mohit-tomar-1171108-unsplash

Co zrobić, kiedy korzenie wrastają w starą kanalizację?

by • 24/03/2019 • DomComments (0)269

 

Korzenie drzew to częsty problem powodujący nieprawidłowe działanie kanalizacji. Ryzyko powstania zatoru jest szczególnie duże w przypadku starych instalacji, które budowane były bardzo płytko z materiałów szybko ulegających zniszczeniu. Pozbycie się korzeni nie tylko z samej instalacji, ale również jej okolic skutecznie usunie problem. Jednak czy na zawsze?

 

Duże drzewa – czy tylko one są problemem?

Najczęściej do wrastania korzeni dochodzi, gdy w pobliżu sieci kanalizacyjnej znajdują się duże drzewa. Ich system korzeniowy musi być solidny, by utrzymać wysoką i olbrzymią koronę, dlatego nie tylko rozrasta się na dużą szerokość i głębokość, ale również w kierunkach, gdzie znajduje dla siebie korzystne środowisko. Korzenie poszukują gruntów wilgotnych, a także bogatych w składniki odżywcze. Takie miejsca tworzą się przy rurach kanalizacyjnych, szczególnie jeśli są one nawet w najmniejszym stopniu nieszczelne.

 

Instalacje najbardziej narażone na wrastanie korzeni

Problem pojawia się szczególnie często w przypadku starych sieci kanalizacyjnych. Zbudowane są one z rur o małych przekrojach, z materiałów kamionkowych, cegieł i betonu, których stan z czasem ulega pogorszeniu – rury pękają, stają się nieszczelne, a nawet ulegają rozłączeniu. Problemem jest również sposób montażu rur – na głębokości jednego metra rozwijają się niewielkie korzenie zasilające, które znajdując nieszczelność, wnikają w rury i tam rozwijają się dalej.

 

Rozwiązaniem jest pomoc ze strony profesjonalistów

Problem rozwiąże pogotowie kanalizacyjne, które skutecznie wytnie korzenie i naprawi uszkodzenia. Jest to jednak proces, który wymaga systematyczności – jeśli drzewo nie zostanie całkowicie usunięte, jego korzenie będą odrastać i na nowo powodować awarie sieci kanalizacyjnej. Kosztownym, ale skutecznym sposobem na pozbycie się problemu jest modernizacja lub wymiana instalacji kanalizacyjnej na nową. Sieci składające się z długich elementów i małej ilości połączeń są mniej narażone na wrastanie korzeni.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525