jak stworzyc liste gosci weselnych

Jak stworzyć listę gości weselnych?

by • 03/04/2020 • ŚlubComments (0)4997

 

Tworzenie listy gości na wesele to chyba jedna z najbardziej stresujących czynności odbywających się przy okazji organizowaniu ceremonii ślubnej. Nie jest to prostym zadaniem z uwagi na ograniczenia, jakim para młoda musi sprostać. Budżet, ilość miejsca na sali, uczucia, koneksje rodzinne – lista tych czynników jest naprawdę długa! Podczas tworzenia własnej listy gości warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które ułatwią Wam to trudne zadanie! Od czego zacząć? Jak stworzyć listę gości weselnych?

 

Pytanie nr 1: Jak wiele osób mogę zaprosić?

To pytanie jest jednym z najważniejszych. Wchodzą tu w grę pieniądze, które przeznaczyliście z narzeczonym na organizację Waszego ślubu. To Wy płacicie za gości, dlatego tak ważnym jest, aby zdecydować i ustalić, na ilu gości możecie sobie pozwolić. Odpowiedź na to pytanie pomoże Wam w znalezieniu sali. Jeśli nie potraficie podać konkretnej ilości rodziny i znajomych, określcie liczbę poniżej lub powyżej 100. Dzięki temu z łatwością podliczycie wszystkie koszta, jakie wiążą się z organizacją Waszego hucznego lub bardziej skromnego wesela.

 

Pytanie nr 2: Czy zapraszasz na wesele tylko swoją najbliższą rodzinę? Czy w skład listy gości wejdą także znajomi, przyjaciele i dalsza rodzina?

Jeśli zamierzasz zaprosić na swoją uroczystość również znajomych, przyjaciół i osoby z dalszej rodziny, musisz liczyć się z większymi kosztami. Policzcie i ustalcie, kogo będziecie chcieli gościć podczas wesela. Dodajcie do tego ilość osób towarzyszących, które mogą przybyć ze zgromadzonymi znajomymi. Przed Wami ważne dyskusje dotyczące tego, których przyjaciół i znajomych zaprosić na swój ślub. Z pewnością macie ich wielu, więc wielce prawdopodobnym będzie zrobienie niełatwej selekcji. Resztę znajomych, dla których nie znajdziecie już miejsca na weselu, warto zaprosić chociaż na samą ceremonię ślubną w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

Pytanie nr 3: Czy chcesz zaprosić znajomych z pracy?

Nie każdy może się pochwalić głębokimi relacjami ze swoimi współpracownikami czy kolegami z pracy. Jeśli jednak ktoś z Was może określić relację z nimi za udane i przyjazne, będziecie musieli postanowić, czy i oni znajdą się na liście zaproszonych gości. Jeśli planujecie zaprosić tylko jedną z takich osób, warto się zastanowić nad tym, czy nie lepszą strategią byłoby niezapraszanie żadnego z nich. Jeśli jedna z koleżanek z pracy dowie się o tym, że nie zaprosiłaś ją na swoją ceremonię ślubną, może poczuć się urażona.

 

Pytanie nr 4: Czy zapraszamy również dzieci rodziny, znajomych?

Dzieci to również problematyczna kwestia. Musisz im bowiem zapewnić odpowiednie jedzenie i dogodne dla nich rozrywki. Jeśli nie wyobrażasz sobie własnego ślubu bez towarzystwa małych siostrzeńców czy bratanków, sprawa jest jasna. Może się jednak okazać, że rodzice nie zamierzają wcale zabierać swoich pociech na całonocną imprezę, więc problem wówczas sam zniknie. Warto to wcześniej przemyśleć, ponieważ sale weselne mają niekiedy w swojej ofercie specjalne propozycje skierowane do najmłodszych: osobny, mały stolik czy menu przygotowane specjalnie pod ich kubki smakowe.

 

Pytanie nr 5: Czy zaproszeni single dostaną zaproszenie z osobą towarzyszącą?

Singiel + 1? To naprawdę poważne pytanie. Może się bowiem okazać, że nagle na liście waszych gości znajdzie się ich aż dwudziestu, co podwaja tą liczbę razy 2, jeśli każdy z nich przybędzie w dzień waszego święta z osobą towarzyszącą. To wasza decyzja! Może nie macie ochotę świętować waszego zamążpójścia w towarzystwie obcych osób? Zastanówcie się i pomyślcie, jak rozwiązać ten problem.

 

Pytanie nr 6: Czy masz jakichś zapasowych gości?

Zapasowi goście to bardzo istotni ludzie, ponieważ może się zdarzyć, iż pewna część rodziny czy znajomych nie będzie mogła uczestniczyć w waszym weselu. Warto więc zrobić również tzw. listę zapasową, z której będziecie zapraszać kolejnych gości w przypadku, gdy poprzedni odmówią Waszemu zaproszeniu. Umieść więc na niej ludzi, których chciałabyś zaprosić, ale po prostu ze względów finansowych i innych ograniczeń nie mogli znaleźć się na tej pierwszej liście.

 

Pytanie nr 7: Kto będzie zaproszony na uroczystość?

Po przeanalizowaniu i znalezieniu odpowiedzi na wszystkie te pytania, przed Wami najważniejsze zadanie. Kogo zaprosić na swój najważniejszy dzień i noc w życiu? Jeśli stworzycie już ostateczną listę gości, warto zabrać się za proces wybierania zaproszeń. Decyzje nie będą łatwe! Ale im szybciej się z nimi uporacie, tym łatwiej będzie Wam zająć się kolejnymi etapami przygotowań. Nie pozwólcie, aby ktokolwiek wpływał na Wasz wybór gości. To wasza uroczystość i macie prawo zaprosić, kogo tylko chcecie! Starajcie się, aby nie urazić nikogo i nie obrazić, np. brakiem zaproszenia. Jeśli zapraszacie jedną siostrę swojej mamy, musicie pamiętać i o drugiej mimo, że nie macie ze sobą tak spoufalonych kontaktów. To ważne, aby każdy z rodziny czuł się wyjątkowy. Teraz już wiecie, kogo umieścić na liście? Powodzenia!

 

OS

fot. Wikipedia Commons

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz