lazienks3 (1)

Jak zaprojektować dużą łazienkę?

by • 31/01/2018 • DomComments (0)632

 

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń w domu, w którym spędzamy całkiem sporo czasu w ciągu dnia. Poranna toaleta i przygotowanie się przed wyjściem do szkoły czy pracy jest znacznie przyjemniejsze, gdy nasza łazienka jest przytulna i estetyczna. Z kolei wieczorem możemy tam urządzić sobie mini domowe spa i sprawić, że zapomnimy o stresach i trudnych sytuacjach z całego dnia.

 

Mieszkańcy bloków najczęściej borykają się z zadaniem funkcjonalnego urządzenia małej, a nawet bardzo małej, łazienki, w której często muszą zmieścić także pralkę. Tej grupie osób może być trudno wyobrazić sobie, że duża łazienka może stanowić jakikolwiek problem. I rzeczywiście, duża powierzchnia łazienki pozwala na dowolne zaplanowanie przestrzeni. Możemy umieścić tam zarówno wannę, jak i prysznic, dwie umywalki i bidet. Natomiast z posiadaniem dużej łazienki może się wiązać pewnego rodzaju problem aranżacyjny, ponieważ duża przestrzeń wymaga dobrego projektu i przemyślanych rozwiązań. Zastanówmy się zatem, jak urządzić dużą łazienkę, aby była jednocześnie stylowa i funkcjonalna.

 

Dobry projekt to podstawa.

Sporządzenie projektu naszej łazienki możemy oczywiście powierzyć doświadczonemu projektantowi, który przedstawi nam różne propozycje. Takie rozwiązanie ma swoje oczywiste zalety, ponieważ projektant doskonale zna rynek wnętrzarski, orientuje się w trendach i wszelkich nowinkach, więc zazwyczaj może zaproponować nam ciekawe i nowatorskie pomysły. Czasami jednak trzeba liczyć się z tym, że projektant przedstawia nam swoje wizje i nie do końca chce uwzględnić nasz gust i wskazówki. Dlatego niektórzy wolą postawić na samodzielne zaprojektowanie i urządzenie swojej łazienki. Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju periodyki wnętrzarskie oraz Internet. Wiele ciekawych pomysłów i aranżacji, które będą źródłem inspiracji, można podpatrzeć tutaj: https://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106.html.

Przed przystąpieniem do realnych prac, warto jest przygotować sobie tak zwaną tablicę inspiracji. Potrzebna będzie do tego tablica korkowa albo duży karton, choć sprawdzi się również notatnik w wersji elektronicznej. Metoda przygotowania tablicy inspiracji jest tak naprawdę dowolna, wszystko zależy od naszych upodobań. Niezależnie od tego, czy tworzymy tablicę w wersji elektronicznej czy papierowej, umieszczamy na niej zgromadzone zdjęcia i rysunki, które przedstawiają nasze wymarzone wnętrza lub ich fragmenty. Mogą to być zdjęcia luster w pięknych ramach, fragmenty mozaiki czy ciekawe oświetlenie. Mogą to być również zdjęcia całych łazienek urządzonych w określonym stylu. Niektórzy z nas będą szukać zdjęć nowoczesnych łazienek w tonacji szarej, z dużymi prostymi lustrami, pozbawionych zbędnych ozdób. Inni z kolei postawią na zdjęcia przytulnych, jasnych łazienek w stylu dawnego pokoju kąpielowego, z dużą wolnostojącą wanną na mosiężnych nóżkach i z lustrami w złoconych ramach. Jeszcze inni wybiorą marokańskie wzory na podłodze i dodatki w kolorze morskim. Jedno jest pewne, dzięki takim przygotowaniom nabierzemy pewności, jaki styl najbardziej nam się podoba, w którym kierunku chcemy podążać i nie będziemy rozczarowani efektem końcowym.

 

Duża łazienka aranżacje.

Z pewnością duża łazienka daje nam znaczną swobodę i dowolność w opracowaniu projektu. Przestrzeń, która nas nie ogranicza, daje nieskończone wręcz pole do popisu dla naszej wyobraźni. W dużej łazience możemy pozwolić sobie na praktycznie każdy styl, zatem w zależności od naszych upodobań możemy wybrać styl rustykalny, industrialny, klasyczny angielski i tak dalej. Tu nie ma żadnych ograniczeń, no może poza finansowymi.

Miłośnicy nowoczesności z pewnością wybiorą łazienkę w takim właśnie stylu, który charakteryzuje się minimalizmem i skrupulatnym doborem wyrazistych, ale niezbyt licznych, dodatków. Jest to rozwiązanie idealne dla dużej przestrzeni, w której centralny punkt stanowić będzie duża prostokątna wanna o bardzo prostej, surowej wręcz formie. W stylu nowoczesnym częstym rozwiązaniem jest duża wanna wpuszczona w podłogę, którą można otoczyć eleganckimi roślinami i dużymi szklanymi świecznikami. Armatura w tym wypadku to przede wszystkim proste bryły, bez zbędnych ozdobników. Idealnie pasują tu umywalki nablatowe umieszczone na kamiennych blatach oraz duże lustra, które często zajmują znaczną część ściany. O nowoczesnym charakterze łazienki przesądzają płytki ścienne i podłogowe, które w intrygujący sposób odbijają światło i nadają wnętrzu blasku.

Ostatnio rośnie rzesza zwolenników stylu skandynawskiego, którego wyznacznikami są jasna kolorystyka i minimalizm. Dzięki zastosowaniu drewna i innych naturalnych materiałów można stworzyć eleganckie wnętrze, które sprzyja wyciszeniu i relaksowi po wyczerpującym dniu. Styl skandynawski charakteryzuje prostota i wysoka jakość poszczególnych elementów. Ten styl nie toleruje blichtru i zbędnych ozdób, dlatego bardzo starannie należy wybrać wszelkie meble i dodatki, by nie zaburzyć surowego i eleganckiego charakteru wnętrza.

Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujemy, jedno jest pewne: duża łazienka wymaga przemyślanego projektu, który pozwoli stworzyć wnętrze funkcjonalne, wygodne i przytulne. Duża przestrzeń daje możliwość wydzielenia w łazience dwóch stref, a mianowicie strefy mokrej i suchej. W strefie mokrej, czyli sanitarno-kąpielowej, znajdą się takie urządzenia, jak umywalka, WC, bidet, kabina prysznicowa oraz wanna. Natomiast strefa sucha jest strefą służącą do wypoczynku, można w niej ustawić sprzęt grający i wygodny fotel, idealny do relaksu po rozgrzewającej kąpieli.

 

Artykuł sponsorowany

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525