dlapsacover

Kleszcze – jak zabezpieczyć psa przed nimi?

by • 12/10/2017 • ZwierzętaComments (0)685

 

Wielu właścicielom wydaje się, że jesień to nie pora na kleszcze. Nic bardziej mylnego! Te pasożyty grasują do momentu aż temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. A jako, że październikowa aura sprzyja wypadom do lasy i dłuższym spacerom warto odpowiednio zabezpieczyć psiaka przed groźnymi dla jego zdrowia kleszczami.

 

Czym grozi ukąszenie przez kleszcza?

Kleszcze należą do pajęczaków. Najczęściej zamieszkują łąki oraz podmokłe tereny leśne. Wraz ze wzrostem liczby zwierzaków w ostatnim czasie upodobały sobie też miejskie parki, skwerki, trawniki i znajdujące się w centrach miast polanki. I choć są niewielkie to stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla życia oraz zdrowia ludzi i zwierząt. Część kleszczy przenosi chorobotwórcze drobnoustroje, które wywołują tak groźne schorzenia jak borelioza (według niektórych badaczy już nawet co 4-5 kleszcz może ją roznosić!) czy objawiająca się gorączką i ogólnym osłabieniem babeszjoza. Ponadto, te pajęczaki mogą być przyczyną atakującej układ krwionośny anaplazmozy oraz odkleszczowego zapalenia mózgu.

 

Jakie środki przeciwkleszczowe używać?

Chcesz zapewnić swojemu psiakowi ochronę przed kleszczami? W takim razie koniecznie wyposaż go w środki przeciwkleszczowe. Na jaki preparat postawić? Największą popularnością, ze względu na łatwą aplikację i długie działanie, cieszą się obroże, m.in. dostępne w https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-i-kota-ponizej-8-kg-dlugosc-38-cm-GRATIS-Ksiazeczka-zdrowia-dla-psa-i-kota/5772obroże Foresto, które należy nosić nie tylko w czasie spacerów, ale przez cały sezon wiosenno-letni. Równie popularne są nakładane bezpośrednio na skórę zwierzaka krople oraz dostępne u lekarzy weterynarii tabletki. Jako ich wzmocnienie można tuż przed wyjściami na dwór używać również środków o krótkotrwałym działaniu – spray’ów (najlepiej działają, gdy pryskane są na świeżo umytą sierść) i odstraszających urządzeń ultradźwiękowych.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Środki przeciwkleszczowe to podstawa, ale nie można zapomnieć o innych czynnościach profilaktycznych. Po pierwsze, w miarę możliwości, wiosną i latem należy unikać spacerów po zaroślach, lasach, polanach i innych gęstwinach – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pojawiają się tam kleszcze. Po drugie, obowiązkowo po każdym ze spacerów trzeba sprawdzać psie futerko i skórę. Gdy tylko zauważysz pajęczaka, wyciągnij go za pomocą pęsety. Jeśli jednak obawiasz się czy dasz radę, udaj się do gabinetu weterynaryjnego.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525