zimkurts2

Jak prać kurtkę puchową? Sprawdź, jakich błędów unikać!

by • 26/02/2019 • ModaComments (0)497

 

Przyszedł ten moment, w którym nie możesz już dłużej odwlekać wyprania swojej ukochanej puchówki, ale boisz się, że się zniszczy, jeśli wypierzesz ją samodzielnie? Bez obaw – to nie takie trudne! Cały zabieg wymaga jedynie odrobiny staranności. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak prać kurtkę puchową, aby nie straciła swoich rewelacyjnych właściwości grzewczych i wciąż prezentowała się nienagannie. Sprawdź!

 

Pranie kurtki puchowej – zgodnie z instrukcją producenta

Pranie puchowej kurtki, choć nie jest skomplikowane, wzbudza wiele obaw. Puch, zarówno naturalny, jak i syntetyczny, jest niezwykle delikatny i wymaga specjalnego traktowania. Nieumiejętnie wyprany i wysuszony może przemieścić się wewnątrz podszewki, zbijając w grudki. Po takim nieudanym czyszczeniu puchówka często nadaje się już tylko do wyrzucenia – nie tylko dlatego, że traci swoje właściwości grzewcze, ale i dlatego, że fatalnie wygląda.

Zanim przystąpisz do dzieła, dokładniej przejrzyj metki, które zostały dołączone do kurtki. Znajdziesz na nich informacje, jak pielęgnować ten typ odzieży i czego unikać. Tylko wtedy, gdy zastosujesz się do zaleceń producenta, możesz mieć pewność, że puchówka nie ulegnie zniszczeniu. Jeśli je zignorujesz, a puch w wyniku prania zbije się w grudki i straci swoje właściwości termiczne, nie będziesz mieć prawa do ewentualnej reklamacji.

 

kurtki-z-puchem

 

Krok 1. Przygotowanie kurtki do prania

Na początek przygotuj kurtkę – opróżnij kieszenie z zapomnianych paragonów, chusteczek higienicznych czy drobniaków, a także pozapinaj wszystkie zamki, guziki, napy i rzepy. Jeśli po jej zewnętrznej lub wewnętrznej stronie dostrzeżesz jakieś rozdarcie, choćby niewielkie, koniecznie je napraw, ponieważ istnieje spore ryzyko, że w czasie prania się powiększy. Przed praniem wywiń kurtkę na drugą stronę.

Odzież puchową możesz wyprać samodzielnie – ręcznie albo w pralce automatycznej. Jeśli wybierzesz drugą opcję, najpierw musisz namoczyć kurtkę w czystej wodzie, delikatnie ugniatając puch i dzięki temu usuwając nagromadzone wokół niego powietrze. Przed rozpoczęciem prania możesz też za pomocą gąbki czy szczoteczki i odrobiny detergentu usunąć większe zabrudzenia. Ponownie uczulamy – zanim przystąpisz do prania, sprawdź zalecenia producenta. Zdarza się, że odzież puchową, która waży więcej niż 600 g, może być prana wyłącznie ręcznie.

 

Krok 2. Pranie puchowej kurtki w pralce automatycznej

Puchową kurtką pierz osobno – oprócz niej nie wrzucaj do pralki żadnych innych rzeczy, ponieważ jeśli nie będzie mogła swobodnie się obracać, puch ulegnie deformacji. Użyj delikatnego programu z niską temperaturą i mniejszą liczbą obrotów (30°C, maksymalnie 400–600 obrotów), a także łagodnych detergentów. Najlepiej sprawdzi się specjalistyczny środek do prania odzieży puchowej, który zachowa naturalne właściwości termiczne wypełnienia. Świetnym patentem jest także wykorzystanie specjalnych kulek – wrzuca się je do pralki, aby zapobiec zbryleniu się puchu. Funkcję tę spełnią też piłeczki do tenisa.

Kiedy pralka skończy swoją pracę, uruchom jeszcze płukanie – samą wodą, bez użycia żadnego środka, po to, aby wypłukać resztę preparatu piorącego i zapobiec pojawieniu się przebarwień i zacieków. Następnie delikatnie wyjmij kurtkę z bębna. Nie wyżymaj jej jednak – poczekaj, aż woda ocieknie. Dzięki temu unikniesz sklejenia się wypełnienia.

 

kurtka-puchowa-jak-prac

 

Krok 3. Suszenie puchowej kurtki

Suszenie jest najważniejszym (i najbardziej pracochłonnym) etapem całego czyszczenia. Kurtkę puchową susz rozłożoną na płasko, np. na suszarce czy na podłodze, w ciepłym i przewiewnym miejscu, choć z dala od źródeł ciepła. Nie wieszaj jej na wieszaku ani na kaloryferze – ponieważ mokry puch jest ciężki, błyskawicznie opadnie w dół. Co jakiś czas rozklepuj wypełnienie ręką lub trzepaczką, aby równomiernie rozwarstwiło się wewnątrz podszewki, a także przewracaj kurtkę na drugą stronę. Suszenie odzieży puchowej niekiedy trwa nawet kilka dni.

Pamiętaj również o odpowiednim przechowywaniu odzieży puchowej. Nie może być wciśnięta do zapełnionej po brzegi szafy, ponieważ wypełnienie ulegnie deformacji. Najlepiej umieścić ją w kartonie, w suchym miejscu, nie przygniatając innymi rzeczami.

O czyszczeniu odzieży puchowej krąży wiele mitów. Pranie kurtek, spodni czy bezrękawników wypełnionych naturalnym puchem nie jest jednak skomplikowane. Wymaga jedynie odrobiny staranności, delikatności i, podczas suszenia, cierpliwości. Aby Twoja ukochana puchówka towarzyszyła Ci w kolejnych aktywnościach, zarówno sportowych, jak i codziennych, od czasu do czasu zadbaj o nią ze specjalną troską.

A może to już czas pożegnać się z wysłużoną kurtką? Jeśli rozważasz taką opcję, zajrzyj na blog Fitanu.com – podpowiemy Ci, co w tym sezonie w modzie piszczy!

 

Źródło zdjęć: shutterstock.com, pexels.com

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3