lazcncer

Jak oświetlić łazienkę?

by • 04/07/2017 • DomComments (0)591

 

Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym specyficznego oświetlenia – jest to w końcu miejsce, w którym wykonujesz wszystkie czynności higieniczne, dlatego musisz stworzyć odpowiednie warunki do pielęgnacji swojego ciała. W związku z tym powinieneś dopasować lampy – ich typ oraz ilość – do wielkości swojej łazienki oraz jej rozkładu. Podpowiemy Ci, jak zrobić to najlepiej.

 

Mała łazienka

Wydawałoby się, że do oświetlenia małej łazienki wystarczy jedynie główne źródło światła umiejscowione na suficie. Jednak nawet w takich pomieszczeniach warto zadbać o punktowe rozjaśnienie wybranych sfer – oprawy stopowe będą zaspokajały Twoje potrzeby jeśli rozmieścisz je na suficie w jego centralnej części, nad strefą kąpielową oraz przy lustrze.

Do wykonywania precyzyjnego makijażu oraz dokładnego usuwania zarostu przyda się jednak jeszcze bezpośrednie oświetlenie zwierciadła – takie, które nie będzie rzucało cieni na Twoją twarz, a jednocześnie nie będzie się odbijało w lustrze. Do tego celu możesz wykorzystać kinkiety, które zamocujesz po obu bokach lustra lub lampkę mocowaną nad nim.

 

Duża łazienka

Posiadacze większych łazienek mają większe pole do popisu, ale też bardziej wymagające zadanie. Tutaj warto zaopatrzyć się w plafonierę do centralnego, ale delikatnego oświetlenia pomieszczenia. Dzięki niezbyt mocnemu światłu będziesz bowiem mógł lepiej zaaranżować swoją przestrzeń, korzystając z dodatkowych elementów oświetleniowych. Przykładem mogą być kinkiety, które podobnie jak w małych łazienkach możesz zainstalować przy lustrze, ale również w okolicach toalety czy pralki. Ważną częścią wykańczania sporej przestrzeni będzie strefa kąpielowa, w szczególności, jeśli jest ona w jakiś sposób odgrodzona od pozostałej części łazienki. Wówczas powinieneś wybrać lampy o wysokiej szczelności i odporności na zachlapania, które nie będą niszczały pod wpływem częstego kontaktu z wilgocią.

 

20-jak-oswietlic-lazienke-3

 

Do dużych łazienek ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie taśm LED – możesz nimi ozdobić meble łazienkowe, choć najlepiej sprawdzą się przy posadzkach, pełniąc nie tylko funkcję dekoracyjną ale również wskazując drogę domownikom korzystającym z łazienki w nocy lub zaraz po przebudzeniu.

 

Barwa światła ma znaczenie

Do łazienek zalecane jest oświetlenie o chłodnej barwie świetlnej – zapewnia ono lepszy kontrast i wyższą ostrość widzenia, co jest przydatne podczas wykonywania makijażu lub codziennego golenia. Jednak w przypadku długich i relaksujących kąpieli takie światło może być męczące dla domowników, a ponadto nie najlepiej komponuje się ono z ciepłymi barwami wystroju klasycznego. Dlatego też zastosowanie większej liczby kinkietów, plafonier i opraw stropowych daje Ci większe możliwości operowania światłem – wystarczy, że do oświetlenia lustra zastosujesz żarówki emitujące zimne światło, a w pozostałych lampach wykorzystać światło ciepłe. Takie rozwiązanie pozwoli Ci stworzyć łazienkę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.

 

20-jak-oswietlic-lazienke-2

 

Im więcej światła będzie w Twoim pomieszczeniu, tym większy komfort korzystania z niego zyskasz na co dzień. Warto więc wykorzystać kilka lamp jednocześnie, nawet jeśli wydaje Ci się, że główne źródło światła spełni Twoje wymagania.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3