sdsd

Na czym polega komputerowe badanie znamion

by • 24/01/2020 • ZdrowieComments (0)83

 

Znamiona powstające na skórze człowieka, to niekiedy uciążliwe i wstydliwe twory występują-ce pod postacią pieprzyków, czerniaków czy innych przebarwień. Niektóre z nich bywają nie-bezpieczne i zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. Jakie rodzaje znamion można wyróżnić? Jak badać i leczyć różnego rodzaju twory na skórze? Czym jest komputerowe badanie zna-mion? Na czym ono polega? Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

 

Znamiona i ich rodzaje. 

Różnego rodzaju znamiona powstające na ciele człowieka można pogrupować ze względu na ich typ oraz pochodzenie. Wśród najbardziej popularnych przebarwień i tworów można zaliczyć: znamiona barwnikowe, włókniaki, brodawki skórne, prosaki, kępki żółte i inne. Wszystkie te znamiona posiadają cechy szczególne, a leczenie lub usuwanie ich uzależnione jest od wielu czynników. Diagnostyka, leczenie czy pozbycie się znamion powinno być poprzedzone fachową poradą lekarza dermatologa i odpowiednio przeprowadzonymi badaniami. Jakie badania i techniki wykrywania znamion znane są w ówczesnej medycynie? Czym jest komputerowe badanie znamion?

 

Dermatoskopia – komputerowe badanie znamion. 

Czym jest komputerowe badanie znamion? Na czym ono polega i komu jest dedykowane?

Komputerowe badanie znamion to nowoczesna i coraz bardziej popularna metoda pomagająca rozróżnić, zdefiniować i opisać m.in. znamiona barwnikowe. Dzięki odpowiedniemu powiększeniu, które zapewnia sprzęt specjalistyczny, możliwe jest wykrycie czerniaka i innych poważnych zaburzeń we wczesnym jego stadium rozwoju.

 

Na czym polega badanie?

Badanie dermatoskopem to działania bezinwazyjne i bezbolesne. Cały proces trwa kilka minut, a wyniki i diagnostyka możliwa jest do oceniania w czasie rzeczywistym. Podczas krótkiego i szczegółowego badania, dermatolog przykłada głowicę dermatoskopu do badanej powierzchni, a odpowiednie przybliżenie umożliwia ocenę i analizę powstałych zmian. Dzięki tego rodzaju czynnościom możliwe jest do wykrycia rozwijające się znamię nowotworowe lub jego wykluczenie. Standardowe procedury oraz analiza zmiany oparta jest o obserwację cech takich jak: symetria i asymetria znamienia, jego brzegi, kolor znamienia, zmiana średnicy, wypukłość powierzchni znamienia.

Podczas badania pacjent nie odczuwa dyskomfort. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie trzeba się do niego wcześniej specjalnie przygotowywać. Badanie dermatoskopowe to również działania profilaktyczne, które powinny być wykonywane regularnie – raz w roku.

 

Wskazania do wykonania komputerowego badania znamion. 

Komputerowe badanie znamion powinno być wykonywane w celach profilaktycznych i prozdrowotnych co najmniej raz w roku Jednak, w niektórych przypadkach zaleca się częstszą kontrolę oraz diagnostykę. Wskazaniem do wykonania badania są przede wszystkim: nagłe pojawienie się znamienia, szybki rozrost i zmiana wyglądu tworu, pojawianie się krwawienia w okolicy znamienia, uczucie swędzenia zmiany lub łuszczenie się jej, a także zaobserwowanie tworzenia się nieregularnych, przestrzennych krawędzi. Badanie należy powtarzać także w przypadkach gdy pacjent: posiada jasną karnację, narażony jest na nadmierną ekspozycję na słońce, posiada dużo piegów czy w dzieciństwie uległ poparzeniu słonecznemu.

 

Więcej informacji możesz znaleźć na https://mediderm.com.pl/zabiegi/zabiegi-medyczne/skleroterapia

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525