bold

Jak zapobiegać chorobom wrzodowym żołądka?

by • 20/07/2016 • ZdrowieComments (0)821

 

Jeżeli zbyt często uskarżasz się na nudności, zgagę lub wzdęcia, a dodatkowo cierpisz z powodu nudności i braku apetytu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doskwiera ci choroba wrzodowa żołądka. Przekonaj się, jak przy pomocy skutecznych środków można zapobiec jej rozwojowi.

 

Wrzody żołądka zwano niegdyś chorobą dyrektorską. Sądzono bowiem, że są one wynikiem przepełnionego stresem trybu życia oraz nieregularnego odżywiania. Wkrótce jednak przekonano się, że z wrzodami zmagają się także ci, którzy na co dzień prowadzą spokojne życie. Z tego względu, pod wpływem różnego rodzaju badań i obserwacji, za bezpośrednią przyczynę pojawiania się wrzodów uznano tak zwaną nadkwasotę, czyli zbyt intensywne wydzielanie się kwasów żołądkowych, w tym kwasu solnego odznaczającego się silnymi właściwościami żrącymi.

 

Na czym polega schorzenie? 

Wrzody to nic innego jak ubytki znajdujące się w śluzówce żołądka, które kształtem przypominają kratery. Często zdarza się, że lekarze, nazywając rodzaj wrzodu, określają go jako trawienny, co oznacza, że występuje on jedynie w tej strefie przewodu pokarmowego, w której istnieje pepsyna, czyli enzym odpowiadający za trawienie białka zlokalizowany w żołądku. Powstające ubytki charakteryzują się różną wielkością – począwszy od ziarenka pieprzu, poprzez pestkę wiśni, kończąc zaś na kilku centymetrach.

 

Jak zatroszczyć się o zdrowy żołądek?

Mimo że leczenie wrzodów żołądka nie należy do najłatwiejszych ani najprzyjemniejszych, na szczęście istnieje wiele różnych metod dbania o to, by nie doszło do powstania tego schorzenia. Odpowiednia profilaktyka polegająca na zmianie trybu życia oraz codziennych przyzwyczajeń z pewnością znacząco zmniejszy prawdopodobieństwo zachorowania na wrzody.

 

Przede wszystkim w przypadku jakichkolwiek problemów z przewodem pokarmowym, takich jak na przykład niestrawność czy zgaga, bezzwłocznie udaj się do lekarza w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Samodzielne leczenie może przynieść naprawdę marny skutek, poza tym poza chorobą wrzodową istnieją także inne przyczyny, które wywołują w organizmie wspomniane objawy.

 

Nie bez znaczenia będzie także wyeliminowanie problemu zaparć, na które cierpi coraz większa część populacji. Większość spożytych pokarmów zostaje strawiona w ciągu 24 godzin. Tyle samo czasu potrzebne jest do usunięcia toksycznych odpadów zalegających w organizmie po zjedzonym posiłku. Gdy się tak nie dzieje, rozkładające się resztki pokarmu oklejają ściany jelit, wywołując ich uszkodzenie. Jeśli nie wypróżniasz się przynajmniej co drugi dzień, pomóż sobie, sięgając po duże ilości wody niegazowanej oraz suplementy wspomagające motorykę jelit.

 

W końcu istotne będzie także to, czym i w jaki sposób się odżywiasz. Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków. Staraj się jeść mniej, ale częściej, a w pierwszej kolejności unikaj porannego wychodzenia z domu bez zjedzenia śniadania. Dodatkowo staraj się rezygnować z potraw i napojów o wysokiej temperaturze, które są ciężko przyswajalne przez żołądek. Pomyśl także o ograniczeniu spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego – można je zastąpić oliwą lub olejami pochodzenia roślinnego. Wreszcie, zamiast stosować gotowe mieszanki przypraw, sięgaj po zioła, które nie tylko dodają posiłkom wyrazistości i smaku, lecz także eliminują problemy z przewodem pokarmowym.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525