kobietacover5

Jak znosić krytykę? Warto wiedzieć!

by • 17/07/2015 • PracaComments (1)2841

 

Krytyka to nieodłączny element życia w społeczeństwie. Pojawić się może niemal w każdej sytuacji życiowej. Szef skrytykował twój ostatni projekt? Mama wyraziła sprzeciw względem twojego nowego faceta? Siostra powiedziała ci, że fatalnie wyglądasz? I tak w kółko. To naprawdę ważne, aby nauczyć się przyjmować krytykę tak, aby obracać ją w swój atut i kolejne doświadczenie. Nie warto zniechęcać się łatwo! Trzeba nauczyć się z nią radzić. Jak znosić krytykę?

 

Po pierwsze, zachowaj spokój.

To jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić. Nie ulegaj emocjom i powstrzymaj nerwy na początku. Wysłuchaj do końca tego, co mówi druga osoba. Poświęć jej chwilę przed twoją reakcją. Nie daj sprowokować! Trzymaj nerwy na wodzy! Najlepiej weź głęboki oddech i ochłoń. Pomyśl sobie o czymś przyjemnym. Staraj się skierować myśli w stronę czegoś miłego, jakichś pozytywnych wspomnień. Dzięki temu, że odpuścisz na początku gwałtowną reakcję i ostry komentarz, spojrzysz na tą sytuację bardziej przejrzyście, ze spokojem i opanowaniem. To naprawdę pomoże!

 

Po drugie, myśl pozytywnie.

Pozytywne nastawienie może cię uratować i zmienić twoje spojrzenie na daną sytuację. Odpowiedz drugiej osoby spokojnym i łagodnym tonem. Podejdź do sprawy z dobrym humorem, jak gdyby krytyka miała cię tylko uskrzydlić. W ten sposób ludzie będą cię podziwiać, możesz się stać dla niektórych z nich niemałą inspiracją. Poczujesz się z tym dobrze, że nie zareagowałaś emocjonalnie. Traktuj takie sytuacje jako konstruktywne! Wyciągaj wnioski i uśmiechaj się! Zobaczysz, ile jeszcze możesz zyskać!

 

Po trzecie, nie daj sobą pomiatać.

Nie bądź defensywny! Jeśli ktoś cię krytykuje, wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Ale jeśli osobnik zaczyna ewidentnie przeginać i mówić coś niezgodnego z prawdą, nie bój się wyrazić swojego zdania. Kontroluj się i spokojnie wytłumacz mu, że coś w jego historii jest nie tak. Opanuj swój temperament. Przypomnij sobie o tym, że czasami ktoś poprzez krytykę chce ci po prostu pomóc.

 

Po czwarte, przyznaj się do błędu i bierz odpowiedzialność za swoje czyny.

Jeśli zrobiłeś coś nie tak, staraj się to jak najszybciej wyjaśnić i wyprostować. Nie obwiniaj drugiej osoby za swoje błędy. Skup się na tym, co ty możesz ulepszyć i poprawić w sobie. Dzięki temu osoby tj. twój przełożony, szef czy menager doceni twój trud i próbę lepszego działania. Nie martw się tym! Każdy z nas popełnia błędy, więc nie bój się ich! Traktuj ich jako doświadczenie i korzyść na przyszłość!

 

nastepna

Pin It

Related Posts

One Response to Jak znosić krytykę? Warto wiedzieć!

  1. Anita B. pisze:

    No łatwo nie będzie, ale spróbować można…

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3