kalkubmi

Kalkulator BMI jako podstawowe narzędzie do ustalenia diety

by • 27/02/2019 • DietaComments (0)657

 

Kalkulator BMI jest bardzo popularnym i ogólnodostępnym narzędziem służącym do określenia prawidłowej masy ciała. Wystarczy do tego dostęp do internetu i wiedza na temat podstawowych parametrów ciała. Sprawdzamy na czym to wszystko polega i czy warto temu zaufać.

 

Kalkulator BMI – pochodzenie

Na początek krótka notka historyczna. Wskaźnik Queteleta, bo tak pierwotnie się nazywało to narzędzie swoje pochodzenia zawdzięcza właśnie Adolphe Queteletowi, który był belgijskim naukowcem. Ten postanowił przeprowadzić badania na uczestnikach, by określić relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. Tak właśnie narodził się wskaźnik, który został później wykorzystany przez amerykańskiego naukowca Keysa. To on potwierdził jego działanie i przemianował go na znany nam dzisiaj kalkulator BMI.

 

Kalkulator BMI – jak działa

Tak jak wspomniane zostało już na samym początku, by skorzystać ze wskaźnika Queteleta wystarczy dostęp do internetu, a  także podstawowe parametry ciała jakimi są wzrost i waga. Na ich podstawie narzędzie oblicza wynik, który należy odczytać w załączonej tabelce, która w wersji rozbudowanej będzie wyglądała w ten sposób:

-poniżej 16 → wygłodzenie
-od 16 do 16,99 → wychudzenie
-od 17 do 18,49 → niedowaga
-od 18,5 do 24,99 → waga prawidłowa
-od 25 do 29,99 → nadwaga
-od 30 do 34,99 → otyłość I stopnia
-od 35 do 39,99 → otyłość II stopnia
-od 40 i więcej → otyłość III stopnia

Wersja okrojona pozbawiona zostałaby kilku wariantów i zostałyby tylko niedowaga, norma, a także nadwaga. Te dane byłyby bardzo ogólnikowe dlatego też zaleca się korzystanie z wersji rozbudowanej. Wówczas zdecydowanie łatwiej jest umieścić wynik w odpowiedniej kolumnie i realnie podejść do stanu swojej wagi.

 

Kalkulator BMI – wady i zalety

Największym plusem kalkulatora BMI jest fakt, iż cechuje go prostota obsługi i bardzo szeroka dostępność. Dodatkowo daje on możliwość w wersji rozbudowanej, w której uwzględnia się również wiek, płeć i rodzaj aktywności fizycznej, ustalenia potrzebnej ilości kalorii. W związku z tym bardzo łatwo można za jego pośrednictwem ustalić plan diety https://www.eatzone.pl/pl-PL/CaloriesCalculator/BMI. Każdy odbiegający od normy wynik daje również jasny sygnał, że z organizmem użytkownika dzieje się coś złego. Jest to podstawą do dalszych badań i wizyty kontrolnej u lekarza. Niestety kalkulator BMI ma również swoje minusy. Przede wszystkim jest on narzędziem raczej poglądowym niż dającym stu procentową pewność, że z organizmem nic się nie dzieje. Jeśli korzysta się z wersji podstawowej to minusem będzie również takie samo traktowanie wyników kobiet i mężczyzn, a te grupy jak wiadomo znacznie się od siebie różnią pod względem uwarunkowań naturalnych. Jeszcze jedną wada będzie fakt iż kalkulator BMI nie może być stosowany u wszystkich. Nie będzie właściwy np. dla dzieci i kobiet w ciąży. Dla każdej z tych grup istnieją inne narzędzia obliczające prawidłową masę ciała. Dla dzieci do 14-nastego życia są to np. siatki centylowe.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525