kawa_cof21

Kawa jak z Instagrama – latte macchiato

by • 12/04/2019 • KuchniaComments (0)418

 

Puszysta, pełna delikatności i niebiańskiego smaku mleczna pianka, pod którą ukrywa się energetyczne espresso łączące się z płynnym, podgrzanym mlekiem – tak w skrócie można opisać idealne latte macchiato. Na powierzchni mlecznej pianki można tworzyć zachwycające wzory i dodawać do kawy m.in. płatki czekolady, drobno mielony karmel i orientalne przyprawy. Serwis Instagram wypełniony jest zdjęciami doskonałych latte macchiato. Sprawdźmy, jak przyrządzić taką kawę w domu.

 

Czym jest kawa latte macchiato?

Jeśli rozłożymy nazwę „latte macchiato” na czynniki, okaże się, że słowo „latte” to po włosku po prostu mleko, a „macchiato” – splamiony. W połączeniu zatem kawa latte macchiato powinna być gorącym napojem kawowym z dodatkiem niewielkiej ilości mleka. Jednak nie do końca tak jest.

Latte macchiato pod wieloma względami przypomina cappuccino, lubianą kawę z kremową pianką na wierzchu, pitą we Włoszech zwykle przed południem, która – co ciekawe – w niektórych kawiarniach dostępna jest jedynie do godziny 12 w południe. Jednak macchiato ma większą objętość i jej przyrządzenie odbywa się inaczej. Do spienionego mleka dolewa się powolutku 2 porcje espresso, co w rezultacie tworzy 3 charakterystyczne wyraźnie oddzielone warstwy.

 

Jak prawidłowo przygotować latte macchiato?

Przyjmuje się, że poprawnie zrobione latte macchiato ma 3 warstwy:

– na samym dole płynne, gorące mleko;

– w środku mleko zmieszane z espresso;

– na wierzchu mleczną piankę.

 

Kawa ta powinna mieć co najmniej 200 ml pojemności. Podawana jest w wysokich szklankach, z długimi łyżeczkami, idealnie nadającymi się do wyjadania słodkiego mleka na wierzchu.

Sekretem doskonałego latte macchiato jest spienione mleko. Przygotowanie tej kawy zaczyna się właśnie od niego. Mleko musimy podgrzać, ale nie można doprowadzić do jego wrzenia. Przyjmuje się, że idealną temperaturą jest około 60 stopni Celsjusza. Później zaparza się kawę – espresso lub mokkę, w zależności od tego, jakim sprzętem dysponujemy. W ekspresie ciśnieniowym przygotujemy espresso, a w kawiarce – mokkę.

Po odczekaniu chwili, aż mleko się wyważy, a lżejsza pianka mleczna uniesie się do góry, można powoli i uważnie wlewać kawę po ściankach szklanki. Powinna ona osiąść równo na środkowym poziomie, nieznacznie mieszając się z kawą. Kawa jest lżejsza od ciepłego mleka, ale cięższa od delikatnej mlecznej pianki.

Wierzch kawy latte macchiato można udekorować karmelem, kakao, cynamonem czy specjalnymi przyprawami do takich kaw, a także wykorzystać techniki latte art i stworzyć przepiękne wzory.

 

Idealna kawa nie tylko od baristów

W kawiarni z prawdziwego zdarzenia, barista poda nam zachwycające latte macchiato, które będzie nie tylko smaczne i aromatyczne, ale również odznaczać się niebanalnym wyglądem. Takie kawy można podziwiać na zdjęciach wielu użytkowników na Instagramie.

Nie trzeba być przeszkolonym baristą, aby przyrządzić latte macchiato w swoim domu. Kawa będzie tak samo zachwycająca jak te pokazywane na Instagramie. Nie jest konieczne odmierzanie przy tym proporcji kawy do espresso czy ubijanie mleka w odpowiedniej temperaturze. Dla pięknego i smakowitego efektu wystarczy wykorzystać łatwy w obsłudze i funkcjonalny ekspres na kapsułki – na przykład NESCAFÉ Dolce Gusto. Prostota przyrządzania w nim kawy latte macchiato sprawia, że możemy się nią raczyć na co dzień.

Aby rozkoszować się aromatyczną, pyszną i piękną kawą, która pobudza zmysły nie musisz odwiedzać drogich kawiarni, które mogą nieco nadwyrężyć twój budżet. Wystarczy poznać sekret przyrządzania latte macchiato i cieszyć się ulubionym napojem, gdy tylko zechcesz.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3