Dzięki nam dowiesz się jakie przygotowania ślubne powinnaś wpisać do swojego notatnika.

Wszystko o kursie przedmałżeńskim

by • 03/05/2014 • ŚlubComments (0)3135

 

Jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy lub kościelny, jedną z niezbędnych rzeczy formalnych jest posiadanie zaświadczenia o przebyciu kursu przedmałżeńskiego. Krążą o nim różne legendy przez które Młode Pary mają mnóstwo obaw, ale czy słusznie?

 

Po co jest kurs przedmałżeński?

Kurs to jeden z etapów przygotowywania się do przyjęcia sakramentu małżeństwa oraz do życia w rodzinie. Nauki te mają za zadanie nauczyć przede wszystkim rozmawiania ze sobą o poważnych i trudnych sprawach, pogłębienie nauki chrześcijańskiej o małżeństwie oraz wprowadzenie w życie liturgiczne i sakramentalne.

Poznacie się jeszcze lepiej oraz dowiecie jak naturalnie planować założenie rodziny i jakie formalności będziecie musieli wypełnić aby zawrzeć związek małżeński. Choć kurs przypomina wykłady to nie ma on formy egzaminu ani nie kończy się żadnym zaliczeniem materiału. Jedynym warunkiem dostania zaświadczenia jest uczęszczanie obojga narzeczonych na zajęcia.

 

Gdzie, kiedy i ile trwa?

Nauki organizowane są w wielu parafiach, ale nie jesteście zobowiązani uczęszczać na nie do Kościoła, w którym planujecie wziąć ślub. Zwykle kurs trwa od około dwóch do trzech miesięcy dlatego warto na niego zapisać się co najmniej pół roku przed ślubem. Standardowo spotkania odbywają się raz w tygodniu po 1,5 godziny, które poświęcone są wielu tematom. Prowadzi je przeważnie ksiądz i małżeństwo z co najmniej kilkuletnim stażem, ale coraz częściej zapraszani są również psycholodzy i mediatorzy rodzinni.

Dla osób, które pracują do późna, studiują lub są za granicą, a chcą wziąć ślub w Polsce dobrą alternatywą jest kurs weekendowy. To zajęcia dwu lub trzydniowe, prowadzone po 8 godzin z krótkimi przerwami.

Większość z Was zapewne od razu będzie chciała wiedzieć ile to kosztuje. Wszystko zależy od parafii w której zdecydujecie się zapisać, ponieważ w niektórych są one bezpłatne, a w innych już nie. Zwykle płatność wynosi 50-70zł za osobę lub ,,co łaska”, a w przypadku weekendowych nauk koszty te wynoszą już ok. 100–200zł w tym napoje i przekąski oraz potrzebne materiały do ćwiczeń.

 

Tematyka zajęć

Zazwyczaj kurs przedmałżeński ma charakter luźnych „pogadanek” pomiędzy prowadzącym, a uczestnikami kursu. Tematyka związana jest przede wszystkim z małżeństwem, wzajemnymi relacjami narzeczonych i ich wiarą oraz o odpowiedzialnym rodzicielstwie.

W trakcie nauk dowiecie się o przeszkodach zawarcia małżeństwa, przyczynach rozpadu związków oraz jakie są prawa i obowiązki małżonków wobec siebie. Poruszana zostanie kwestia naturalnego planowania rodziny, która przeważnie budzi duże opory wśród uczestników. Wszystko zależy jednak od podejścia kursantów jak i prowadzących, których głównym zadaniem jest wywołanie dyskusji i zachęcenie narzeczonych do wymiany swoich poglądów.

Dla par, które z jakiegoś powodu będą chciały przełożyć ślub, istotną informacją jest, że zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich nie ma żadnego terminu ważności i będzie uznawane nawet po kilku latach.

 

nastepna 

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525