bojlefoto

Jak wybrać idealny bojler do łazienki?

by • 12/10/2017 • DomComments (0)678

 

Energooszczędne bojlery cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Niestety, mimo zapewnień producentów, tylko niewielka część urządzeń zasługuje na to miano. Jak sprawdzić, czy wybrany przez nas bojler nie podwyższy w drastyczny sposób wydatków na energię elektryczną?

 

Jak zmniejszyć wydatki na energię elektryczną?

Zmniejszenie wydatków na energię elektryczną wymaga radykalnych rozwiązań. Oczywistym jest, że im rzadziej uruchamiamy grzałkę bojlera, tym mniejsze koszta ponosimy. Wybierając energooszczędny bojler, warto zwrócić uwagę na jego pojemność.

W przypadku modelu 50-litrowego potrzebujemy mniejszej ilości energii do ogrzania wody i szybciej zużywamy to, co podgrzaliśmy. W przypadku większego bojlera tracimy na wielokrotnym podgrzewaniu tej samej wody zgromadzonej w zbiorniku, gdyż rzadko kiedy zdarza się wykorzystać całą ogrzaną wodę.

Dzięki wyłącznikom czasowym można precyzyjnie zarządzać zużyciem energii i zaprogramować urządzenie w taki sposób, aby pozostawał wyłączony, kiedy nie ma konieczności grzania wody.

Nowoczesne grzałki bardzo wydajnie przekształcają energię elektryczną w termiczną, a ich kształt przyspiesza ogrzewanie wody. Jako że temperatura płaszcza pozostaje niezmienna, straty ciepła na zewnątrz bojlera są mniejsze.

 

Pojemnościowe czy przepływowe?

W ofercie producentów znajdziemy bojlery oraz podgrzewacze przepływowe. Pierwsze podgrzewają i magazynują ciepłą wodę, zaś drugie – nagrzewają wodę w momencie odkręcenia ciepłej wody. Bojlery dzielą się z kolei na ciśnieniowe, do których można podłączyć krany z całego domu, oraz bezciśnieniowe – o małej pojemności, przeznaczone do montażu w wybranym punkcie.

Kupując bojler, warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych filtrów. Jako że woda dostająca się do urządzenia nie jest idealnie czysta, istnieje ryzyko, że na elementach grzewczych osadzą się zanieczyszczenia. Aby temu zapobiec, producenci wykorzystują specjalne filtry, które utrudniają wytrącanie się osadów na powierzchni grzałki.

 

Jedno- czy dwupłaszczowy?

Dobra izolacja bojlera to absolutna podstawa. Modele dwupłaszczowe generują mniejsze zużycie energii elektrycznej, gdyż posiadają lepszą izolację ścian. Dobra izolacja chroni przed uciekaniem ciepła na zewnątrz bojlera, co skutkuje rzadszym uruchamianiem grzałki.

Pomimo że bojlery dwupłaszczowe są większe i cięższe od jednopłaszczowych, w dłuższej perspektywie przyniosą naprawdę duże oszczędności. Początkowy wydatek zostanie bardzo szybko zrekompensowany przez niższe rachunki.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525