kobieta 382

Jak zniwelować wilgoć w garażu blaszanym?

by • 08/07/2022 • DomComments (0)548

 

Wilgoć w garażu blaszanym jest zmorą większości właścicieli aut, którzy w ten właśnie sposób chronią swoje pojazdy. Pojawia się bardzo często, zaś popularne sposoby na wyeliminowanie problemu przypominają walkę z wiatrakami. Brzmi to tym bardziej pesymistycznie, ponieważ wilgoć w garażu blaszanym może prowadzić do wielu negatywnych skutków – począwszy od uszkodzenia konstrukcji budynku, na korozji samochodu kończąc. Jak się jej pozbyć? Zapytaliśmy o to ekspertów!

 

Wilgoć w blaszanym garażu – jakie może nieść skutki?

Dlaczego wilgoć w garażu blaszanym jest niebezpieczna? Ponieważ skraplająca się para wodna prowadzi zwykle do rozwoju pleśni. A ta z kolei jest szkodliwa dla zdrowia. Powoduje przy tym powstawanie nieprzyjemnego zapachu, którym może przesiąknąć tapicerka samochodu. Wilgoć w garażu może powodować także poważne uszkodzenia samego „blaszaka”. Wystarczy naprawdę krótki czas, aby na jego ścianach pojawiły się ogniska korozji. Niszczeniu w błyskawicznym tempie ulegają ponadto zawiasy podtrzymujące drzwi garażu, przez co nastręczają problemów przy wprowadzaniu i wyjeżdżaniu z budynku. Łatwo też domyślić się, że skoro wilgoć w garażu skraca jego żywotność, podobnie działa na samochód. Zlekceważony problem może prowadzić do pojawiania się rdzy na karoserii, co z kolei pociąga za sobą poważne koszty naprawy.

 

Wilgoć w garażu blaszanym – jak usunąć jej przyczynę?

Jak walczyć z wilgocią w garażu blaszanym? Najlepszym sposobem byłoby oczywiście wyeliminowanie przyczyny jej powstawania. Powiedzmy sobie jednak szczerze – w większości przypadków jest to niemożliwe. Podciąganie wód gruntowych, zmienne temperatury i opady powodują, że problem powraca jak bumerang. W przypadku garażu blaszanego nie ma też możliwości odpowiedniego, solidnego docieplenia budynku. Charakter „blaszaka” ogranicza również osuszanie nagrzewnicami, co dodatkowo wyeliminowałoby wilgoć tylko na krótki czas. Z kolei regularne wietrzenie pomieszczenia wchodzi w grę wyłącznie w przypadku garaży umieszczonych na prywatnych posesjach.

 

Żel krzemionkowy – skuteczny sposób na pozbycie się wilgoci z garażu blaszanego

W ostatnich latach ogromną popularność zyskał silikażel. Obecnie jest uznawany za skuteczny sposób na walkę z wilgocią w garażu blaszanym. Jedną z jego zalet działania jest bezinwazyjność. Żel krzemionkowy nie wymaga żadnych czasochłonnych zabiegów, zatrudniania fachowców czy posiadania specjalistycznej wiedzy. Wystarczy umieścić go w pomieszczeniu, aby wyeliminować problem. Dlaczego? Ponieważ silikażel cechuje się bardzo dużymi właściwościami absorpcyjnymi. Oznacza to, że błyskawicznie i przez cały czas pochłania parę wodną. Jest przy tym produktem naturalnym i całkowicie bezpiecznym. Nie ma zapachu i nie pyli, więc sprawdzi się także w przypadku alergików. Jest to istotne, ponieważ garaż blaszany ma zwykle niewielkie rozmiary i przez większość czasu pozostaje zamknięty. Stosowanie środków chemicznych mogłoby więc doprowadzić do nagromadzenia się szkodliwych substancji i w rezultacie wywołać negatywne skutki zdrowotne. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że pozwala pozbyć się wilgoci nie tylko z budynku, ale przy okazji eliminuje ją z samochodu. 

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.