narzcasto

Jak odświeżyć łazienkę, nie robiąc przy tym gruntownego remontu?

by • 02/06/2017 • DomComments (0)799

 

Wraz z upływem czasu niektóre elementy wyposażenia naszego domu zaczynają wymagać drobnego odświeżenia. Jeśli przeraża cię wizja gruntownego remontu w twojej łazience, uspokajamy są znacznie prostsze i mniej inwazyjne sposoby na odnowienie płytek, listew czy nawet wanny.

 

Jak odnowić płytki łazienkowe?

Jeśli twoje płytki ceramiczne w łazience potrzebują odświeżenia, możesz wykorzystać w tym celu farbę o satynowym połysku. Przeznaczone do tego emalie dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością wybierzesz satysfakcjonujący cię odcień, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w aranżacji wnętrza.

Dobrej jakości farba do płytek sprawi, że zarówno glazura, jak i całe pomieszczenie będą znów prezentować się tak, jak świeżo po remoncie, zaś satynowe wykończenie nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Jej dodatkowym atutem jest łatwa aplikacja – produkt można w bardzo prosty sposób nanieść na wybraną powierzchnię, wykorzystując do tego zwykły pędzel lub wałek. Nie sposób też nie wspomnieć, że tego typu farby renowacyjne zazwyczaj nie wymagają stosowania podkładu, co pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości czasu.

 

jak-odswiezyc-lazienke-nie-robiac-przy-tym-gruntownego-remontu-2

 

Oznaki upływającego czasu możemy zauważyć jednak nie tylko na płytkach łazienkowych. Elementem wyposażenia łazienki, narażonym na uszkodzenia związane z jego użytkowaniem, jest również wanna. Porysowana czy przebarwiona nie musi być jeszcze powodem do przeprowadzania gruntownego remontu – czasem wystarczy zaledwie drobne odświeżenie, by wanna wyglądała jak nowa i posłużyła nam jeszcze przez co najmniej kilka lat.

 

Jak odświeżyć matową i przebarwioną wannę?

Matowa lub przebarwiona miejscami wanna jest najłatwiejsza do odświeżenia. Dostępne na rynku mleczka i żele z drobinkami ściernym mogą pozbawić wannę blasku, dlatego do szorowania lepiej wykorzystać roztwór ciepłej wody z sodą i amoniakiem. Nasącz gąbkę przygotowaną mieszanką, intensywnie pocieraj nią powierzchnię wanny i obserwuj, jak roztwór radzi sobie nawet z zastałym brudem i zażółceniami. Z kolei trudniejsze plamy możemy usunąć mieszanką z soli kuchennej i soku z cytryny, którą należy pozostawić na 45 minut na zabrudzonych fragmentach wanny.

Po dokładnym wyczyszczeniu, na powierzchnię wanny akrylowej możemy zaaplikować mleczko polerskie, które pomoże nam pozbyć się zacieków czy niewielkich zarysowań. W przypadku wanny emaliowanej, drobne odpryski i pęknięcia możemy zatuszować emalią zaprawkową, którą na powierzchnię wanny nakłada się pędzelkiem.

 

Kiedy warto pomalować wannę?

Czasem jednak wanna potrzebuje nieco poważniejszych zabiegów niż porządne sprzątanie. Jeśli mimo wszystko wolimy uniknąć remontu, lecz na powierzchni naszej wanny pojawiły się obicia i rysy, możemy spróbować ją pomalować. Powtórne malowanie ma bez wątpienia szereg zalet, niemniej wymaga od nas dużej dozy dokładności i cierpliwości.

 

jak-odswiezyc-lazienke-nie-robiac-przy-tym-gruntownego-remontu-3

 

Prace rozpoczynamy od starcia wanny papierem ściernym lub proszkiem szlifierskim, po czym usuwamy pył, a następnie wypłukujemy i osuszamy powierzchnię. Kolejnym etapem jest pokrycie wanny preparatem gruntującym, który zazwyczaj schnie od kilku do kilkunastu godzin. Po upływie określonego przez producenta czasu odtłuszczamy wannę i w razie potrzeby gruntujemy ponownie. Na tak przygotowaną wannę możemy nałożyć farbę poliuretanową, która po wyschnięciu do złudzenia przypomina emalię.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525