kobieta 382

Na co zwrócić uwagę wybierając kuchenkę mikrofalową

by • 26/08/2018 • DomComments (0)259

 

Kuchenki mikrofalowe cieszą się obecnie niezwykle dużą popularnością. Za ich pośrednictwem nie tylko w mgnieniu oka podgrzejemy dowolną potrawę, ale także przygotujemy wiele smacznych i odżywczych posiłków od zera. Część z dostępnych na rynku urządzeń może posiadać także wiele ciekawych opcji dodatkowych, dzięki którym jeszcze bardziej zyskują one na swojej funkcjonalności. Z uwagi jednak na tę różnorodność, wybór docelowej kuchenki nie jest zadaniem prostym, a przed zapadnięciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować kilka kluczowych z punktu widzenia przyszłego użytkowania czynników.

 

Zalety i wady mikrofali

Zanim przejdziemy do właściwej części artykułu, warto byłoby poświęcić chwilę na omówienie kluczowych zalet oraz największych wad rewolucyjnego urządzenia kuchennego, jakim jest mikrofalówka.

Jeżeli chodzi zatem o najważniejsze korzyści płynące z posiadania mikrofalówki, z pewnością należy do nich olbrzymia oszczędność czasu oraz energii – zarówno naszej, jak i elektrycznej – w porównaniu do konwencjonalnych sposobów gotowania. Ponadto rozwiązanie to istotnie redukuje ilość zabrudzonych podczas podgrzewania jedzenia naczyń, przekładając się tym samym na zmniejszone zużycie wody i płynu do zmywania. Jednocześnie należy zaznaczyć, że funkcjonalność współczesnych kuchenek mikrofalowych od dawna już nie ogranicza się wyłącznie do podgrzewania potraw, oferując prawdziwą rozmaitość dostępnych sposobów przyrządzania posiłków – od standardowego gotowania, przez rozmrażanie, aż po funkcje pieczenia, duszenia i grillowania.

Jeśli mowa z kolei o wadach, do najczęściej podnoszonych przez przeciwników technologii mikrofalowej kwestii należy negatywny wpływ wspomnianego urządzenia na ludzkie zdrowie oraz zawarte w pokarmie substancje odżywcze. Liczne badania naukowe potwierdzają jednak, że ilość wartościowych składników pożywienia, jaka wytracana jest podczas korzystania z kuchenki mikrofalowej, bynajmniej nie przekracza poziomu ich utraty występującego w przypadku standardowych metod gotowania. Nigdy nie dowiedziono także, jakoby spożywanie posiłków z mikrofalówki mogło przełożyć się na występowanie jakichkolwiek przewlekłych problemów zdrowotnych, innych, niż te spowodowane źle zbilansowaną dietą.

 

2a9b274e7d20e8cf4ab4f2c067a346a5

 

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Podstawową kwestią, którą będzie trzeba rozważyć przed nabyciem kuchenki mikrofalowej jest preferowany przez nas rodzaj urządzenia. Jeśli chodzi o najbardziej ogólną i jednocześnie najpowszechniej stosowaną systematykę podziału, spośród ów asortymentu wyróżnia się kuchenki mikrofalowe wolnostojące oraz dedykowane kuchenki do zabudowy.

Pierwszą z opcji rekomendujemy przede wszystkim użytkownikom, którzy posiadają kuchnie wyposażone i skończone, bez możliwości dalszej rozbudowy. Wówczas nowo zakupione urządzenie można umieścić w dowolnym miejscu na blacie, w bliskim sąsiedztwie gniazda elektrycznego.

Drugi wariant sprawdzi się z kolei doskonale w obrębie pomieszczeń przeznaczonych do remontu lub posiadających dodatkową, możliwą do wygospodarowania przestrzeń. Zabudowane kuchenki mikrofalowe są rozwiązaniem nieco droższym, trudniejszym w instalacji i zajmującym więcej miejsca,  ale jednocześnie o wiele lepiej komponują się z całościową aranżacją kuchni, nie zaburzając jej harmonii.

 

2

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? 

Do najważniejszych czynników w kontekście użytkowania kuchenki mikrofalowej należy moc urządzenia, łatwość utrzymania go w higienie, a także jego konstrukcja, rozmiar i pojemność. Ponieważ tych pięć wspomnianych parametrów stanowi bezwzględne minimum, z którym trzeba się zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego sprzętu, poniżej przygotowaliśmy dla Państwa ich poglądowe omówienie.

 

Moc

Od mocy kuchenki mikrofalowej uzależniona jest efektywność jej działania. Im wyższa moc urządzenia, tym szybciej nagrzeje ono komorę. Ponadto niektóre produkty spożywcze dedykowane mikrofalówkom, możliwe są do przygotowania wyłącznie przy dostarczeniu odpowiednio dużej mocy. Wśród najbardziej standardowych modeli mikrofalówek moc zamyka się zwykle w przedziale od 700W (relatywnie tanie urządzenia) do 1000W (warianty droższe).

 

Pojemność i rozmiar

Oba parametry są od siebie bezpośrednio uzależnione, zatem w tym przypadku należy sugerować się przede wszystkim dostępną w obrębie naszej kuchni przestrzenią. Jeśli chodzi o najczęściej spotykane warianty mikrofalówek, zakres ich pojemności zamyka się w przedziale od 20 do 30 litrów, zaś szerokości – od 45 do 60 cm.

 

Konstrukcja grilla

Obecnie dostępne na rynku kuchenki mikrofalowe mogą dysponować jednym z dwóch rodzajów grilla, występującym w formie spirali grzejnej lub lamp kwarcowych. Pierwsze z tych rozwiązań charakterystyczne jest przede wszystkim dla urządzeń tańszych i niesie ze sobą kilka wad, spośród których do najistotniejszych należy utrudnione czyszczenie (ze względu na kształt i umiejscowienie spirali) oraz zwiększone ryzyko oparzenia się wyciąganym z komory naczyniem. Jeśli chodzi natomiast o lampy kwarcowe, jest to rozwiązanie nieco droższe, jednak dzięki temu także nowocześniejsze, prostsze w czyszczeniu, zapewniające użytkownikowi większa szybkość gotowania, a także przekładające się na mniejsze zużycie energii.

 

3

 

Łatwość czyszczenia

Oprócz samego typu grilla na łatwość czyszczenia kuchenki mikrofalowej przekłada się także sposób wykończenia jej wnętrza. W kontekście utrzymywania higieny urządzenia na wysokim poziomie, najlepiej sprawdzają się zatem komory emaliowane i ceramiczne, cechujące się silnymi właściwościami antyadhezyjnymi. Wykończenia wykonane ze stali nierdzewnej z kolei są nieco trudniejsze w codziennym czyszczeniu, ale w zamian oferują większą trwałość oraz wyższą odporność na zarysowania.

 

Sterowanie

Kolejnym aspektem związanym z zakupem mikrofalówki jest preferowany przez nas sposób jej obsługi. W tym zakresie producenci AGD oferują obecnie trzy różne rozwiązania:

Sterowanie manualne (mechaniczne), wymagające od użytkownika samodzielnego określenia najważniejszych parametrów pracy urządzenia, takich jak moc oraz czas podgrzewania. Ten typ sterowania charakterystyczny jest przede wszystkim dla urządzeń tanich i o najbardziej podstawowym zakresie funkcjonalności.

Sterowanie elektroniczne, istotnie ułatwiające korzystanie z kuchenki mikrofalowej, poprzez odbywający się automatycznie dobór mocy i długości pracy, na podstawie uprzednio określonych przez użytkownika parametrów (rodzaj podgrzewanego posiłku, jego przybliżona waga oraz preferowany typ przyrządzania). 

Sterowanie inteligentne, będące rozszerzonym wariantem omawianego wcześniej sterowania elektronicznego. Korzystając z tego rozwiązania, oprócz funkcjonalności już wspomnianych, dysponujemy także zautomatyzowaną wagą, zaś cały wysiłek ze strony użytkownika ogranicza się wyłącznie do wybrania sposobu przyrządzenia potrawy (np. podgrzewanie, gotowanie na parze, grillowanie lub rozmrażanie). Jak nietrudno się domyślić, sterowanie elektroniczne jest cechą dominującą w przypadku urządzeń z tzw. „wyższej półki”.

 

4

 

Przydatne funkcje

Ostatnią z ważnych kwestii w przypadku kuchenek mikrofalowych jest uwzględniony przez producenta wachlarz dostępnych funkcjonalności. Zakres ten uzależniony jest zwykle od ceny, jednak z uwagi na dynamiczny rozwój tego sektora rynku, obecnie nawet urządzenia przeciętnej klasy mogą zawierać w sobie sporą ilość dodatkowych udogodnień.

 

Poniżej zamieszczamy krótkie podsumowanie najbardziej według nas praktycznych opcjonalnych cech użytkowych mikrofalówek:

– funkcja rozmrażania,

– wbudowany mini-piekarnik, 

– blokada przed dziećmi,  

– termoobieg, zapewniający bardziej zrównoważone rozprowadzanie ciepła po komorze urządzenia, 

– opcja grillowania,

– funkcja kombi, pozwalająca połączyć zalety grillowania ze standardowym podgrzewaniem mikrofalowym,

– możliwość gotowania oraz samooczyszczenia z wykorzystaniem pary wodnej,

– program filtrowania powietrza, umożliwiający szybkie pozbycie się brzydkiego zapachu z wnętrza urządzenia.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525