wyprawkacvr

Zmniejsz wydatki na dzieci

by • 22/03/2014 • Dziecko, Styl życiaComments (0)1288

 

„Kto ma pszczoły, ten ma miód. Kto ma dzieci, ten ma….. wydatki”.  Ile kosztuje dziecko od urodzenia (a właściwie od poczęcia, bo przecież większość badań zalecanych kobietom w ciąży nie jest refundowana), aż do usamodzielnienia, czyli przez jakieś ćwierć wieku? Tym zagadnieniem zajmowali się liczni ekonomiści i jakby nie liczyć, zawsze wychodzi dosyć pokaźna sumka sięgająca jakieś 300-400 tys. zł. Z takich obliczeń wynika, że koszty utrzymania i wychowania dziecka, to wartość równowarta średniej wielkości mieszkaniu w dużym mieście. 

 

Pewnie niewielu rodziców borykających się z codziennymi problemami związanymi z dziećmi- leki, żłobek, przedszkole, ubrania, zabawki, dodatkowe zajęcia (język, szachy, basen itd., itp.), wyjazdy i wycieczki- to tylko niektóre z kosztów- jest w stanie dokładnie policzyć i zaplanować te wydatki. Jak je zmniejszać?

 

Oczywiście, każdy rodzic powie, że najwięcej kosztuje pierwsze dziecko i jedyne dziecko, bo jak tu się nie starać dla „swego oczka w głowie”? Wszystko nowe i najlepsze, bo jak tu się nie starać. Drugie dziecko, jeśli pojawia się w niedługim czasie i jest jeszcze tej samej płci, jest zdecydowanie tańsze, bo i wózek, łóżeczko, zabawki i inne sprzęty typu: przewijak, krzesełko do karmienia, nosidełko, fotelik samochodowy już są i jeśli zachowały się w dobrym stanie, można je z powodzeniem wykorzystać. Podobnie jest z ubrankami, wiele z nich na pewno się przyda dla nowego członka rodziny.

 

Co zatem w przypadku ograniczonych kosztów? Jak zmniejszyć fundusze na  utrzymanie dzieci? Można z powodzeniem ograniczyć koszty związane z zakupem ubrań, zabawek i sprzętów typu- rower, rolki, hulajnoga itp. W tym celu warto porozmawiać w grupie znajomych, którzy też posiadają dzieci w zbliżonym wieku i dokonywać wymiany. Jeśli brak jest dzieci wśród rodziny lub przyjaciół posłużą temu portale, na których można z łatwością kupić za niewielką kwotę lub wymienić różnego rodzaju zabawki, sprzęty lub ubranka. Bardzo częstym rozwiązaniem wśród znajomych lub rodziny mogą być tzw. ”przesunięcia magazynowe”, kiedy to zabawki, ubrania lub inne rzeczy, z których wyrosła pociecha przechodzą do młodszych użytkowników. W zamian można kupić jakiś sprzęt lub ubranie i podarować, za jakiś czas ten zakup i tak do nas wróci. Trenując taki sposób przez lata można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto spróbować.

 

Innym sposobem może być wspólne dowożenie dzieci na zajęcia dodatkowe. Basen, angielski, piłka nożna, plastyka, gimnastyka, tańce, judo- to tylko nieliczne z zajęć, które zapewniamy naszym pociechom. Dowożenie dzieci na te zajęcia, które nie zawsze są w jednym miejscu, wymaga czasu, środka transportu i dobrej logistyki, aby połączyć to z własnymi obowiązkami zawodowymi. I w tym przypadku można w grupie rodziców porozmawiać o zorganizowaniu wspólnych przejazdów i ustaleniu dyżurów dowozu dzieci do szkoły/przedszkola lub na zajęcia dodatkowe. Takie rozwiązanie oszczędzi nasz czas i pieniądze oraz pomoże w nawiązaniu nowych, być może cennych kontaktów towarzyskich.

 

Ważnym aspektem w planowaniu wydatków jest też udział dziecka w urodzinach kolegów/koleżanek. Organizowanie urodzin w parkach rozrywki, na basenach, w kinie czy restauracji to dodatkowy koszt nie tylko dla rodziców jubilata, ale też dla rodziców gości, bo trzeba kupić prezent, a im droższa impreza, tym prezent powinien być okazalszy zgodnie z logiką myślenia wielu. Wcale tak nie musi być. Dzieciakom chodzi głównie o dobrą zabawę, a to można zapewnić także organizując ognisko z kiełbaskami i zabawy z fantami na własnej działce. Przy odrobienie zaangażowania można rozkręcić naprawdę świetną imprezę nie generując dodatkowych kosztów. A prezenty? Warto uczyć dzieci, że nie jest ważna ich wartość, a to, że dostawane są od przyjaciół. Może to być jakiś wyrób hand made lub inny drobiazg – niespodzianka. Ważne, żeby zabawa była udana.

 

Sabina Kasprzyk

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525