parapets1

Jaki parapet kupić? Przegląd najpopularniejszych materiałów

by • 09/05/2018 • DomComments (0)386

 

Podczas remontu domu czy mieszkania, stajemy przed wyborem parapetu. Na rynku występuje wiele rodzajów, w zależności od materiału. Parapety mocujemy pod oknami, nad grzejnikami. Tworzą one zabezpieczenie przed osadzaniem się kurzu, ale pozwalają również efektywniej nagrzewać pomieszczenie – ciepło emitowane przez kaloryfer odbija się od płyty i kieruje się w stronę centralnej części pokoju. Aktualnie bardzo często parapety mają również funkcję dekoracyjną. Możemy ułożyć na nich wiele ozdób w postaci kwiatków doniczkowych, ramek na zdjęcia czy książek.

 

Najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować, powinna być przede wszystkim funkcja jaką spełnia pomieszczenie. Gdy szukamy parapetu do łazienki, musimy zwrócić uwagę na materiały odporne na wilgoć. Wybierając parapet do pokoju dziennego patrzymy głównie na jego estetykę i wielkość – może posłużyć nam jako dodatkowe siedzisko przy oknie. Natomiast szukając parapetu do kuchni, powinniśmy się skupić na jego praktyczności i odporności na zarysowania czy też plamy. Ogromny wybór tanich parapetów znajdziemy m.in. w Castoramie.

 

Parapety drewniane

Na rynku możemy zakupić parapety wykonane z drewna bukowego, sosnowego i dębowego. Pamiętajmy by było klejone warstwowo – wtedy będzie odporne na ciepło z grzejników. Dużą zaletą drewnianych parapetów jest ich trwałość. Pamiętajmy jednak, że drewno jest wytrzymałym surowcem, gdy jest odpowiednio zaimpregnowane. Jeśli chodzi o estetykę, drewniany parapet na pewno sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Dodatkowo drewno jest łatwe w obróbce i montowaniu.

 

wood-light-vintage-plants

 

Parapety z płyt postformingowych

Rdzeniem tego rodzaju parapetów jest płyta wiórowa, którą okleja się laminatem. Są one zdecydowanie odporne na wszelkie uszkodzenie, jak również na wysoką temperaturę i wilgoć. Zdecydowanie możemy polecić je do łazienek czy też kuchni.

 

Parapety kamienne

Wycinane są zarówno z marmuru jak i z piaskowca, granitu i trawertynu. Na rynku mamy duży wybór odcieni kamieni. Musimy mieć na uwadze, że marmur i piaskowiec są porowate, dlatego ich powierzchnię powlekamy płynem konserwującym – wtedy będą odporne na zanieczyszczenia. Położenie tego rodzaju parapetu jest o tyle wymagające, że są one wyjątkowo ciężkie.

 

Parapety z tworzywa

Powstają głównie z twardego PCV, o przekroju komorowym. Jest to materiał odporny na żółknięcie. Na rynku występuje ogromny wybór tego rodzaju parapetów. Bez problemu znajdziemy wiele wzorów i kolorów. Boki parapetu wykańczamy zaślepkami. Parapety z tworzywa bardzo łatwo utrzymać w czystości, są tanie i lekkie.

 

pots-plants-cactus-succulent

pexels-photo-705665

 

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525