dailystyle-zdj-glowne

Jak obniżyć rachunki za wodę?

by • 06/06/2017 • DomComments (0)1013

 

Opłata za wodę to spora część wydatków na mieszkanie lub dom. Rozsądne korzystanie z wody pozwoli zaoszczędzić na rachunkach nawet 50 zł każdego miesiąca. W skali roku to aż 600 zł, które można zainwestować lub wydać na przyjemności.

 

Istnieje kilka sposobów na to, by oszczędzać na wodzie bez znacznej zmiany sposobu życia i bez wielkich inwestycji w modernizację urządzeń sanitarnych. Jednak bardzo ważne jest to, żeby zacząć od uświadomienia wszystkich domowników, że wprowadzane są nowe zwyczaje związane z używaniem wody. Z początku nowa wodna polityka może spotkać się z pewnymi oporami, jednak w przeciągu miesiąca, najdalej dwóch, wszyscy powinni bez problemu przestawić się na nowe zwyczaje.

 

Od czego zacząć oszczędzanie wody?

Oszczędzanie na wodzie warto przejrzeć od stanu aktualnej instalacji. Jeżeli wydaje się, że rachunki są większe niż rzeczywiste zużycie wody, warto sprawdzić, czy wodomierz nie przecieka. Najłatwiej zrobić to następująco: zapisać stan licznika i upewnić się, że przez najbliższe kilka godzin nikt nie będzie korzystać z wody (np. w czasie, gdy wszyscy są poza domem). Gdy po tym czasie licznik wskazuje dokładnie taką samą wartość, znaczy, że wszystko działa dobrze. Jeśli jednak wartość zwiększyła się, znaczy to, że wodomierz przecieka i należy go wymienić.

Za wyciek wody mogą odpowiadać też przeciekające instalacje: stare krany, cieknące spłuczki, przeciekające rury. Żeby to sprawdzić, można zatrudnić fachowca lub sprawdzić ich stan samodzielnie. Przeciekająca instalacja to nie tylko litry zmarnowanej w ciągu roku wody, ale także inne zniszczenia. „Kropla drąży skałę”, tak samo padająca stale woda na kafelki, umywalkę czy spływająca po muszli toaletowej już w kilka miesięcy zostawi po sobie trwały ślad.

 

dailystyle-kran 15.24.47

 

Jak wprowadzić nowe, ekologiczne nawyki w domu?

Kiedy wiadomo już, że cała instalacja wodna w domu jest sprawna i nie przecieka, czas na przeprogramowanie niektórych nawyków.

 

1. Oszczędzaj na praniu.

Pranie w pralce i zmywanie naczyń w zmywarce jest znacznie bardziej oszczędne od wykonywania tych czynności ręcznie. Pod warunkiem, że urządzenia są zawsze załadowane do pełna. W przeciwnym wypadku lepiej poczekać, aż zabrudzi się więcej rzeczy, chyba że zmywarka/pralka posiada opcję program oszczędny (dostosowany do mniejszej ilości brudnych rzeczy).

 

2. Nie wylewaj zużytej wody!

Kolejny krok to unikanie wylewania wody, poprzez szukanie dla niej nowych zastosowań. Czystą wodę można wykorzystać do podlania kwiatów czy trawnika, tą brudniejszą… do spłukania wody w toalecie. Dostosowanie ilości wody w garnku do ilości gotowanego jedzenia pozwoli zmniejszyć nie tylko zużycie wody, ale także prądu/gazu (więcej wody gotuje się dłużej).

 

3. Ogranicz ilość wody do spłukiwania w toalecie.

Kiedy w 2013 roku jedna z komisji Unii Europejskiej opublikowała raport dotyczący spłukiwania wody w toalecie, spotkało się to głównie z żartami i szyderczymi komentarzami. W rzeczywistości jednak sprawa jest dość poważna, ponieważ każdorazowe spłukanie wody w toalecie to duża ilość bezpowrotnie traconej wody. Okazuje się, że 6 litrów wody zdecydowanie wystarcza, by utrzymać toaletę w czystości, niemniej jednak w wielu domach nadal stosuje się spłuczki o wielkości 10 litrów. Nietrudno więc policzyć, że za każdym razem spłukuje się niepotrzebnie 4 litry wody.

Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są spłuczki z podwójnym systemem spłukiwania, które pozwalają na dobranie odpowiedniej ilości wody do spłukania (podział na większą i mniejszą objętość, np. 3/6 litrów). Innym rozwiązaniem jest przycisk START-STOP, który umożliwia zatrzymanie wody, gdy toaleta jest już czysta. Ponieważ każde spłukanie to kilka litrów wody, nie powinno się traktować toalety jako śmietnika. Wyrzucając tam niedopałki papierosów, chusteczki czy inne drobne śmieci i spłukując za każdym razem wodę, zwiększa się znacznie jej dzienne zużycie. Śmieci zdecydowanie powinny trafiać do śmietnika.

 

dailystyle-sprawdzenie-instalacji

 

Domownicy nie oszczędzają wody? Kup ekologiczne baterie do łazienki i kuchni!

Najwięcej wody można oszczędzić w łazience. Podstawowym krokiem jest zakręcanie wody w czasie namydlania, mycia włosów, zębów czy golenia się. Odkręcona woda w umywalce to nawet 9 litrów w ciągu minuty. Jeszcze więcej wody marnuje się w czasie prysznica, dlatego warto zakręcać kran w czasie namydlania się, mycia włosów czy nakładania odżywki.

Oczywiście, zakręcanie wody ma sens tylko pod warunkiem, że jej ponowne ustawienie nie trwa minutę. Dlatego warto zainwestować w nowe krany jednozaworowe, które od razu mieszają wodę zimną i ciepłą w przeciwieństwie do tradycyjnych kranów dwuzaworowych (w których z jednej strony reguluje się dopływ ciepłej, a z drugiej strony zimnej wody). Baterie łazienkowe i kuchenne z linii ECOline firmy VINSAR są wyposażone w ceramiczne mieszacze, które bardzo szybko i sprawnie regulują przepływ wody. W praktyce oznacza to, że woda ma odpowiednią temperaturę natychmiast po odkręceniu.

Co więcej, ekologiczne baterie zaopatrzone są też w perlatory, czyli urządzenia napowietrzające wodę. Dzięki nim zmniejsza się ilość wody wypływającej z kranu, choć w praktyce użytkownik tego nie odczuwa. We wspomnianych przepływ wody zmniejszono do zaledwie 4/5 litrów na minutę. Dodatkowo, zamontowano w nich system usuwania kamienia wapiennego, co ochrania armaturę przed zniszczeniem. Wszystkie krany z tej kolekcji objęte są 7-letnią gwarancją – to znacznie dłużej niż żywotność zwykłych baterii łazienkowych.

Ogranicznik przepływu wody to kolejna przydatna cecha, w którą powinna być zaopatrzona ekologiczna bateria łazienkowa. Dzięki zmniejszonemu przepływowi wszyscy domownicy będą zużywać mniej wody, niezależnie od tego, czy będą zakręcać wodę w czasie czynności higienicznych, czy nie.

 

dailystyle-ecoline

 

5 kroków do mniejszych rachunków za wodę:

– Sprawdź stan instalacji wodnej – jeżeli ma jakiekolwiek wady, jak najszybciej zleć ich naprawę.

– Zamiast zwykłej armatury sanitarnej, kup ekologiczne baterie do kuchni i łazienki od sprawdzonego producenta. Pamiętaj, by ich montaż zlecić profesjonalnej firmie – wtedy efekty będą najlepsze.

– Oszczędzaj na praniu – rób je dopiero wtedy, gdy możesz zapełnić cały bęben.

– Zużytą wodę wykorzystaj ponownie, np. do podlewania kwiatów.

– Zainwestuj w ekologiczne spłuczki do toalety, które znacznie ograniczą zużycie wody.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3