zelaz

Jak wybrać dobre żelazko? 3 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

by • 05/10/2017 • DomComments (0)838

 

Żelazko to jeden z najważniejszych sprzętów małego AGD, których nie może zabraknąć w Twoim domu. Wybór żelazka nie jest jednak łatwym zadaniem. Dostępne na rynku modele zachwycają mnogością funkcji i designerskim wyglądem, a producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowszych i odpowiadających naszym potrzebom sprzętów. Jakie czynniki należy brać pod uwagę, wybierając dobre żelazko do prasowania?

 

1.     Rodzaj żelazka

Wybór żelazka powinien być w znacznej mierze podyktowany jego głównym przeznaczeniem. W pierwszej kolejności musisz więc zastanowić się nad tym, jak często będziesz go używać, w jakich warunkach i do jakiego rodzaju tkanin. Jeżeli poszukujesz sprzętu, za pomocą którego szybko i łatwo wyprasujesz każde ubranie, dobrym pomysłem może okazać się żelazko parowe. Dla osób dużo podróżujących najlepszym rozwiązaniem będzie z kolei lekkie i niewielkie żelazko turystyczne.

Żelazko parowe jest lekkie i dzięki temu łatwe do prowadzenia. Pozwala prasować tradycyjnie, a także przy użyciu pary wodnej. Drugi sposób okaże się niezwykle pomocny podczas prasowania mocno zgniecionych i sztywnych tkanin. Dobre żelazko parowe to najczęściej wybierany i chętnie polecany sprzęt, który sprawdzi się we wszystkich domowych warunkach – podpowiada Danuta Walczak, pracownik firmy FlorinaAGD.

Żelazko turystyczne jest z kolei małe i podręczne – nadaje się zatem doskonale na wakacyjny wyjazd. Służy jedynie okazjonalnemu prasowaniu – jego moc jest zdecydowanie niższa niż w tradycyjnych sprzętach. Żelazka turystyczne mają zazwyczaj składane rączki, dzięki czemu są jeszcze bardziej poręczne. Można za ich pomocą nawilżać tkaniny, gdyż posiadają z reguły przydatny spryskiwacz.

 

2.     Stopa i system wytwarzania pary

fotolia_170567402_subscription_monthly_m

 

Kolejna ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, kupując dobre żelazko do prasowania, to tak zwana stopa, a więc element, który się nagrzewa i ma bezpośredni kontakt z prasowanym materiałem. Dobra stopa żelazka to taka, która wykazuje dużą odporność na zarysowania – ma to ogromne znaczenie w przypadku kontaktu z ostrymi elementami naszych ubrań, takimi jak guziki czy metalowe suwaki. Wszelkie powstałe rysy mogą w znacznym stopniu utrudniać utrzymanie stopy w czystości, a ewentualne zabrudzenia prowadzą później do uszkodzenia tkaniny.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który warto rozważyć podczas zakupu żelazka, jest stopień wytwarzania pary wodnej. Parametr ten mówi przede wszystkim o ilości pary, którą można uzyskać w ciągu minuty podczas prasowania. Dobre żelazko parowe posiada zakres wytwarzania pary w przedziale od 20 do 50 gramów na minutę. Im większy zakres, tym skuteczniejsze i łatwiejsze prasowanie. Jeżeli zależy Ci na tym, aby podczas prasowania mieć możliwość doboru strumienia pary do rodzaju prasowanego materiału, wybierane przez Ciebie żelazko powinno posiadać regulację strumienia pary. Najbardziej wygodne rozwiązanie to takie, które pozwala na automatyczne dostosowanie temperatury prasowania do wybranej tkaniny.

3.     Moc żelazka i zakres temperatur

Ważnym parametrem wyboru odpowiedniego żelazka jest także jego moc. Czynnik ten decyduje bowiem o szybkości nagrzewania się sprzętu. Im większa moc, tym szybsza pożądana temperatura żelazka, a co za tym idzie – możliwość niemalże natychmiastowego prasowania – wyjaśnia Danuta Walczak, pracownik firmy FlorinaAGD.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby żelazko nagrzewało się do maksymalnej temperatury w kilkanaście sekund, rozważ zakup modelu o mocy od 2200 W do 2400 W. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się dobre żelazko parowe. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że moc żelazka nie ma wpływu na osiągane przez niego zakresy temperatur. Wysokość temperatury oznaczona jest za pomocą kropek. Im większa ich liczba, tym wyższa temperatura prasowania. Można ją regulować za pomocą pokrętła, suwaka lub też elektronicznie.

Wspomniane powyżej aspekty stanowią podstawowe kryteria wyboru żelazka. O tym, czy dane żelazko warto zakupić, mogą oczywiście decydować jeszcze inne, dodatkowe czynniki, wpływające na jego większą funkcjonalność. Najważniejsze, aby wybierane przez nas żelazko w pełni odpowiadało naszym potrzebom i gwarantowało nie tylko skuteczne, ale również komfortowe prasowanie.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525