ksiazkicover

Moda na życie sławnych ludzi. 10 biografii, które warto przeczytać!

by • 09/09/2013 • Książki, RozrywkaComments (0)6911

 

Co sprawia, że tak bardzo lubimy czytać o sekretach i mrocznych tajemnicach naszych ulubionych artystów, pisarzy, czy aktorów?  Jeśli fascynują cię historie sławnych ludzi lub chcesz dowiedzieć się więcej o tych, których znasz i podziwiasz, zapoznaj się z ich biografiami, napisanymi przez światowych badaczy.

 

Przedstawiamy listę 10 ciekawych pozycji, które mogą umilić szarość jesiennych dni.

 

A. A. Milne (właśc. Alan Alexander Milne). Ten brytyjski pisarz jest autorem najbardziej znanego misia na świecie. „Kubuś Puchatek” oraz „Chatka Puchatka” od 1926 roku zapełniają półki w pokojach milionów dzieci. Biografia pisarza: „A. A. Milne. Jego życie.” autorstwa Ann Thwaite przedstawia sylwetkę człowieka poczynając od lat dziecięcych i szkolnych, a także przybliżając jego twórczość dla dorosłych. Smakowita lektura nie tylko dla fanów Kubusia Puchatka.

 

Andy Warhol. Biografia artysty autorstwa Victora Bockrisa stanowi uzupełnienie i kompilację wiedzy o życiu i twórczości czołowego przedstawiciela pop-artu, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku stał się naczelnym członkiem bohemy artystycznej Nowego Jorku. Kontrowersyjnego artystę w biografii odnajdujemy również jako zagubionego, nieśmiałego mężczyznę, który z całego swojego życia uczył happening.

  

Janis Joplin. Biografia (autorstwa Myry Friedman) artystki tragicznie zmarłej w Hollywood pokazuje czytelnikowi inne oblicze sławy. Poza skandalami i seksem, tak bardzo obecnym w jej życiu, istniały także lęki, samotność i osobiste dramaty kobiety. Burzliwe lata 60 zapisały się w jej życiu nie tylko sukcesami, ale i klęskami.

 

Leonardo da Vinci. Książka Charlesa Nicholla: „Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni” to opowieść o człowieku renesansu, w której autor mierzy się z mitem genialnego humanisty. Włoski renesansowy malarz, filozof, architekt, muzyk, matematyk i astronom jest przedstawiony w swoim otoczeniu. Autor z chirurgiczną precyzją opisuje miejsca, ludzi, ubiory, pracownie oraz, zachowując kontekst historyczny i literacki, przedstawia symbolikę prac Leonardo. Biografia skupia się nie tylko na geniuszu, ale także na zwykłym człowieku.

 

Janusz Korczak. Joanna Olczak – Ronikier w swojej publikacji „Korczak. Próba biografii” kreśli historię niezwykłego nauczyciela, który był w Polsce prekursorem działań na rzecz praw dziecka i człowieka. Szkicując portret bohatera zmarłego podczas drugiej wojny światowej w Treblince autorka bez retuszu i zbędnego ubarwiania pokazuje brutalność świata, która kontrastuje z charakterem bohatera. Polsko – żydowski lekarz i działacz społeczny opisany jest tu taki, jaki był. Judaizm, choroby, masoneria, asymilacja, śmierć – to wszystko podane bez zbędnego moralizatorstwa i przede wszystkim z wielką klasą.

 

Coco Chanel. Lisa Chaney w książce „Coco Chanel. Życie intymne” odsłania kulisy sławy największej projektantki mody w dziejach i rewolucjonistki odzieżowej. Odnalezione po latach listy odkrywają tajemnice gwiazdy. Największa z nich, romans z baronem von Dincklage, stanowi kanwę lektury. Wojenne czasy i historie miłosne to jednak tylko przedsmak historii i tajemnic projektantki, która  ubrała kobiety w całej Europie w spodnie i stworzyła imperium modowe i kosmetyczne. Warto wraz z autorką wybrać się w podróż w zakazany i niedostępny świat paryskiego życia pełnego sław, narkotyków, zakazanych uczuć i artystów.

 

nastepna

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz