chcąc by zwierzak był szczęśliwy i bezpieczny musisz się poświęcić. Wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne i minusowe temperatury mogą stanowić zagrożenie zarówno dla człowieka jak i psa. Pamiętaj, aby miejsce, w którym będzie przebywać twój pupil było suche i ciepłe.

 

Ćwiczenia

Ludzie często zapominają, że dla zwierzęcia wysiłek fizyczny jest tak samo ważny bez względu na porę roku. Spacer jest zdrowy nie tylko dla psa, ale i dla człowieka. Dzięki temu wzmacniamy nasz i psi system immunologiczny oraz utrzymujemy kondycję. Zdrowe i silne zwierzę jest mniej narażone na choroby i urazy.

 

Poświęcaj uwagę swojemu pupilowi

Okazywanie naszemu zwierzakowi uczucia i uwagi w okresie zimowym jest wyjątkowo ważne. Pomaga to obniżyć jego stres i dać mu poczucie bezpieczeństwa. Istnieje wiele form zaniedbania psa przez właściciela. Często należy do tego brak wystarczającej uwagi. Zwierzęta są wtedy bardziej podatne na wstrząsy i stają się osowiałe. Poświęcając czas naszemu pupilowi każdego dnia możemy mieć pewność, że będzie on zdrowy i szczęśliwy.

 

RH

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525