kwiatdon

Kwiaty doniczkowe, które dobrze znoszą cień

by • 08/11/2017 • DomComments (0)543

 

Twoje mieszkanie jest usytuowane tak, że nawet latem nie dociera do niego zbyt wiele promieni słonecznych? Marzysz o domowym ogrodzie, lecz boisz się, że rośliny źle zniosą zacienienie? Sprawdź, które gatunki doskonale poradzą sobie w słabo doświetlonych wnętrzach!

 

Większość odmian roślin doniczkowych najlepiej czuje się na wschodnich i południowych parapetach, gdzie mają zapewnioną dostateczną ilość rozproszonego światła słonecznego. Co jednak zrobić, gdy parapet znajduje się po zacienionej, północnej stronie lub okno jest zasłonięte przez wysokie drzewa? Specjaliści z firmy ZIEMOVIT doradzają, jakie rośliny dobrze czują się w ciemnych mieszkaniach.

 

Sansewieria gwinejska – liściasty sukulent

Roślina ta ma efektowne, mięsiste liście, w których magazynuje wodę. Jest bardzo wytrzymała i odporna na suszę czy wahania temperatury. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscy zacienionym. Źle znosi jedynie nadmierne podlewanie.

Długie, ostro zakończone liście sansewierii wyrastają bezpośrednio z podłoża i osiągają nawet 120 cm (odmiany karłowate do 30 cm). Na początku lata niekiedy pojawiają się także jasnożółte, drobne kwiaty. Po przekwitnięciu należy je usunąć.

 

fotolia_59387899_subscription_monthly_m

 

Aspidistra wyniosła – odporna niczym stal

Potoczna nazwa tej rośliny to „żelazny liść”. Jest bowiem odporna na zmiany temperatury, suszę czy niedobór światła (co więcej – nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne powoduje przebarwienia na liściach). W naturalnych warunkach porasta suche zarośla we wschodniej Azji.

Należy podlewać ją niezbyt intensywnie, dopiero gdy podłoże całkowicie wyschnie. Roślinę warto także dodatkowo zasilać nawozem uniwersalnym ZIEMOVIT.

Aspidistra wyniosła tworzy nieregularne kępy liści, wyrastających bezpośrednio z podziemnego kłącza. Osiąga do 60 cm wysokości.

 

Zielistka – klasycznie elegancka

To popularna roślina o długich, zwisających, zielono-kremowych liściach, osiągających nawet 50 cm długości. Nie należy stawiać jej bezpośrednio w pełnym słońcu, ponieważ liście mogą opadać. Lepiej wybrać półcienisty parapet lub nieco oddaloną od okna komodę. Zielistka pięknie prezentuje się także na wyżej zamocowanych kwietnikach, które umożliwiają pełne wyeksponowanie zwieszających się liści.

Roślina lubi zraszanie, ale nie należy podlewać jej zbyt często (dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha). Oznaką nadmiaru wody są brązowiejące liście.

 

fotolia_44293064_subscription_monthly_m

 

Zamiokulkas zamiolistny – odrobina egzotyki

W środowisku naturalnym, na afrykańskich sawannach, rosną w cieniu wyższych drzew. Dlatego w warunkach domowych dobrze czują się w zacienionych pomieszczeniach.

Ciemnozielone liście wyrastają na mięsistych ogonkach. Roślina łatwo magazynuje wodę, dobrze znosi więc krótkotrwałą suszę. Należy podlewać ją oszczędnie, dopiero, gdy podłoże będzie suche. Warto stosować także nabłyszczacz do liści, który zapobiegnie nadmiernej utracie wody i osadzaniu się kurzu.

Więcej informacji o pielęgnacji roślin w domu i w ogrodzie znajdziesz w poradniku firmy ZIEMOVIT.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525