Istnieje kilka podstawowych sposobów na ogrzewanie domu i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Warto pamiętać, że ogrzewanie stanowi bardzo wysoki procent rocznych kosztów utrzymania domu. Na jego skuteczność wpływ mają różne czynniki, nie tylko rodzaj paliwa.
Od czego zależy skuteczność ogrzewania domu?
Wybór rodzaju ogrzewania jest bardzo ważną decyzją w czasie budowy domu. Jednak warto wiedzieć, że na skuteczność ogrzewania mają wpływ także inne nasze wybory. Pierwszym czynnikiem, wpływającym na komfort cieplny w domu, jest izolacyjność ścian. Po drugie, warto zwrócić uwagę na to, aby system nie miał słabych punktów, przez które ciepło ucieka z mieszkania – takimi punktami mogą być niskiej jakości okna oraz drzwi. Po trzecie, należy zainwestować w sprawdzony system grzewczy, wykonany z materiałów najwyższej jakości. Wreszcie, wpływ na skuteczne, bezproblemowe i czyste ogrzewanie domu ma wybrane paliwo.
Jak wybrać źródło ciepła w przypadku dużego domu?
O ile koszty ogrzewania małego domu nie stanowią bardzo dużego zagrożenia dla domowego budżetu, o tyle problematyczne może być zapewnienie komfortu cieplnego w przypadku bardzo dużej posesji. Kluczowym elementem jest, jak już wspomniano, prawidłowe wyizolowanie konstrukcji. Duże znaczenie ma jednak także wybór rodzaju ogrzewania. Zanim podejmiemy decyzję, warto rozważyć kilka kwestii. Istotna jest cena nośnika energii, czyli paliwa.
Warto zwrócić uwagę również na komfort obsługi urządzenia dedykowanego do danego rodzaju paliwa, czystość magazynowania oraz załadunku. Ważna jest też kwestia miejsca służącego magazynowaniu zapasu paliwa; należy przyjrzeć się także temu, jaki wpływ dane paliwo wywiera na środowisko. Warto mieć świadomość, że nie jest to sprawa abstrakcyjna, lecz przekładająca się bezpośrednio na życie i zdrowie nas samych oraz naszych bliskich.
Węgiel, gaz czy olej?
Do niedawna najbardziej popularnym rozwiązaniem było klasyczne ogrzewanie na węgiel. Wiązało się ono jednak z wiecznym brudem, emisją bardzo szkodliwych spalin, koniecznością ciągłego doglądania. Od niedawna węgiel wypierany jest powoli przez czystszy ekogroszek, mniej szkodliwy dla środowiska i dostosowany do palenia w piecach z automatycznym sterowaniem.
Wygodny w użyciu jest także olej opałowy. Decydując się na taki rodzaj ogrzewania, warto przewidzieć odpowiednio dużo miejsca w kotłowni na specjalne zbiorniki. W przypadku domu jednorodzinnego musimy mieć możliwość zmagazynowania co najmniej 1000 litrów. Bardzo korzystnie finansowo wypada gaz ziemny – niestety, nie każdy z nas ma możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest ogrzewanie na gaz płynny, którego koszt to mniej więcej dwukrotność ceny za gaz ziemny. Gaz płynny wymaga także miejsca w ogrodzie na ustawienie zbiornika (możliwe jest też zakopanie go). Ogrzewanie na gaz, czy to płynny, czy też ziemny, jest czyste, wygodne i praktycznie bezobsługowe.
Ogrzewanie dużego domu wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. Warto wybrać tani gaz ziemny lub jego alternatywę, niewymagającą podłączenia do sieci gazowej – gaz płynny. Zdecydowanie nie warto stawiać na problematyczny i nieekologiczny węgiel, mimo jego stosunkowo niewysokiej ceny.